şükela:  tümü | bugün
  • tartışılması gerektiğini düşündüğüm soru.

şöyle bir önerim var:

sözlük; bilgi, yorum ve geyik olmak üzere üç kısma ayrılsın. "bilgi" kısmına giren, kişiden kişiye göre değişmeyen gerçekliklere ulaşabilsin. "yorum" kısmında her konuda öznel bilgi ve fikirler paylaşılsın. "geyik"te ise siyaset, maç, anket vb. tartışılsın.

çünkü bazen, net bilgi veya iyi bir yoruma ulaşabilmek için yüzlerce saçmalık okumak zorunda kalıyoruz. çok daha profesyonel ve geniş bir moderasyon ağıyla (ki ekşi sözlük'te bu kapasite var) girilen entryler bu üç kategoriye dağıtılır.

bilgi bölümünden öğrenciler, meraklılar vb. rahatlıkla faydalanır. (vikipedideki bilgiye ne kadar güveniyorsak, burada da o güveni oluşturabiliriz.) yorum bölümünde sanat, felsefe, edebiyat, siyaset, bilim vb. alanlarda genel ve öznel fikirler paylaşılır. geyik ise daha çok günlük siyasi, sportif olay, olgu ve kişilerin, anketlerin bölümü olur.

şimdi benim bu fikrime, önceki entrylerimi referans göstererek karşı çıkanlar mutlaka olacaktır haklı olarak. ama ben de sözlüğün şu andaki formatı üzerinden yazıyorum. sözlüğü açıp baktığımda her gün ne görüyorsam ben de o tarzda devam ediyorum. içime sinmiyor bazen ama kendimi akıntıya bırakıyorum. ancak bir değişim gerektiğini de düşünüyorum. ve bu konuda bir öneride bulundum sadece. amacım kimseyi kişisel olarak eleştirmek falan değil, sadece boş vakitlerimde zaman geçirmekten hoşlandığım sözlüğün daha nitelikli hale gelmesi. hepimiz sıkıldık aslında bazı şeylerden ama yine de seviyoruz sözlüğümüzü. hakettiği saygınlığa tekrar kavuşmasını isteriz. çünkü ekşi sözlük sadece bir internet sitesi değil kült bir olguya dönüşmüştür ve bence türkiye'deki sosyal ve siyasi hayatı, hatta türkçe'yi etkiler duruma gelmiştir.

ayrıca kullanıcı sayısı çok arttı, her yaştan, her çevreden insan var artık burada ve herkes kendini ifade etmek istiyor. ama kocaman bir salona doldurulmuş büyük bir insan topluluğuna benziyoruz şu anda. her kafadan bir ses çıkıyor ve söylenen bir çok önemli şey fısıltı gibi kalıyorken bağırarak konuşanların söyledikleri gerçekten tırıvırı bile olsa gündemimiz oluveriyor. bence böyle devam ederse nitelikli insanların sayıları git gide azalacak burada. sözlüğün bilgi ve düşünce talep edenlere daha sistematik bir şekilde ulaşabilmesi lazım.
  • iyi niyetli ve güzel çözümler önerilmiş bir soru(n).

geyik yapmak için geldim fakat fikri beğendim, şukulayıp favladım. vallahi de güzel fikir. herkese bi yer bulmuş. demiyor ki kötü yazarları atalım, demiyor ki hepimiz fular takalım; diyor ki herkese yaşam alanı sunalım.

pek şahane çok şahane. alkış!
  • değer verilmesi ve önemsenmesi gereken çok hoş düşünceler
  • soru başlığa cevap entry girmeyerek çözümüne başlanabilecek soru.

hey gidi be zamanında ne benim diyen suserlar uçmuştu bu sebepten.
  • cevabi cok basit;
    cop entry giren yazarin sayfasina gelip 'engelle' butonuna basiyorsunuz.
  • garip bir soru.

cevabı da çok basit : "çöp" olarak adlandırdıklarınızı yazanları mallar listesine ekleyerek.

hayır bir de bu garip soru başlığa destek verenler var! doğru bilgiye ulaşamadıklarını, ulaşmak için gereksiz şeyler okuduklarını vs. söyleyenler var. oysa engelle yazarlarını olsun bitsin.

ayrıca doğru nedir onu bir anlatsanıza bana. hem sen doğruyu onca "çöp" arasında yoğun zahmetler neticesinde bulduğuna göre araman daha saçma değil mi? doğruyu bulabildiğine göre onu biliyor olman gerekiyor, onu bildiğine göre niye arıyorsun "çöp" içerisinde. yok doğruyu öğreneyim diyorsan çöp ile doğruyu nasıl ayırt ediyorsun o da merak konusu.

bunlar derin mevzular öyle üç beş kısıma ayrılarak çözülemeyecek kadar derin mevzular. siz boşverin yazın çizin paylaşın sözlüğe can verin.*
  • cevabı "engelleyemeyiz" olan soru.

neden mi? çünkü engellemek için yapacağınız her girişim bu platformu interaktif sözlük formatından çıkaracaktır. reform isteyenlerin çoğunu tatmin edebilecek bir yapı var. o da reddit. sözlük reddit'e dönemez çünkü artık "sözlük" olmaz.

aklı ve kaynakları olan bir girişimci bence türkçe reddit cinsi bir site açmaya çalışsın. uzun vadede sözlüğe rakip olabilecek tek girişim bu olur.
  • çöp bir soru.

edit: bir çöp soru
    soru bir çöp