şükela:  tümü | bugün
54 entry daha
  • kendisinin yaptığı bir yanlışı ortaya koyan bir insanı allahı seçen maymun olarak nitelendiren insanları da göstermiş sözdür. entrylerime bakarsan uzuna ve tayfasına ne kadar çok sövdüğümü ve deist olduğumu anlarsın. ama beynin sadece belli dogmalara ve sabit fikirlere odaklandığı için atatürk’ün yaşasa düşmek istemeyeceği bir duruma bile karşı çıkacak kadar salaksın. ayrıca konuyu kuran-ı kerim’e getirmek de nasıl bir aptallık cidden anlamış değilim. atatürk’ün meclis konuşmaları bile kayıt altındayken cidden böyle bir sözün kaynağının ve kaydının olmayacağını düşünüyorsan hayatında bir şeyler ters gidiyor olmalı.
  • bir insanın her sözünün resmi kaynaklara yazıldığını sanan gerizekalılarca, söylendiği kabul edilmeyen güzel sözdür. eğer hayatını, yazdıklarını okusanız bu sözü söylediği konusunda hiç şüpheniz kalmaz. ayrıca birinin böyle bir sözü uydurma gerekçesi ne olabilir ki? diyelim ki atatürk'ü çoook seven, ilahlaştıran birisi neden böyle bir sözü uydursun?

açık açık "yanılabilirim" dediği ve bu durumda "bilimsel gerçekleri seçin, beni değil" anlamına gelen bir sözü kim niye uydursun? işte anlamadığınız şey bu... çünkü salaksınız.

muhtemelen bir dost meclisinde, kısıtlı bir-birkaç insan karşısında söylenmiş dolayısıyla yazılı kaynağı olmayan ama kulaktan kulağa yayılan bir söz işte...

siz sanıyor musunuz yazının icandından önce söylenen hiç bir söz bu güne ulaşmadı? hakikaten salaksınız.

"hayatta en hakiki mürşit, ilimdir."

bu sözünü de ananızın amına sokun. sokun ki atatürk gençliği sizi oraya geri soktuğunda okuyacak bir şeyleriniz olur.
  • burada benimle tartışacaksan yazdıklarımı okumanı tavsiye ediyorum. bak ben entry’de ne demişim; “atatürk’ten zaten aksi yönde bir düşünce beklenmezdi”. ve amk andavalı eğer atatürk’ü sevip yaşatmak istiyorsan mirasına sahip çıkar yalan yanlış şeyleri sırf güzel olduğu için atatürk’e atıf etmezsin. ayrıca eğer biraz atatürk ile ilgili bilgiliysen dost meclisinde söylediği neredeyse her sözün ve anının kitaba aktarıldığını ve dostları tarafından bir yerlere yazıldığını bilirsin. ayrıca gerizekalı dediklerinin arasında bu konuda benle aynı düşüncelere sahip olan üzerinde yazmakta olduğun sitenin kurucusu ssg’nin de olduğunu görebilirsin. ve sayın amk aptalı sana anlayabileceğin en basit dilden örnek vereceğim. şimdi ben bir söz söylesem kimsenin sikinde olmaz, ama o sözün yanına -william shakespeare ismini koyunca insanlar o sözü benimser ve önemser.
  • entrylerim loglarla ters düşerse logları seçin. -ssg

ssg naptın la millet birbirini kırıyo senden gaz alıp.
  • önceden söyleyeyim, inançsızım. mevcut hükümet ve partisi dahil yekunun köküne kibrit suyu. allahçı, dinci, tayyipçi, fetöcü vs. diye yaftalanmamak için baştan söyleyeyim dedim.

atatürk'ün tonlarca (ve çoğu uzunca) söylediği yığınla güzel ve önemli sözü var. söylediği bile meçhul olan bu sözü neden ısrarla sahipleniyorsunuz anlamıyorum.

bu sözler öyle "durun bir özlü söz söyleyeceğim" diyerek ortaya çıkmıyor ki böyle öncesiz sonrasız çıplak bir şekilde söylensin. söylenmesi için bir sebep olmalı. şimdi senaryoları siz hayal edin, bu söz hangi durumda söylenmiş olabilir?

