• sözcü'yü kapatmayı kafaya koymuş olan birisi ne yapar?

ocağın arka gözünde iddianame kısık ateşte pişirilirken,

• önce havuzda karalama kampanyası (sözcü'nün maliyeyle başı dertte, chp seçim yardımını sözcü'ye verdi gibi haberler, vs. osur osur ipe diz),

• trollerin bel altı iftiraları (sözcü yazarları pensilvanya'da, vs. osur osur ipe diz),

• sözcü aleyhinde, rejimin üst perdelerinden ortalığı karıştıracak gündem bombaları (numan olur, yeni yıldız süleyman olur, marmaris'e doğru helikopterin geldiğini sözcü biliyordu ama cumhurbaşkanımıza bildirmedi, o gece general terzi hangi sözcü yazarıyla temas halindeydi, vs. osur osur ipe diz),

• son darbe en tepedekinden gelir. bu ihanete seyirci mi kalalım der, savcıları göreve çağırır, sürecin hukuk çerçevesinde yürüyeceğinin güvencesini verip yüreklere su serper. (osurunuz osurunuz ipe diziniz efendim),

• sözcü'nün (ve hazır elleri değmişken cumhuriyet, birgün ve daha birkaç çıbanbaşının) kapatılması için khk çıkarılır. yayın kurullarının üyeleri gözaltına alınıp tutuklanır,

• o arada iddianame de kıvama gelir.

bütün bu komprime operasyon üç, bilemedin dört günden fazla sürmez.

çünkü elde geçmişte birçok kez başarılı olmuş, tekamül etmiş bir şablon, bir yol yordam var. akape'nin patentli teknolojisi, bu adamı deliğe süpürmeyip kullananların know-how'ı var. tereyağından kıl çeker gibi tertemiz paketlerler sözcü'yü. bakakalırsın arkasından. radikal vardı, hatırladın mı? ne güzel gazetemizdin sen radikal? aydın bey bir gün radikal'in kağıt baskısını durdurmaya sonra da internet baskısını da kapatmaya karar verdi. ekonomik gerekçelerle. gögümü gesin. an itibarıyla geçmiş nüshalarına erişilebiliyor. sözcü'nün fiyonklandığı gün bak bakalım radikal arşivini de yerinde bulabilecek misin?

itirazı olan? sözcü için, diğerleri için sokağa çıkıp destek olacak olan? demokrasi aşıkları? bilinçli yurttaşlar? göreyim elleri.

.

ödüt. ironik bir biçimde, ekşi sözlük'teki işbu başlık da şu bizim yazdıklarımız da aynı amaca hizmet ediyor, sel sularına kapılmışçasına.

.
  • buyuk tepkiye neden olur.

birlik ve beraberlige muhtac oldugumuz su gunlerde....

got ister.
  • gazete kapatılır ve kimsenin gıkı çıkamaz. çıkaran olursa da hukukun tokmağı kafasına iner.

daha bugün on binlerce kişi meslekten atıldı. sözlükteki güruh bile "az bile", "sevindirici gelişme" diye karşıladı bu durumu. çoğunluk "ya bir dakika, neden atıldı? ne zaman yargılandı? yargılandıysa bile suçları ne?" diye sormadı. sözcü'nün kapatılmasına mı sesini çıkaracak? gazete kapatılacak ve bir çoğumuz malak malak seyredeceğiz.
  • olağandır.

akp cehenneminin dibi yok bu ülkede.
    isteyip de yapamadıkları bir şey oldu mu şimdiye kadar?
    kılıfları her zaman hazır.
    ah ulan o kılıfı zamanında babanız taksaydı keşke.
  • hiçbir sikim olmaz. kapatılır. ege'de kapısına mustafa kemal bayrağını asan ihtiyar yazlıkçılar, emekli öğretmenler, emekli savcılar mı müdahale edecek? ne olacak? ortasınıf durumdan memnun. avmler tıka basa dolu. restoranlar tıka basa dolu. eğlence mekanları tıka basa dolu. halk sadece goygoy durumunda. akplilere sesleniyorum: boş sese aldanmayın. bu kitle ahmak bir kitle. ne isterseniz yapın. hatta laikliği de anayasadan kaldırın. iki gün konuşurlar, sonra ağbi ülkeden gidiiiciim diye kaş'a tatile giderler. o melisalar eline alıp bir kitap okumayan melisalar mı ses çıkartacak? asla. nereye tatile gideceğinden, içkinin hangi çeşidini deneyeceğinden başka bir bok düşünmeyen, eline alıp gazete okumayan bu kitle ancak konuşur. sikik apartman çocukları.
  • bir aydır; "fetoya karşı akp ile anti-emperyalist cephe kuralım" diyen soner yalçın'a kapak olur.

sonrasında ciddi bir sokak muhalefetinin de fitilini ateşler. unutulmasın bu ülkenin sadece %50'si akp'li.
  • --- spoiler ---
    belki bu sayede yalan haber yapmamayı ve basın yayında etik bir dil kullanılması gerektiğini öğrenir.
    --- spoiler ---

ah benim yurdum insanları. ilkesel bir şey söylediğini sanırken bile nasıl bu kadar ilkesiz olmayı başarabiliyorsunuz, şaşılacak şey doğrusu.
  • bence artik got ister, cesaret edemezler gibi laflarda bulunmayin.

ben bulunamiyorum lan artik boyle laflarda. uzgunum ama artik icinde bulundugum kitleyi taniyorum. yaptigimiz tek sey gezi direnisi. baska da bisey yok.

gayetde yaparlar. hesap mi veriyorlar ki?
  • o iş o kadar kolay değil, sıkar biraz, yedirmeyiz tarzı tepkileri tebessümle okuyorum.

olmaz dediğimiz onca şeyin ardından insanımızdaki bu ümit gerçekten şapka çıkarılması gereken bir şey.
  • mide bulandıran iddia. böyle bir şeyin gerçekleşmemesi en büyük temennim.
hesabın var mı? giriş yap