şükela:  tümü | bugün
73 entry daha
  • gereksiz yere çok fazla üzerinde durulan söz. bunun atatürk'e ait olduğunun kanıtı olmadığını belirtmek zahmetinde bulunmak art niyet gerektirir. zira "hayatta en hakiki mürşit ilimdir" diyen bir adamın aksini düşünmesi zaten imkanszdır. öte yandan "sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin" lafı retorik olarak daha etkili görünmesine rağmen özünde daha kötü bir vecizedir. tevazu gibi görünmesine rağmen egosantiriktir ve mutlak itaatkarlara seslenir. "hayatta en hakiki mürşit" özdeyişi çok daha kıymetli aslında. ama çok fazla tekrar edildiğinden, her kitapta yazdığından, konuyla ilgili taze kan cümle arayışına girişilmiş, bu kadar basit.

internette çok fazla yalandan atıfta bulunuluyor. nietzsche'ye, dostoyevski'ye falan hiç söylemeyeceği laflar atfediliyor. ama bu söz konusu cümle atatürk'le çok alakasız ve imkansız değil. bu yanlışı yakaladığınızda gerçekleri ortaya sermiş sayılmıyorsunuz. tam bu yüzden art niyet gerektirir dedim.

ayrıca teyit.org söylediğine dair kanıt yok da dememiş, direkt "atatürk'e ait olduğu iddiası doğru değil"demiş. yaptığınız işe ne kadar tezat bir yaklaşım sevgili teyit.org. nerden biliyon kardeş, hep yanında mıydın demezler mi adama?
  • daha birkaç gün önce "bu söz atatürk'e yakışmıyor" minvalli bir laf etmiştim twitter'da. ama lafın doğruluğundan da şüphem yoktu ha. sonuçta herkes alıntılıyordu. bilimin gittikçe put haline getirilmeye başlanacağı yüzyılı ata'nın öngöremeyip de bu puta çanak tutmasını ona yakıştıramamıştım. meğer zaten adamın böyle bir lafı yokmuş. iyi tanıyormuşum ata'yı.

"bilim hakkında diğer söyledikleri aynı kapıya çıkıyoor"cular başka kapıya. onu tanımıyorsunuz. "sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin." demiş mi? dememiş. bitti. çıkarımlarınızı kendinize saklayın.

ayrıca kendisinin son sözü de "ve aleyküm selam" idi. bunu da hazmetseniz iyi olacak.
  • “bu söz atatürk’e ait değil” diye kendisini özelden bilgilendirdiğim ismini hatırlamadığım bir yazar kendi ismimle açılan başlıkta benimle dalga geçmeye çalışmıştı. biz hep doğruları söylüyoruz ama rezil olmadan akıllanmıyor bazıları.
  • beni derinden etkileyen bir atatürk cümlesi,bu ne güzel bir düşüncedir arkadaş ? beyin damarlarını öpesim geliyor düşündükçe.
  • hakikaten bu sözü söylemiş olmasını isteyenler var içimizde. yani diyorlar ki "atatürk bir söz söylemişse ve bu söz artık bilimle çelişiyorsa yine de atatürk'ü seçme ihtimalim çok yüksek. o yüzden bu lafı söylememişse bile söylemiş gibi kabul ederim ki böyle bir sorunla karşılaşmayayım."

ondan sonra bu sözü sahiplenmenin kemalizm'in din olarak algılandığının göstergesi olduğunu söylediğimde kızıp ne alakası var diyorsunuz.

bak üstte -sildi mi bilmiyorum- bir arkadaş bu sözü kim söylemiş olabilir diye seçenek sunarken bir tarafa atatürk, diğer tarafa din adamlarını koymuştu. evet din adamları... arkadaşın kendisi kıyaslarken din adamlarıyla kıyaslıyor, çünkü bu lafın aksini ancak bir din adamı söyleyebilir. kendi sözleri için değil tabii inandığı din için. şimdi de dersiniz ki işte atatürk aksini söylemediği için sen yanlış düşünüyorsun. ben de derim ki bu sözü söylediği bile meçhul olduğu halde ısrarla sahiplenmeniz yeterli delil. şöyle ki: tercihini (bilimle çelişmesi halinde) atatürk'ün deyişlerinden yana kullanma ihtimalini ortadan kaldıran yine atatürk'ün bir başka sözü. dogmayı engelleyen yine dogma sebebi olabilecek kişi. o lutfetmese sözlerini tartışmasız doğru olarak kabul etmeye devam edeceksiniz yani. sorsam ne alakası var dersiniz tabii de, ısrarla savunmanız beni böyle düşünmeye itiyor.

bir de sözün atatürk'e yakışmış olduğunu söyleyen var. arkadaşım kusura bakma ama bu söz ancak bir diktatöre yakışır.

neden mi? bu lafın anlattığı şudur: ben çok büyüğüm. o kadar büyüğüm ki her söylediğim ayet gibi, kanun gibi geçerli olur. söylediklerim güncel olarak bilimle de çelişmez. ama bilim ilerlediği ve yeni bulgular ortaya koyduğu için benim söylediklerim ileride bilimle çelişebilir. o zaman siz siz olun benim söylediklerimi değil bilimi tercih edin.

önceki yazımda da söylediğim gibi, bu sözleri kendi adıma aşağılanma olarak kabul ederim.

umarım meramımı açıklayabilmişimdir.
3 entry daha