benim aklıma gelen senaryo bu sözü sahiplenenlerin hoşuna gitmeyeceği için anlatmayacağım. şu kadarını söyleyeyim; bu lafı demokratik bir ülkede, demokrat olduğunu söyleyen bir lider söylese kendisine "bunu neden söyleme ihtiyacı duydunuz? bizim geri zekalı olduğumuzu mu düşünüyorsunuz yoksa sizin içinizde bir diktatör mü var?" diye sorarlardı. en kibar tabirlerle...

bu sözü sahiplenmek aslında (biliyorum kızacaksınız ama) kemalizm'in din gibi algılandığının da ispatı bir yerde.

umarım atatürk'ün söylemediği sözlerdir. yoksa, bu sözleri kendi adıma aşağılanma olarak kabul ediyorum maalesef.

edit: sık sık düzenleme yapmayı da sevmiyorum ama yazmayı unuttum. atatürk'ün bilimi öne çıkaran meclis konuşmaları dahi var. o sözlerle bu söz arasındaki uçurumu fark etmemek de biraz bu sözü hak etmenin göstergesi gibi.
    sahiplenenlerin bu sözü nasıl anladığının farkındayım. lakin bu sözdeki diktayı görmezden gelmek bana göre değil.
  • kemalizm'in din gibi algılanmasının ispatı olan sözmüş. oha artık, iyice saçmaladınız. adam açık açık düşüncelerinin ve söylediklerinin dogmalaştırılmaması gerektiğini söylemiş, siz hala "putlaştırılıyor :(" diyorsunuz. daha net nasıl belirtebilirdi bunu, çok merak ediyorum.
  • 20 ağustos 2010 - muratlı add isimli facebook sayfasında şu söz paylaşılıyor: https://www.facebook.com/…477506&id=140727872626211

ardından sonraki birkaç ayda birkaç facebook sayfasında daha paylaşılıyor muhtemelen buradan görülerek

facebook'tan çıkıp dışarı yayılışı:
    http://www.hocam.com/…ataturkun_en_sevdigniz_sozu_/ - 24 ağustos 2010
    (bu önemli çünkü 20 ağustos'a en yakın tarih ve 20 ağustos facebook girdisiyle birebir aynı. henüz sonradan yaşanan ilim->bilim gibi değişimleri geçirmemiş. bu da facebook'tan görülüp yazdılığına dair önemli bir ipucu)

ardından eylül-ekim-kasım aylarında birkaç forumda daha paylaşılıyor
    twitter'da ilk defa yazıldığı tarih: 19 eylül 2010 - https://twitter.com/kalkedonlu/status/24940316183
    ardından nadir birkaç twit daha

ilk yayılmaya başladığı hali böyleymiş: "yaşamınız boyunca ilim ve irfanla yaşayın. eğer bir gün benim sözlerim ilime ters düşerse ilimi seçin."

sonra ilk cümle atılıp sadece ikinci cümle ile yayılmaya devam etmiş ve ilim değişerek bilim olmuş. her halükarda ağustos 2010'dan önce herhangi bir yerde izine rastlamak mümkün değil.
    o da "muratlı add" isimli facebook sayfasına işaret ediyor. izi sürülebilen en erken tarih oraya ait.

ondan sonra birkaç forumda, twitter ve facebook'ta 2010 sonuna kadar çok seyrek bir şekilde paylaşılmış, 2011'de ise ilk cümle atılarak atağa geçmiş, hızla yayılmış.
  • mustafa kemal atatürk'ün dolaylı olarak söylediği sözdür: "böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkâr etmek olur."
    1933, milli eğitim bakanı dr.reşit galip'e hitaben, ismet giritli, kemalist devrim ve ideolojisi
  • yazıldı mı göremedim. (bkz: elon musk) 'ın 10 kasım için attığı twittir. aklı olan, içinde hainlik taşımayan herkesin gördüğünü görmüş ve ulu önderimizin, atatürkümüzün dünyaya gelebilecek farklı liderlerden olduğunu idrak etmiştir.
  • dün kaynağının olmadığını ve internetten türemiş bir söz olduğunu söylemiştim. hürriyette çalışan dijital haberleşme yöneticisi emre kızılkaya bugün twitter'da ilber ortaylı ve murat bardakçı'yı arayıp sorduğunu ve onların da bu sözün kaynağı olmadığını söylediğini yazmış.

tweet
18 entry daha