şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sayisalci)
 • söz söyleme iş bitirme yeteneği gelişmiş insan tipidir. kısıtlı matematik bilgisini para üstü durumunda ve 'tanesi bi milyondan yüz tane alsak 1250den satsak' tipi idari atılımlarda kullanır.
 • matematik ve fizik gibi derslerden hic hoslanmayan ama sosyal bilimlerde kendine mutluluk arayan arkadaslara denir bunların zeki kısmısı hayatları boyunca sayısal branslara ve teknık konulara komplekslı bır bıcımde ılgı duyarlar
  sorarak ve dinleyerek bir bilgisayarın ve teknik bir cihazın nasıl calısacagını anlamayı -caresizce- umarlar.
  en akıllıları ise bilgisayar ve elektronik buro aletlerini kulanmayı ogrenerek bu konuda doyuma ulasırlar
  ama dogrusunu soylemek gerekirse edebiyat ve benzeri dallarda gercekten yetenekli insanlarda cıkar aralarından.
 • kafası sayısala basmayan kişilere yakıştırılan sıfattır. bunların okuyarak iş güç edinme olasılığı diğerlerine göre en düşük seviyededir.

  günümüzde sözelcilerin öss ve kpss gibi sınavlarda sayısal bilgileri ölçülmekte ve hayatlarına bu şekilde yön verilmeleri istenmektedir. o zaman alan olarak ayrılmanın mantığı nedir?
 • -çevresinin söylemlerine kulak asmayıp lisede sosyal bilimler alanını seçendir. inatçıdır, burnunun dikine gider.

  -devlet okulunda 5-6 kişilik sınıfta okuyabilme şansını elde edendir.

  -akranları organik kimya ile kafayı bozmuş, fen bilimlerini anlamaya değil ezberlemeye çalışırken boş zamanlarını müzikle, edebiyatla ve felsefeyle değerlendirmeyi seçendir.

  -her ne kadar lisede sosyoloji, psikoloji, mantık, felsefe, çağdaş türk ve dünya tarihi gibi sosyal ve insani bilimlere dair dersler almış olsa da antropoloji, arkeoloji, sosyoloji, siyaset bilimi, felsefe, psikoloji gibi bölümlere mat 2 çözmeden giremeyendir. ama türev, integral vs. bilen sosyolojiden, psikolojiden, tarihten ve mantıktan bihaber insanlar bu bölümlere girebilir (!).

  -sosyal bilimler bölümünde okuduğu yanılgısıyla 2-3 yılını bu alanda geçirmiştir lisede. lakin ösym'ye göre o bir sözelcidir.
 • ilgili kurumların siktiriboktan kategorizasyonunu hiçbir tarafına takmayıp nasıl istiyorsa öyle yaşamayı seçmesi gereken kişi. ilgili kurumun o sikindirik kategorizasyonu ve ardından gelen iş hayatı, kariyer, hede hödö insancıklarının saçmalıklarının çok üstünde olan insandır.

  29 yıllık hayat tecrübesi, son 6 senesi tamamen hatalı 16 yıllık eğitim tecrübesi ve zincirleme hataların getirdiği 6 yıllık iş tecrübesi olan biri olarak; bu kadar tecrübeden öğrendiğim tek şey şudur: sevdiğin işi yap. başarı da, mutluluk da gelir. zor da olsa, yavaş da olsa.

  edit: şimdi baktım da hayatımın son 12 yılı tamamen nefret ettiğim bir şeyleri yapmaya çalışarak, üstüne üstlük utanmadan başarılı olmayı umarak geçmiş. bütün bunlara sebep de aile baskısı biliyor musunuz? onu bunu dinlediğim için mutsuz olduğum 12 yıl hayatımda...
  değmez be, vallahi değmez. keşke üniversite okumayıp dikiş nakış kursuna gitseydim, daha faydalı olurdu.
 • şöyle uzaktan bakinca küfür gibidir. eşit agirlik yine bir derece. he biz sayisal okuduk bi bok mu olduk, hayir.
 • eğer çevresinin söylemlerine kulak asmayıp burnunun dikine gittiği için sözel seçen bir öğrenciyse çok severim onu, saygı duyarım, severim. son derece akıllı olduğuna inanırım. konuşmaktan zevk alınır böyleleriyle, gözlerimi ışıldatır, gelecek için en umut vaat eden öğrencilerdir bence. ne var ki böyleleri azınlıktadır. genellikle tembeller seçer. çalışkanlar eşit ağırlık, çok çalışkanlar fen seçer hayatlarını kurtaracaklarını umarak. üniversiteyi bitirip çalışmaya başladığım şu dönemde anladım ki matematik yapamamak hayatımı kurtarmış. ya matematik yapabiliyorum, fen alanlarında süperim diye fen seçip mühendis olsaydım? çalışmakla hayatım geçecek, para kazansam da harcayacak vakit bulamayacak ve tükenecektim. yaşasın sözel, yaşasın edebiyat, yaşasın öğretmenlik.
 • 4 sene okumayıp da yattığı için o sınav stresi bir başladığı zaman nasıl tutuşurlar öyle böyle değil... ağlanır ben 4 sene boyunca ne yaptım, bari tarih coğrafya çalışsaydım dersi dinleseydim der ama artık iş işten geçmiştir. 4 sene öncesine dönüp tm olmak ister, ama ol-maz. yapılacak hiç bir şey yoktur, çoğunu zaten yönlendiren kimse de olmamıştır benim gibi... oğlum sen sözele geçiyosun ama ne yapıcaksın ne iş yapıyorsun diye soran da olmamıştır. böyle sistemin...
 • twitter jargonunda bir hakaret.