şükela:  tümü | bugün
 • evlilik oncesi yapilan bir eylem.
  sevdicekler soz veriyoruz birbirimizin olacaz anlaminda birbirlerine en incesinden yuzuk alip takarlar, nisana cikan yoldur bu kimileri icin.
  neden kesmek fiili uygun gorulmustur bilinmemektedir.
  erkekler genelde askere gitmeden bu tur bir eyleme girisirler ki gozden uzak gonulden de uzak olmasin, kiz baskasina kacmasin, is garantiye alinsin. askere mektup yazilsin, diger askerlere iste benim yavuklum denilebilsin.
 • liselerde pek bir moda olan, her flort eden kizin saga sola hava atmak (?!) icin sevgilisine ait oldugunu simgeleyen bir yuzuk takmasi durumu.
 • 18 yaş altı sevgililerin klasik gaz tribidir. hayatında gördüğü ilk erkeğe/kıza hayatı boyunca âşık kalacağını ve hatta evleneceğini sanan teenage'lerimiz*** 14-15-16 gibi yaşlarda harçlıklarından biriktirdikleri parayla maddi duruma göre altın ya da gümüş yüzük alıp -ev içinde takmamak suretiyle- birbirilerine olan bağlılıklarını ele güne gösterirler. 20'li yaşlara geldiklerinde geri dönüp bakınca "hiehe ne salakmışız lan" diyerek hatırlayacakları bu hadise o yaşlarda kendilerini daha büyük ve önemli hissetmelerini sağladığından normal adledilebilir, anlayış gösterilebilir. yine de şöyle bir bakınız vermekten kendini alamaz yazar;
  (bkz: boş işler bunlar)
 • muhtemel senaryosu şöyledir:
  traş olunur. çiçek yaptırılır çukulata yaptırılır. cici cici giyinilir.
  kız evine gidilir. kahve içilir. kız istenir. verirlerse yüzük takılır çukulata* tutulur yine kahve içilir. foto çekilir. sonra pasta börek yenir. sonra sohbet edilir. sonra kalkılır.*

  kız verilmezse. çiçek ve çukulatayla eve dönülür. göt olunur.*
 • (bkz: söz kesmek)
 • iki kisinin kalben evlenmesini sembolize eden torendir. bazen sadece bu iki kisi bulunur torende.
  isminden de anlasilacagi uzere, mesele soz vermektir. durust ve onurlu insanlar icin soz vermek hayat boyu surecek bir baglilik altina girmek anlamindadir.
  dini nikah da bu torenin akabinde yer alabilir, ne de olsa, turkiye'de dini ve resmi nikahlar ayri ayri kiyilmaktadir.
 • bagliligi simgeleyen kendini kandirma seramonisi. soz yuzukle olmaz akilla, beyinle olur dedirten eylem. ayrica cikmaya basladiktan 6ay sonra yapilinca iyice sinir eden durum
 • aileler arasında yapılanı evliliğe atılan ilk adımdır. bi de yüzük almak bölümü vardır kafa karıştıran.. aileler farklı iller ya da bölgelerdense kıza ve erkeğe mi takılıcak yüzük yoksa sadece kıza mı diye kafa yordurur.
  (bkz: söz yüzüğü)
 • "valla billa evlenicem, iki gözüm önüme aksın, evlenmeyen aha böyle olsun" modu.