• soru başlığa cevap entry girmeyerek çözümüne başlanabilecek soru.

hey gidi be zamanında ne benim diyen suserlar uçmuştu bu sebepten.
  • geyik, bilgi ve yorumu birbirinden ayırmak teklif dahi edilmemeli.. çünkü bunlar birbirinden ayrı değildir. sözlüğün en iyi zamanlarındaki (2006 öncesi) iyi yazarlara bakın, en dolu bilgi ve gözlemleri en geyik dille anlatırlardı. maharet budur ve sözlüğün de özelliği buydu zaten.

mesela:
    (bkz: #10425140)
    (bkz: #8840280)
    (bkz: #6587585)

yoksa bilgi için kapı gibi wikipedia, geyik için mis gibi inci, yorum için de yüzlerce leş forum sizi bekliyor.

çöplükleşmenin çaresi bu değildir. çaresi gerizekalı yazarları ayıklamak olabilir. bunu sözlük modersyonu agresif bir tutumla mesela maç başlığı altına gol oldu yazan malları uçurarak yapabilir.

sözlük bunu yapmıyor ama başka şeyler yapıyor, onlar da faydalı. mesela malları engelleyebiliyorsunuz. bu arada mallık göreceli bir şey filan değil, gayet net ve kişisel görüşten uzak bir kavram. bilgisi olmadan yorum kasan, cehaletini cesarete dönüştürüp nefret kusan, her konuda ezberden konuşan, 100 kere yapılmış espiriyi tekrar kasan tipler açık seçik birer maldır.

neyse sözlük malları atmıyor ama değerli yazarları ve yazıları bulmak için bir şeyler yapıyor. mesela iyi yazar bulmak için network geliştiren çok iyi bir sistem var: badilerin favladıkları.. mesela benim bir kaç tane yorumuna ve beğenisine kesin olarak güvendiğim badim var. bunların favladıkları şeyler her zaman mükemmel çıkıyor ve ben bu sayede haberim olmayan bir çok iyi yazar ve entry'e ulaşıyorum. onları da ekliyorum bu sefer onların da favladıklarını görmeye başlıyorum. bu şekilde sözlüğü kişiselleştirerek biraz rafine etmiş oluyoruz.
  • olasi cözüm önerilerinin yerine getiril(e)meyecegi sorudur.

2004ten evvel sözlükle tanistim, cocuktum. 146 ile baglanip ya da babamin superonline paketini araklayip basliklarda saatler gecirirdim. birkac defa yazar oldum, ama her defasinda yazmaya kiyamadim. diyeceklerim sözlüge yakismaliydi, o esprili dile, entellektüel birikime sahip olmaliydilar, bir seyler katmali ya da bir baska bakis acisi kazandirmaliydi. eger sözlükte yer hakediyorsa orda olmaliydi.

sonra kayboldu o. ne zaman nasil oldu bilmiyorum ama formatla beraber unutuldu. yanda word dosyasi acip özene bezene entry dösedigimiz zamanlar, baslik altina 2. defa düsünülmemis fikirlerin kusuldugu zamanlara birakti yerini. bundaki etken sözlük yönetimi, degisen kurallar oldugu kadar degisen kullanici kitlesidir. teknolojiyle, twitterla, facebookla, sosyal medyayla büyüyen ya da bunlari benimseyen bir kesimin, kendini dijital dünyada önemli sanmasinin sonucudur. cektigi fotografin, paylastigi yemegin, baska yerden caldigi esprinin, bulundugu yerin önemli oldugunu sanan insandir. kullanici isimleriyle kendini dev aynasinda sanan bir kitledir.

bu yüzden, ister moderatör olusturun, ister agir kati kurallar koyun, ister kategorilendirin. bunlarin hicbiri kolay kolay degismeyecek, cünkü her dedigimizin önemli oldugunu saniyoruz. sorun daha derinlerde, bana göre diger her türlü cözüm gecici niteliktedir.
  • öneri güzel, makul. ama bakmak lazım para getirir mi, götürür mü? yönetimin (kanzuk ssg ltd şti.) bu konuyu başka bir şekilde ele alacağını zannetmiyorum.
    para; para önemli.
  • sözlüğün forumlaşmasını engelleyemediğimiz için oldukça saçma sapan bir soru.
    şu anda ekşi sözlüğün bir donanım haber, bir kadınlar kulübü, bir bodybuilding.com forumdan tek farkı var o da onlar kadar sıkı denetlenmemesi.
    geyik yapılabilir, geyikler çöp olmak zorunda da değil zaten. neticede burası akademik bir ortam değil, iyi vakit geçirmek için kullanılan bir ortam.
    ancak burayı herhangi bir forumdan ayıran formatın siklenmemesi ve bu formata uyumun denetlenmemesi de burayı alelade bir haber sitesi yorum alanından farksız hale getirdi.
    nadiren okunabilir, gerçekten de güzel içerik çıkıyor insanın karşısına. ama eskiden en dandik bkz. verilen anketlerde dahi bir miktar zeka pırıltısı vardı sanki.
    şimdi adam önceki entry'nin yazarına "@yazaradı senin amk" yazıyor ve bu bir entry olarak diğerlerinin arasında yerini alıyor.
    13 yaşında, 4. nesilken "kadınların çok x olması (tam olarak hatırlamıyorum o x neydi)" gibi bir başlığa "ama erkekler de çok öyle" gibisinden bir entry girip uçmuştum mesela. o dönemde toplu sözlük yazarı icq sohbetlerinde bilinçsizliğimden erkek-bayan gibi bir ayrım kullandığım için kınanmıştım hatta, şimdiyse cinsiyetçi, ırkçı ve ayrımcı içeriğe cevap yazacak olsan kezban, heval, ateyiz falan oluyorsun hemen.
    belki eskiden formata önem verilmesi nedeniyle daha da güzeldi burası. formata uyabilen insanların yazdığı içerikle karşılaşıyorduk, bir parçası olduğu grubun en basit kurallarına dahi saygı duymayı beceremeyen, nerede olduğunun bilincinde olmayan insanların 'çöp'leriyle değil.
  • herkes kapısının önünü süpürecek önce.
    (bkz: kanzuk)
  • eskiden olsa, sazan avlamak için kullanılabilecek soru.
  • değer verilmesi ve önemsenmesi gereken çok hoş düşünceler
hesabın var mı? giriş yap