şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ömrü boyunca sürekli bir şeyleri okuyup ezberleyen birinin profesör olmasıdır.

  onlara verilen imkanlar sokakta gördüğümüz insanların %99' una verilse belki çok daha başarılı kişiler de çıkabilir. üstelik devletin ona verdiği imkanları kullanarak bilgi edinmiş, öğrenim görmüş biri olarak bu bilgileri insanları küçümsemek için kullanmayabilirlerdi de.

  ilber ortaylı ve celal şengör için ifade edilen "çok zeki, anlamak için iq yetmesi lazım" gibi söylemler de saçmadır. tamam emek vermiş ezberlemiş, öğrenmiş, yıllarını vermiş. işine ömrünü veren herkese profesör diyelim o zaman? profesör bahçıvan mesela ya da profesör saat tamircisi vb. örnekler çoğaltılabilir.

  farklı bir örnek olarak, psikoloji alanında yeni bir teorik yaklaşım bulan bir psikolog bulduğu bu yaklaşımdan dolayı profesör olabilir. peki ya bir tarihçi? bir ilahiyatçı? bir edebiyatçı? sadece yaşanan olayları ezberledi diye neden profesör olmayı hak etsin?

  ekleme: profesör yerine proföser yazmışım bir yere.
 • bütün sosyal bilimleri bir çırpıda çöpe atabilen bir yazarın hezeyanına sahne olan başlık. sözelcilik ezber oluyorsa, sayısalcılık ezberin dik alasıdır. o kadar sayfa formülü ezberleyip bir yerlere gelen insanlara nasıl bu şekilde ithamlar getiremeyeceksek, sözel alanı ve sözelcileri de bu ezber kalıplarla itham etmek yakışık almaz. lütfen herkesin emeğini ve çalışmalarını görmezden gelme gafletine düşmeyelim, herkesin emeğine saygı duyalım.
 • sayıyla mi veriyorlar sizi ya?