şükela:  tümü | bugün
 • şu yazıyı okuyunca ve her hangi bir siyasi başlığı şukela modda okuyunca anlaşılabilecek gerçek

  echo chamber’ın türkiyedeki en büyük örneğidir ekşi sözlük. kendi çalar kendi oynar buradaki çoğunluk

  çok seslilik sadece bir geyiktir. akp vb. seçmene vebalı muamelesi yapılır. bunu söyleyince de ‘mağdur edebiyatı’ yapıyordur.

  en ufak hükümet destekleyici entry’de bile troll yaftası yiyip başlıklarınız engellenmeye çalışılır

  adamlar dün sözlüğün kurucusuna bile aynı muameleyi yaptı sırf rte’nin kek olayına makul yaklaştı diye (https://twitter.com/…tatus/1006247178845556736?s=21)

  kusura bakmayın ama karma’larınız birbirinizin gazınızı alıyor sadece

  haydi şimdi bu tespiti doğrulayacak linciniz başlasın
 • heryerde geçerli, youtube'da akp liler pro-akp videolar izler ve o yüzden bir sonraki izleme tavsiyeleri o şekilde olur, aynısı muhalifler için geçerli, gene tweetter da haştaglar ile geçerli facebookta ise gruplar ile
 • (bkz: logical fallacy)

  bir tartışma ortamında nesnel argümanlar kuramayan kimselerin ad hominem'e başvurması; yani kendi haklılığını kanıtlamak yerine karşıt argüman sahiplerine saldırması, haksız olduğundan fazlasını bizlere göstermemektedir.

  daha özel bir örnekten giriş yapmam gerekirse, ilgili mecrada sadece bir partiye sempati duyduğunu söylediği için ancak başka hiçbir öznel, yıkıcı, tepeden inmeci yargı barındırmadan bu ifadede bulunan bir kimsenin durduk yere "vebalı" nitelemesi ile dışlanması görülmüş şey değildir. buna örnek göstermeye kalkıp yüzlerce belki binlerce propaganda amacı güden, muhalif siyasetçilere veya siyasi görüş sahiplerine karşı iftira yahut yalan içeren, karşıt düşüncedeki insanların inanç kimliklerine sataşan veya sürekli kendi inanç görüşlerine uyan dogmaları dayatan, biat kültürünü pohpohlayan, ülkenin ekonomik ve kültürel; sosyal devletin vatandaşa muamelesi; hukuk devletinin karşıt siyasi görüşe veya sade vatandaşa karşı uygulamaları, bu sırada bir takım yandaş düşünceleri kaytarma çabaları üzerine nesnel yalanlar içeren giriler bulmak dışında da yapabileceğiniz pek bir şey yok.

  bu durumda hep aklıma 28 şubat ve imam hatip liseleri geliyor. imam hatip liselerinin katsayılarının 28 şubat'ta düşürülmesi sadece bir yalan değil aynı zamanda daha büyük ölçekli ve 28 şubat'tan çok sonra gerçekleşmiş bir hadisenin çarpıtılması. ancak yukarıda özelliklerini listelediğim ve kamuoyunda yaygınca "ak troll" olarak bilinen, yalan ve iftira dışında nadiren normal içerik barındıran girilere sahip bireylerin hayal dünyaları ve "nasıl olsa araştırmazlar" tabanlı argümanlarında hep bu masalı görürsünüz. bu nasıl bir benzerlik mi taşıyor? 28 şubat ve imam hatip liseleri diye konuya giriş yaptığınızda seküler, devrimci kesimin cahillerinden de suspusluk alıyorsunuz. bu durumu defalarca gözlemledim. yani kendi yalanlarına sadece kendileri inanmıyorlar, yarattıkları bilgi kirliliği ile sosyal mecralarda başka insanları da bu yalanlara inandırıyor yahut dormant hale sokuyorlar. zeytinyağı oluyorlar. "vebalı" yaklaşımının temelinde de bu eğilim yatıyor zaten.

  öte yandan, adalet ve kalkınma partisi'nin türkiye siyasi tarihine damgasını vurmuş echo chamber'ından daha büyük bir circlejerk bu memleket görmüş geçirmiş değil. "vatan cephesi" diye mezarlıktaki insanların isimlerini yazıp radyodan yayın yapanların dönemlerini gördü bu ülke aslında ancak akp'nin yarattığı eko odasının sonucunda zırhı delinemez bağnazlar sürüsü elde ettik ve aslında bu durum "halka rağmen halk için" önermesinin de haklılığını ortaya çıkaran yegane örneklerden birisi olarak tarihe yazıldı. nesnel yargılarla insanlara bir gerçeği aktaramıyor, düşüncelerini değiştiremiyorsan ancak bel altı çevre söylemler ile bir takım sinir noktalarına dokunabilir insanlara bir doğruyu aktarmakta belirli bir başarı elde ediyorsan ortada siyasi otoritenin yarattığı muazzam ancak korkunç seviyede sıkışık bir dört duvar var demektir.

  kısacası kendi küçük dünyanızda durum bu olabilir ancak haşhaş koklayanlar, bağnazlığa ve bağnazlık ile kötü yönetimin desteklenişine, pohpohlanışına, nesnel olmayan yargılarla savunuluşuna veya uygulama ve yaptırımlarının meşrulaştırılışına laf edenler değil.
 • adam neredeyse tamamen haklı lan . olsun biraz da biz beynimizi kullanmayalım . takım tutar gibi parti tutalım. nası oluyomuş lan ahahahah hüloooooğğğ.
 • argumentum ad verecundiam ve bandwagon fallacy bilmeden ad hominem savuranlara göre olmayan şeymiş. neden? çünkü karma’lı otorite ve onlar öyle diyor.
 • ağırlıklı olarak osbirci ergenlerin gazını alma aracıdır. bazı başlıklar var ki; yazılanları görünce gerçekten şaşıyorum. bu adamlar cahillikten dem vurup nasıl böyle olabilirler diye.