şükela:  tümü | bugün
 • başkalarına oluyor mu bilmiyorum?

  ben yeni, yaklaşık 3-4 yıllık sözlük kullanıcısıyım, yazarlığım çok daha yeni. cidden merak ettiğim konularda şöyle bir o günün gündemini anlamak adına giriyorum sözlüğe, güncel olaylarla ilgili bir kamuoyu yoklaması buluyorum karşımda, okumaya dalıyorum. milenyum başındaki öğrenci intaharları, darbeler, internetle yeni tanışan bir ülkenin yavaş yavaş ona adapte olması... bir çok konu ve objektif bir bakış açısıyla sosyolojik çalışma yapmaya olanak sağlayacak (neredeyse diyelim) bir sürü yorum. sonra bir şey yazmadan sürekli entry okuyorum. çöplük diyen ve çok boş yorumlar olduğunu iddia edenler var (öyle başlıklar var moderasyon uçuruyor genelde) ama bunların yanında gayet bilgilendirici entryler de okuyorum içlerinde, hem güncel hem eski.

  sözlük entrylerine dalıp hem güncel hem de gündem dışı olaylarla uzun vakit geçirmek.

  edit: çukuru öyle düşünmemiştim haklı aldığım bir eleştiri oldu çukur eleştirisi, sözlükle ilgili çok olumsuz entry okuyunca bilinç altıma bu ilişmişse demek. girdim çıkamıyorum anlamında düşünmüştüm.
 • youtube bataklığıyla yarışır.
 • kastedileni doğru ama kullanılan betimleyici sözcüğü yanlış olan durum.
 • ekşi hesabım yıllardır var. ama ilk kez aktif kullanıyorum. normalde yazıp çıkardım, okumazdım. bu sözlük adamı paranoyak yapar. gerçekten çukur. bazen dünyanın sonunun geldiğini düşünüyorum. az evvel virüs bitince yapılacaklar tarzından bi başlığa girdim hevesle. manyağım biri bitmeyecek öleceğiz, biteceğiz yazmış. biteceğine inanıyor musunuz demişfkslsş

  insan bunalıma giriyor sözlüklerde.
 • sosyal medya çukuru olarak genişletmek isterim.

  kaygımın çok artmasına neden oluyor. sürekli bir bilgi akışı, felaket senaryocuları, mutsuz tipler. içim sıkılıyor, bunalıyorum. utanmasam pencereye çıkıp avazım çıktığı kadar bağıracağım geliyor.

  diyeceksin ki niye bırakmıyorsun. aslında azaltmıştım ama bu ara yine arttı. mutsuzluğunu bulaştıran, kaygısını bulaştıran tipleri olabildiğince az takip etmek veya engellemek belki biraz kontrolü ele almayı sağlayabilir.
 • 12 yıldır yazarmışım, bu ay fark ettim.
  yeni düştüm sayılır.

  zaman geçmiyor, gündemi de burdan takip ediyoruz.
  n’apalım.
 • sözlük mevzu çok derin bir durum. 8,5 yıldır sözlükte takılan biri olarak şunu itiraf etmeliyim ki;

  -pek çok çeşit bilgiyi burada öğrendim (umarım büyük kısmı doğrudur).
  -birbirinden ayrı karakterde insanlar tanıdım. sözlük dışında da çok insanla tanıştım, ama buradaki gibi değil. burada insanlar zırhlarını çıkarabiliyor. burada insanlar belki de yabancı diye içlerinde ne olduğunu gösterebiliyor. biz de bu çeşitliliği görebiliyoruz.
  -pek çok çeşit görüşü burada gördüm ve hiç olumlu bakmadıklarımı bile kanıksadım ya da mantıklı olarak görmeye başladım. şu an kendimi “tü allah belanı versin” değil de “bunlar beni geliştirdi” olarak görüyorum.

  gelelim sona, sözlük zaman harcama konusunda kesinlikle bir çukurdur ve eğer her şeyinizi buna verirsiniz sosyalleşiyorken asosyalleşir, bir şeyler kazanıyorum derken kaybedersiniz. fakat sağlıklı bir kullanım sizi zarara sokmaz.

  bununla beraber, bazı şeyler yalan gözükse de çok güzel arkadaşlıklar da kazanmadım değil. kısacası her şeyde olduğu gibi, azı karar çoğu zarar.
 • bu hesap 2014 den beri var belki daha eski bu hesabın bataklığına fena düştüm..sebebi yaş olabilir. eskiden daha küçüktüm ve bu kitle bana çok sıkıcı geliyordu. şuan kafam alıyor.
 • (bkz: karadelik)
 • benim de pek de eski sayılmayan yazarlığım ile hak verdiğim önerme.

  sabah kalkılınca gündem baştan aşağı gözden geçirilecek bir kere. kahvaltıdan sonra bir iki başlığa girip entry yazsam mı buna acaba diye düşünülüp vazgeçilecek ve yazmamakta karar kılınacak. gün ortasında yazayım ya denip entry girilecek. akşamına okunan kitap için acaba başkaları ne düşünmüştür denip tüm entryler bir bir okunacak. gece yatmadan önce son defa bir bakılıp uyunacak.

  farklı fikirlere saygılı olabilmeyi öğretti bana sözlük. aynı zamanda ortak görüşlere sahip olduğum pek çok insanla tanışabilme fırsatı sundu. sunmaya da devam ediyor. ezcümle, bu batağa düşmüş olmaktan gayet memnunum. *