şükela:  tümü | bugün
  • türk annelerinin yaratıcılığını bir kez daha gözler önüne seren anne modelidir. attığı dayağın etkili olabilmesi ve çocuğun yaptığı denyoluğun farkına varıp olayı iyice özümsemesi adına bu yola başvurmuştur. böylelikle çocuk hem dayak yemiş hemde " lan ne bok yemişim" bünyesinde beyin fırtınası geçirmiş olacaktır. yani bir bakıma güldürürken düşündürmek psikolojisi gibi ( olmadı lan galiba) mahalle aralarında bu tip anneciklerimizin söz konusu dayağına şahit olmak an meselesidir. her insan evladı çocukluk dönemlerinde annelerinin bu korkunç yanına şahit olmuş, bu trajik dayak yeme reeksiyonundan nasibini almıştır. olayı ve anneciğin bu mekanizmasını betimleyecek olursak;

--- spoiler ---
    çocuk, annenin bin kere yapma dediği şeyi tekrar gerçekleştirmiştir. öyle ki bu dayaklar genellikle " ben sana demedim mi " diye başlar.

hürrem sultan: ben- sa-na- de-me-dim-mi yap-m..( her sözcükten sonra bir aparkat gelecek şekilde.)
    çocuk: tamam annee vurmaa annee bokunu yiyim anne ağhh..
    hürrem sultan: yap-ma-ya-cak-sın yüz-ke-re- söy-le-dim ( aparkat anında yaka sağa sola çekilerek rakibin dengesi bozulur)
    --- spoiler ---

bu anne modeline ait bir başka işkence şekli için; (bkz: anne terligi)

(bkz: dayak atmak bir sanattir)
  • okuma yazmayı çocuğuna çabuk söktürebilen bir anne modelidir ayrıca. öyle ki velet, bu yolla yediği bir kaç dayak şamatasından sonra artık sözcüklerin farkına daha iyi varacak, alfebeyi diğer sınıf arkadaşlarından daha hızlı kavrayacaktır. boşuna dememişler dayak cennetten çıkma diye. canım annem benim, bir şey biliyor ki dayak atıyor, alala.

sa-na kaç- ke-re söy-le-ye-ce-ğim şu- söz-lü-ğe gir-me-ye-cek-sin di- ye( bam güm bam )
  • en sevdiği şarkı sözü "ne-de-gü-zel-ol-muş-sun-dur-be-yaz-lar-i-çin-de-sen" şeklindedir.
  • el - konuşma kordinasyonu zayıf olan bu annenin eline gitar verin, çalarken şarkıyı ritim tutturamadan söyleyecektir.
  • bunun bir de dayak atarken kurduğu son cümleyi tekrarlayarak döven modeli mevcuttur. hemen örnekleyelim:

+ emre gel bakıym bişey sorucam
    - efendim anneciğim (yalaka mode on)
    + kardeşine sen mi tekme atıp kaşını yardın çocuğum (şefkatli anne mode on)
    - eeee şey şimdi biz muhliseyle cüneyt arkıncılık oynuyoduk (oha! oyuna bak) sonra muhlise bana dedi ki sen bana uçan tekme atamazsın (burda ses inceden titremeye başlar) bende çekyatın üstünden zıpladım (yutkunarak) onun böyle kenarına boşa tekme atçaktım
    + eeeeeeeeee
    - sonra muhlise kaçmaya çalışıp benim tekme atacağım yere doğru koşunca ağzının orta yerine yapıştırdım tekmeyi. ama ben vurmiycaktım valla bak (bokunu yiyim mode on)
    + (dayak başlar) olum ben size uslu durun demedim mi? eve yorgun argın geliyorum demedim mi? hergün okulda 80 çocukla uğraşıyorum bi de sizinle mi uğraşıcam (aha vurucu cümleyi buldu valide) sizinle mi uğraşıcam hee sizinle mi uğraşıcam (burada ses iyice yükselir) si-zin-le mi uğ-ra-şı-caaaaaaaaaam.
  • cümle bitiminde hızını alamadıysa uzun bir solo atması muhtemeldir.
  • solfej bilen annedir zannımca. "ben sa na yap ma de me dim mi?" derken her vuruşa bir heceyi denk getirir ve bas-çek bas-çek şeklinde, staccato seslendirir eserini.
    sanatçı kişiliğini sevdiğimin...
  • fazladan vuruş kazanmak için kelimeleri heceleyen annedir. halbuki adam gibi vur vuracaksan.

- ben sana [çat!] demedim mi [çat!] misafirin yanında [çat!] uslu duracaksın diye! [çat!]
    + ne vuruyon ya, ne vuruyon!
    - bak [çat!] bi [çat!] de [çat!] ce [çat!] vap [çat!] ve [çat!] ri [çat!] yor! [çat!]
    + hecele hecele! acımıyo kiii!!
    - terbiyesiz! [çat!]
    + bak şöyle hecele! e la lem ne der se de sin ha de ha de ha de hadeeee!!

(bkz: hayırsız evlat ökkeş)
  • ritm duygusu gelişmiş annedir .kendisini rock bateristi yapabiliriz...
  • pinhani şarkılarını seven çocuğu olur bunun. şarkıların, heceleyerek söylenenini sever. kulak alışkanlığı muhtemelen.