şükela:  tümü | bugün
585 entry daha
  • genellemenin bokunu çıkaran tespit.

muhtemeldir, bunu yazan anaokulundan itibaren anne - baba - öğretmen üçgeni gözetiminde disiplinli bir eğitim öğretim sürecinden geçip, artı dersaneden - etüt merkezinden boş kalan saatlerinde spor niyetine deneme sınav kağıtlarıyla güreş tutmuştur. ya mühendislik öğrencisi ya da çaylak mühendis ya da mümessil bir teknoloji şirketinin satış kadrosundadır. nasa mühendisi olmadığı kesin.

küçümsemiyorum, zeka biraz da emektir.
    yine de koşullandırılma ile karıştırılmamalı.
    sözelci olarak ben dersleri arka sırada kitabım arasında "teks" (gençliğimin 'cool' çizgi roman kahramanı) ya da red kit okuyarak geçirip, günün kalanında bahçede futbol ya da voleybol oynadım. liseye geldiğimde tembel olduğumdan, sırf kolay diye edebiyat bölümünü seçtim. ne dershaneye gittim ne de sanat tarihi dışında ders çalıştım (hocası gıcıktı). ilk kez test usulü yapılacak üniversite sınavına bakanlıkça hazırlanmış 64 sayfalık bir kılavuz test kitapçığına bakarak hazırlandım. kitap açmadım.

sözelci olduğum için tercihlere yazamadım ama bir tıp fakültesinin sadece yarım puan altında matematik - fen puanım vardı. eşit ağırlıklı en yüksek puanla öğrenci alan sbf'nin taban puanını 50 puan geride bırakmıştım. kendi okulumun 60 puan üstündeydim.

zeka bence koşullandırıldığın gibi değil tercih ettiğin gibi yaşamakla ilgilidir.
    kimse alınmasın ama 200 komutu anlayan köpeğe zeki diyebilir miyiz?
  • (bkz: her sayısalcının kendini einstein sanması) öyle gerizekalılarını gördüm ki, sayısalcılığı sadece gerizekalı durumuna düştüğünde cümle içinde kullanmak için seçmiş ve inana biliyor musun? okulu bitirmiş.
    ülkenin zeka seviyesine mi vereyim yoksa eğitim sistemine mi bilemedim.
  • eğer bir sayısalcı sözel çalışmadan sınava girip sözelcilerin önüne geçiyorsa başlık pek de haksız sayılmaz. sonra şey muhabbetleri döner zaten mfciler tm, tmciler ts seçiyor, branş dışında tercih yapılmasın çünkü sözelciler açıkta kalıyor falan filan. kendi alanında diğerlerinin gerisinde kalıp bir de sisteme suç atıyorsan her şey yeterince açık değil mi
  • ezberle eğitim olmaz, ezbersiz sözel de olmaz. yazan doğru yazmış sözelcilik düşük zekadır.
  • sayısal zeka daha çok analiz yeteneğinin ön planda olması ile açıklanabilir. sözel bölümler ise çoğunlukla ezbere dayalı meslekler ve bölümler.

sayısal,ea, sözel kıyaslamasından bir örnek vermek istiyorum. sınıf arkadaşım lise 1 de fizik ve matematiği zayıf gelmiş ya da 2-3 notu almış biriydi (tam hatırlayamıyorum). sınıfın genel profiline göre düşük notlu bir öğrenci idi. lise 2'ye geçince sözel seçti. okulda sözel seçen 2-3 kişi olduğundan sınıf açılmadı ve prosüdürü nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde eşit ağırlıklar ile derse giriyordu. mezuna kaldıktan sonra sözel türkiye'de derece yaptığını öğrendim.

bu arada sayısal puan ile girilen bölümlerin belki 3'te 1'i de sözel ezber ağırlıklı bölümler, örneğin ziraat,biyoloji,tıp,diş hek., gıda müh.,çevre müh. vs.
    yer yer makina ve elektrik mühendislikleri gibi temel mühendislikler bile formül ezberle ya da önüne aç, uygula geç formunda meslekler.

haliyle, sayısalcı biri sözel bir içerik ile her türlü başa çıkıyor görünüyor ama tersi durumda, sözelci biri, sayısal dersler ile bu şekilde başa çıkabilir mi daha az olası görünüyor.
  • yok lan öyle değil o. malın sayısalı sözeli olmaz, mal maldır.
    not: ef eşittir em a
  • babalarının seçtiği sayısalla gururlanmaya çalışanları gösteren başlık.

(bkz: ulan hepiniz ordaydınız be)
  • akıllara galileo'nun sözünü getirmiştir. der ki üstad "evrenin kitabı matematik diliyle yazılmıştır". kimse kızmasın hülasa hayatın özü, sayısaldır. diğer zeka türleri ise hayata ancak renk katar, çekilebilir kılar, zevke bakar vs.
  • 30 ve üzeri yaşta olup hala kendi ana dilinin gramer yapısını bilmeyip konuşan homo sapiens lar var.

millet 7 dil biliyor. çatır çatır konuşuyor be.
    millet yaylı aletler çalıyor.
    sörfün içinden geçen var.

sayısalcı dediğin adam ne yapıyor?
    ne üretiyor na getir göster görelim.
1 entry daha