şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanların sözlüğü kullanış amacının değişmesi sonucu ortaya çıkan gelişmedir.

  "biz eskiden.." geyiği yapmak istemem ama 5.nesil olarak sözlüğe geldiğim günlerde sözlükte yazarken herşeyden bağımsızdık. oy verdiğim siyasi partiye de çakardık yeri geldiğinde, ünlü birilerine de, yeri gelir siyasete yeri gelir magazine. bazen gülmek amaçlık yazardık vs.. örnekler çoğaltılabilir. ama bağımsızdık, kendi içimizde de belli bir amacımız yoktu.

  aga şimdi sözlüğü insanlar bir propaganda aracı olarak kullanıyorlar. sözlük yönetiminin bizatihi kendisi zaten bir siyasi partiye ve siyasi görüşe angaje olmuş, onu pompalıyor. dolayısıyla adam bir başlığa sadece kendi siyasi görüşü doğrultusunda nasıl kullanacağını hesap ederek bakıyor. siyasetle hiç ilgisi olmayan bir başlığın altında "mına koduğumun iktidar partisi mensuplarının bok ettiği mevzudur" diye bir giriş yapıp bırakıyor adam. hayatı siyaset çünkü. yatarken, kalkarken, yemek yerken, her yerde. her sabah yaptığı çişi yarım saat geç gelse onu da siyasi iktidardan bilecek bir kitle var sözlükte. eskiden herşeye karşı "ekşi" bir duruşu olan sözlük artık birşeylerin net tarafı ve militanı konumunda.

  bunun kabahati, vebali kimdedir...çok uzun bir tartışma olur bu. cevap, belki biraz da sözlüğün popüler ve ses getiren bir mekan haline gelmesiyle oldu. kendi başına bir gazete gibi olan sözlük, doğal olarak bunu kullanmak isteyen insanların hedefi haline gelmiştir. ama yönetim bazında yapılan bir yanlış veya tercih de var: sözlük yönetimi, siyasetin, toplumsal eğilimlerin karşısındaki nötr duruşunu belirgin şekilde bozmuştur. internet yasasını protesto edeyim derken siyasi partilerin ve odak noktaların kucağına oturmuştur.

  işte bu yüzden başlıkların altında alakasız, gelişigüzel, baştan savma yorumlar okumaktayız ve hiçbirşey alamamaktayız. "bunların alayı hırsız, bunlara oy verenler de bilmemne" gibi cümleleri yazmanın siyaset yapmak olmadığını, klavye mastürbasyonundan öteye gitmediğini bizim ergenler anlayana kadar sözlük de dibe vurur iyice herhalde.
 • doğruluğu araştırılmadan açılan başlıklar ve altına yazılan yorumlar sonucu oluşan durum. yazarlar artık troll başlığını andıran çarpıtılmış başlıklar açıyorlar. diğer yazarlar da bu başlıktaki haberi gerçek kabul edip kendilerince yorum yazmaya başlıyorlar. belli sayıda yorum yazılınca herkes başlıktaki haberin doğru olduğuna inanıyor. sonra haberin yalan ya da çarpıtılmış olduğunu açıklamaya çalışan başka başlıklar açılıyor. 40 akıllı taşı çıkaramıyor.
 • girilerin çoğu uydurma. önceden ufkumuz açılırdı şimdi ergenleri bilgisizliklerine katlanmak zorunda kalıyoruz.