şükela:  tümü | bugün
 • henüz bir hafta önce yazar olmuş biri olarak yaptığım tespit.

  sözlükte son üç gündür çaylak onay listesi başlığının ne kadar yoğun çalıştığını hepiniz fark etmişsinizdir. çaylaklara mesaj atma yetkisinin verilmesine birçoğumuz sevindik ve destekledik. benim hesabımın fark edilip onaylanmasında da mesaj fasilitesini kullanabilmem etkili oldu. zira algoritma onayı ile onaylanmadığımı düşünüyorum ve bunun için sebeplerim var.

  yazarların desteklediği çaylaklar için mesaj fasilitesi günlerdir uğraştığımız spam mesajları doğurdu.

  sonrasında yine sözlükteki yazar ve çaylak birçok kişinin şikayetçi olduğu bekleme listesi esnetildi ve son bir kaç gündür yazarlığı onaylanıp (ki en az 2 sene beklemiş kişiler bunlar) olan biten başlığına dahi reklam atma cürretinde olanları görmeye başladık.

  sözlüğün yazarlara bu güne kadar aldıkları kararlara güvenmemiz ve bekleme listesinin de çaylaklara mesaj atma yetkisi verilmemesinin de bir sebebi olduğunu kanıtlamak adına bir ders vermek için bunları yaptığını düşünüyorum.

  yazarlığı onaylanıp spam yağdıranların uçurulup sonrasında çaylak mesaj özelliğinin kapatılacağını ve bundan sonra yazarların bu tip taleplerde bulunmamasının sağlanacağı fikrindeyim.

  yukarıda yazdığım gibi henüz 1 haftadır yazarım , düzeyli ve keyifle sohbet ettiğim çaylaklar olduğu gibi şimdiden bıkmış ve çaylaklara mesajı kapamayı düşünür hale geldim.

  başlıklardaki spamlar için ise eğer birileri sözlüğün açığını bulup da 2-3 sene beklemeden yazar olup bunları yazmıyorsa hiç mantıklı bir yan bulamıyorum. ben bu hesabım için tam 26 ay bekledim neden spam mesajlar atıp 2 günde engellenmesine sebep olayım düşününce bir fikrim yok.

  yaşanan mini kaos sanıyorum sözlük yönetimin biz yazarlara vermek istediği bir ders olsa gerek...
 • yukarıdaki yazarın bahsettiği olayın, ekşi sözlük'ün hızla gelişen diğer sosyal medya platformları karşısında ilkel ve yavaş kaldığını görerek sözlük'ün bu platformlarla rekabet edebilmesi umuduyla, olası kötü sonuçlarına kafa yorup da önlem bile almadan attığı bir adım olması, yazarın bahsettiği şekilde bir ders verme meselesi olmasından çok daha olasıdır.

  geleneksel basının ekşi sözlük'ü en yetkin mecra olarak gördüğü ve her gün ekşi'den illa ki bir şekilde bahsettiği, ssg'nin yıllar öncesinde okuduğum bir röportajında bahsettiğini hatırladığım şekilde eline birasını alıp o andaki ruh durumuna ve tamamen kafasına göre hangi çaylağın yazar olup hangisinin hesabının silineceğine karar verdiği günler çok geride kaldı.

  yeni yönetim buna karşı önlem almaya, "make ekşi sözlük big again" yapmaya çalışıyor. şimdilik pek başarabildikleri söylenemez.