şükela:  tümü | bugün
 • 9 sene sözleşmeli görev aldıktan sonra muazzaf olarak göreve devam edebiliyorlar; ondan sonra da albaylığa kadar yolları var.
 • sicil numaralarınında s yazar bunların. böylece harbiyeli olup olmadıkları şıppadanak anlaşılır.

  hareket saati gecmis otobus kaptani'nin uyarısı sonra gelen edit büdüt: efem bu vatandaş harici kıyafetlerini giydikleri zaman brövelerinden de anlaşılır. harbiyelilerin kırmızı mezuniyet bröveleri vardır bilen bilir bunlarınki sarıdır.
 • uzun dönem eratın kısa dönemlere poşet demesi gibi, harbiyeli subaylar da bunlara poşet demektedir.

  biz ise bunların arasında en taşaklı rütbe hürgeneraldir diyoruz. evet.

  (bkz: benimle mi bot bağladın)
 • harp okullarının %99.9 mezuniyet oranına, kışlaların küçülmesine, birliklerin lav edilmesine ve birleşmesine rağmen harp okullarına rağbetin artan bir ivmeyle düşmesi sonucu tsk'nın, öss de 4 senelik fakülteyi kıyısından yakalayıp, yakaladığına da pek sıkı sarılamayan, uzun lafın kısası hayattan pek bir beklentisi olmayan (karşı cins dahil) türk gençlerine sunduğu "öp başına koy" değerindeki pozisyonun adıdır.

  işin komik tarafı bu arkadaşlar zaman zaman üniversitede aynı atmosferi soludukları arkadaşlarıyla kışlalarda karşı karşıya gelir ve onların komutanı pozisyonunda olabilirler ve er mertebesindeki arkadaşları tarafından "ne olmuş lan buna aslan kesilmiş burada!" yorumuyla o dönem askerliğini yapan tüm bölük üzerindeki karizmalarını çızıttırırlar.
 • şafakları çok olandır.
  imza:hürgeneral

  -vay amk şu entry i girdim ya tamam
  -liseli değilim-kayda geçilsin
 • askerliğe geç gidildiğinde beraber okuduğun, kantinde poğaça yediğin, çay içtiğin adamı bölük komutanı olarak karşında bulmana sebep olan meslektir. dışarıdayken iş bulamadı diye burun kıvırdığın adamın burada godfather olması sonucu tepen atar fakat korkmaya gerek yok, çünkü askerliği müteakip burun kıvırmaya devam edersin.
 • ara ara çok güzel bir olanak olduğunu düşünüyorum.
 • asteğmen olarak bile olsa görev yapmış, birçok komutanla yiyip içmiş, tsk'nın çeşitli birimlerinde nispeten çalışmış ve-veya gözlemlemiş biri olarak, 6 aylık sutasam eğitimlerini ( ebe kelimesi her cümlende yardımcı özne olacak inan bana ) göze alabiliyorsan, sorumluluk almayı, stresle yaşamayı seviyorsan, sporla aran iyiyse, düzenli bir hayat istemiyorsan ve gerçekten * kendin için * özel sektörde bir kariyer görmüyorsan allah yardımcın olsun.
 • bilgi almak istedigim meslek,bol yesillikler istiyorum.
 • az önce bir kıdemli yüzbaşı ile dertleştik.kendisi sözleşmeli ve 3 senedir kanser tedavisi görüyormuş kanseri yenmiş fakat ''bir kere bu hastalığı geçirdin.'' diye adamı emekli ediyorlar.12 senesini tsk ya vermiş ve sivilde bir işe girişmemiş. bu adam muvazzaf olsaydı geri hizmete alınacaktı ama sözleşmeli olduğundan durum böyle oluyor.tercihinizi bu yönde kullanırsanız tsk'nın size verceği değer işte bu kadardır.

  tanım:tercih edilmemesi gereken meslek.
hesabın var mı? giriş yap