şükela:  tümü | bugün
  • espresso klanında ilk giriş seviyesi. özellikle espresso makineleri için öğütme ayarı başlı başına bir iş olduğu için, en ucuz ve işe yarar yöntemlerden biri bu değirmen kabul ediliyor. bıçaklı öğütücülerden farklı olarak dişli yapısı çekirdeklerin homojen biçimde çekilmesini sağladığı için, sözen el değirmeni ve hario skerton piyasada belirli bir fiyat altı otomatik öğütücülerden daha geçer kabul ediliyor. espresso yapmak gerçekten zor ve zahmetli bir iş. el değirmeni kullanmak bu zahmeti daha da artıran bir yöntem. ortadaki dişli biraz yerinden oynasa değirmenin ayarı bozulduğu için dikkat etmeniz lazım. yine de daha üst seviye makine ve öğütücülere geçerken önünüzdeki en ekonomik seçeneğin bu olduğunu aklınızda tutmalısınız.
  • eskiden yüzüne bakılmazken son yıllarda kahve öğütmede gösterdiği fiyatına göre yüksek performans sayesinde evde kendi kahvesini öğütmeye çalışan girişimcilerin can yoldaşı olmuştur. buna bağlı olarak fiyatları da artmıştır.

3 yıl kadar önce aldım bir tane, çevir çevir bıkkınlık geldi, gloria jeans dükkanı kapattığında sadece decaf için kullanılmış sıfır ayarında bir mazzer mini yi kapattım, on numara oldu. fakat doserless olmadığı için doseri sökerek direk portafiltre ye çalışacak şekilde modifiye etmek gerekti, kafe gibi kullanmayınca doser olayı büyük sıkıntı oluyor.

bu arada mini olduğuna bakmayın, adam öğütür.

evde espresso çılgınlığına kalkışan ve yolu bu başlığa düşen arkadaşlar takıldıkları yerler için yeşillendirsinler.
  • kahve ve baharat öğütmek amacıyla üretilmiş olan el yapımı metal değirmen. özellikle türk kahvesi ve espresso öğütme konusunda gayet homojen bir sonuç sağlıyor. uzun ömürlü kullanım için öğütücü dişlilerin metal yapıda olmasından dolayı yıkanmamalı ve nemli ortamdan uzak tutulmalı.
  • espresso icin en siki halinden 1 tam tur, kagit filtre icin 2 tam tur, french press için 3 tam tur gevsetmek yeterli oluyor. elle yapildiklari icin her degirmende farkli ayar gecerli olacaktir, bu degerleri temel alip mikro degisikliklerle kendi olcunuzu bulabilirsiniz.
  • üretim sürecinden kaynaklı oluşan metal tozları ve parçacıklarının temizlenmeden piyasa sürüldüğünü çok yakinen bildiğim el değirmeni. madem ürettin satmadan önce basınçlı havayla bir tozunu al değil mi ama. üstelik anatomisi herhangi bir şekilde temizlenmek için de asla uygun değil. bunun biraz daha pahalı olan ancak seramik yapıda olanları var onlara yönelmek daha doğru olur diye düşünüyorum.
  • temizlenmez, kullandıktan sonra elde koku yapar, kahveye metalik bir tat geçirir ancak plastik gövdeli hario'ların yanında adeta bir tank gibidir, evladiyeliktir. duruşuyla "sen öldükten sonra bile ben yaşamaya devam edicem" mesajı verir. o janjanlı hario'ların kürdan kalınlığındaki şaftları elle yapılan torkla yamulup yalama olup giderken sözeni yamultacak babayiğit anasının karnından doğmamıştır.

seri üretim fabrikasyon olmadığı için her öğütücünün ayarı kendine münhasırdır. bir ayar tutturduktan sonra sabit o ayarda kullanılmalıdır. ayardan ayara geçmeye, farklı demleme yöntemlerine kesinlikle müsait değil. kaldı ki geçiyim desen ayar için hiçbir referans noktası yok. tamamen göz kararı deneme yanılmaya bakıyor.
    dolayısıyla, türk kahvesi yada espresso için ayarlanıp kullanılabilir, ancak kalın öğütmelerde dişli salınımı fazla olduğu için homojen bir öğütüm sunamamaktadır.
    şu alt dişli takımını sabitlemenin bir yolunu bulsalar, biraz da pazarlamayla kahve dünyasında comandante gibi kült bir pozisyona kavuşabilir bence. (hele ki comandante'yle arasındaki fiyat farkını düşününce)
  • eminönü'ndeki imalathanesine elimde numune çekilmiş kahveler ve çekirdekle gidip, kalınlık ayarı istediğim aralığa getirildikten sonra aldığım evladiyelik kahve değirmeni.

sözen mi bilmediğim tıpatıp bir eşi anneanne yadigarı olarak annemin evindeki vitrinde sergileniyor. aralarındaki ufak farklar, kalınlık ayarı mekanizması olmayıp türk kahvesine göre önayarlı olması ve yılların yorgunluğunun göstergesi olan kararmış rengi. yani dayanıklılık konusundan şüpheniz olmasın.
  • 1)ilk kullanımda pirinç öğüttük, pirinç simsiyah çıktı, o kadar mı pis olur. suda da yıkayamıyoruz, prinç öğüterek artık ne kadar temizlendiyse...

2)markette satılan kahveler gibi un gibi öğütmüyor.

3)ayarını nasıl ayarlarsanız ayarlayın farketmiyor, hep aynı ayarda öğütüyor.

4)sonuç:hayal kırıklığı. beklentiyi çok da yüksek tutmamak lazım.
  • 6 sene sürekli kullanımdan sonra yazmaya hak gördüğüm değirmen. bu işi zevk alarak yapmak istiyorsanız bence uzak durmalısınız. türk kahvesi performansı iyidir, zaten o iş için üretiliyormuş. fakat kahvenin popülaritesinin artması ve çeşit ihtiyacı ile birlikte sistemi hareketli kılmak için taktıkları somun vida türk kahvesi ve bilimum ayarlarda zaten aşınıyor ve aşındırdığı metalleri de kahvenizde demliyorsunuz! tabi zamanla aşınacak yer kalmadığı için bu vida çevirme esnasında harekete başlıyor ve hiçbir içimde düzgün performans sunamıyor. üreticinin çözümü ise somunu değiştirmek. bazı kullanıcılar bilyeli setskur ile kısmi çözüm bulmuş. kahveyi içerken kupanızın kulbundan soluduğunuz metal kokusu ise cabası. bundan zaten kaçış yok.

evde türk kahvesi yapıyorsanız ve bu makinenin modifiyesiz halinden kullanıyorsanız problem yok, ama bu işi zevk alarak belli tadlarda denemek için yapıyorsanız bence yanına yaklaşmayın, ne espresso ne mocha pot. genelde french press içimi için vidasız kullanan biri olarak kıt kanaat verim alabiliyorum ve vida kesinlikle güvenilmemesi gereken bir sistem. hario’nun en azından metal kokusu yok, içime işledi o koku.

neticede keyifisiz bir alettir...