şükela:  tümü | bugün
 • hakaret niteligi ta$imayan her turlu bilgi.. kimsenin "bahsedecek bunu mu buldunuz" yargilamasi yapmaya hakki yoktur.. onu yapana kadar daha degerli bir$ey uretiniz ve daha cok takdir gorunuz.. (bkz: batacak yer arayan insan modeli)
 • bu limitler dahilinde kalınarak başka bir sözlük yazarina hakaret unsuru içeren entry girmek mümkündür, ama kolay değil tabii.
 • "kafanizda bir tanim veya verebileceginiz bir ornek varsa eklemekten cekinmeyin" tümcesiyle ufak bir ayar yapıldığını düşündüğüm limit.
 • medeni kanun'da bulunan, "herkes, sahip oldugu haklari iyi niyet ile kullanmak zorundadir" maddesine uygun ele alinmasi gereken limitler.
 • oldukça geniş olduğundan çeşitli insanların sırtını dayayarak diğer insanların sözlükten aldıkları zevke tecavüz etme hakkını kendilerinde görebildikleri limitler bütünü. yine de sözlüğün etkileşimli bir ortam olduğunu düşündüğümüzde bu insanlara "toplum" olarak niteleyebileceğimiz "adam gibi yazar" kitlesi gereken tepkiyi zaman içinde verecek, toplum dışına itecektir. şahsen bu çeşit "konsept benden yana sikmişim diğer insanların zevkini" diyen insanların bir tanesinin de muhabbet ortamlarında "iyi yazıyor ama o" şeklinde adının geçtiğini duymamış bir insan olarak da doğru olanın bu olduğunu düşünüyorum.

  iki çeşit yazar vardır; birincisi kendi aklında verecek bir örnek ya da tanım olmadığı için kısa ve öz objektif bilgiler girmek suretiyle sırtını da konsept limitlerine vererek bütün diğer yazarları irite eder, ikincisi ise aklındaki örnek ve tanımları sözlüğün konsept limitleri dahilinde entry şekline yazıya döker.

  şüphesiz ki takdir ve başarı ikincisinden yanadır.
 • sözlük konsepti bizim sevgilimizdir.
  bazen mıncıklarız ama asla incitmeyiz.
 • "başka bir sözlük yazarına hakaret niteliği taşımayan - ya da türk kanunlarına göre suç olmayan - her şey" den daha fazladır sözlük konsept limitleri. böyle algılamakta ısrar edenlere rağmen orada "her türlü bilgi" yazdığını görebiliyoruz hepimiz. hiç kimseye hakaret etmeden her başlığın altına "kırmızılarla alakası yoktur" yazmak konsept tanımı gereği bilgi kabul edilebilir belki misal fakat bunu yapabilecek bir denyonun halen daha sözlük yazarları arasında bulunmamasının sebebi yazılı olmayan lakin konsept limitlerine dahil oldugunu düşündüğüm eksi sözlük internet sitesine ilişkin bir iyi niyet çerçevesidir.

  "bir şeyler mi söylemek istiyorsunuz, komik/ilginç/önemli/absürd/heyecan verici/güncel/vesaire oldugunu düşündüğünüz bir şeyler mi var. buyrun tanımlayın, örnekleyin, yazın gönlünüzce. vallla böyle bilgi/espri mi olurmuş demeyeceğiz." şeklinde algılamak gerektiğini zannediyorum ben bu başlığın ilk cümlesinde özetlenmiş konsept limitlerini. gelin at koşturun sıçıp sıvayın kimse karışmaz anlamında değil. öyle algılayanlar aramızda değiller zaten çoğunlukla.
 • "sözlüğün sinirlerini zorlamak" olarak da gündeme gelebiliyor bu durum.
hesabın var mı? giriş yap