şükela:  tümü | bugün
  • bunlar sözlükte farklı hiç bir görüşe (bu görüş futbol,siyaset veya akla gelebilecek her konuda olabilir) tahammülü olmayan,dolayısıyla bu görüşleri dile getiren kişilere de tahammülü olmayan farklı düşünenleri anasına küfrediyor sananlar dediğimiz bir gruptur.bunlar devamlı olarak girilen entry leri takip eder ve karşı görüşten bir entry veya başlık (maazallah) girilmişse hep birlikte buraya hücum ederler.saldırıları çok acımasızdır.yazarların nickiyle kelime oyunları yaparak ayar vermekten mesaj atmaya,nickinin altına hakaretimsi entry girmekten yazdığı başlık ile dalga geçmeye kadar pek çok yöntem bilirler.ayar vermeliyim hiiiöörrggghh diyerek saldırmaya başladıklarında hepsiyle birden başa çıkmak oldukça güçtür,çünkü her yerden birden saldırırlar.biri sana mesaj atarken diğeri senin entry in ile aklınca dalga geçer,bir diğeri bir başlık açar.en çok kullandıkları kelime "mal" dır.bunu ota boka ,nick e veya herhangi bir yere monte ederler ve bunun adı ayar olur.eğer bunların saldırısına uğramışsanız ve tek başınaysınız ya aldırmayıp bildiğinizi okuyun(ki en mantıklı yol budur) veya siz de onlara ayar vermeğe çalışın ama eğer sizin de böyle bir grubunuz yoksa boşuna bir çaba olur bu,hiç kasmayın.
  • attiklari mesajlar ozellikle cok komik oluyor bunlarin.
  • reeldeki magandalardan farkı eğitim ve gelir seviyelerinin biraz daha yüksek olmasıdır.beyaz gömlek üstte, dar pantalon altta, sözlükte cinsellikle ilgili entry yazan kadın yazarları uyarıp dururlar, ''öyle şeyler yazma millet yanlış anlar''. ulan yanlışı, doğrusu mu var?
  • bugüne kadar çok sık rastladığım için artık görür görmez tanıdığım magandalardır. karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir:

- küfrederler. hatta bazen nickleri de bu kalitesizliklerini yansıtıyor olabilir. tipik aklı bel altında olan insan psikolojisi.

- söyleyecekleri her şeyi sataşan, rahatsız edici bir üslupla dile getirirler. öyle ki onlara saygı duyamazsınız. sonra onlara saygınızı kaybettiğiniz ve sonunda dayanamayıp onların ne kadar bayağı olduklarını yüzlerine vurduğunuz için sizi suçlu bulmaya çalışırlar. gerçeği çarpıtırlar, yalan söylerler, sizi hiç tanımadıkları halde kolaylıkla anında iftira atarlar, yaftalarlar vb.

- çoklu hesap kullanırlar, biri sizinle uğraşırken bambaşka bir yazar da (birincinin fake hesabı) aynı anda ve çok alakasız bir şekilde, hararetle size saldırır. o an anlarsınız ki bunlar aynı kişi. bu özellikleri beni çok güldürüyor, fazla belli ediyorlar.

- hesapları asla anonim değildir. mahalleden adam toplar gibi gerçek hayatta kim var kim yok toplayıp herhangi bir tartışmada adamlarını üstünüze salarlar. onları en çok maganda yapan özellikleri de budur. tam kabadayılık, kıroluk işte.

- kendini akıllı/bilgili sanan; fakat özünde aptal, cahil ve maganda olduğunun farkında olmayan veya bunu kabullenemeyen magandalar, diğer magandalardan daha kötüdür. haksız olduklarını asla kabul etmedikleri gibi aptallara has boş bir öz güvenleri vardır. değiştirmeye çalıştığınız budalaca fikirleri onları şımartır. "hayır, o öyle değil çünkü..." diyerek bir şeyleri açıkladığınızda "ay, beni o kadar önemsiyor ki bana laf anlatmaya çalışıyor!" diye kezbanvari bir şekilde şımarırlar. (kadın da erkek de olsa kezban kezban'dır, burada belli bir cinsiyeti kastetmiyorum) oysa ki onun gerzekliğini kimde görseydiniz dayanamayıp "hayır o öyle değil çünkü..." diye bir şeyler açıklayacaktınız. anlattıklarınızı onun için, ona özel anlatmıyorsunuz; onun beyinsizce düşüncesinin yanlışlığını göstermek için, kendinizi haklı çıkarmak için, hatta düpedüz kendi fikriniz için açıklıyorsunuz ama o ısrarla "ayyy, bana ne çok şey anlattı, beni ne çok önemsediiii *_* ayyy sen benim umrumda değilsin tmm mı =)" diye bir ruh haline bürünür. tüm kezo/barzo tipler böyledir. hı hı, evet, sen aptal ve cahil olduğun, yanlış düşündüğün için değil; sana bayıldığımız, seni çok umursadığımız için hiç tanımadığımız halde sana bir şeyi açıklıyoruz. (bkz: aynen kezo aynen) bunlarda bir fikri eleştirmeyi idrak edecek beyin yoktur. "büyük beyinler fikirleri, orta beyinler olayları, küçük beyinler kişileri konuşur" sözündeki küçük beyinler işte tam olarak bunlardır. asla ona anlattığınız şeyin aslında kişisel olarak onunla ilgili değil, onun fikirleriyle ilgili olduğunu anlayamazlar. bazı tür kezbanlar da "bak, senin doğru bulduğun şu şey gerçekte görgüsüzlüktür" dediğinizde "ayy beni mi kıskanıyorsun?! kıskanma hihihih *_* çekemeyen anten taksın *_*" tepkisi verirler. unutulmayan kezban sözlerine sizi bolca maruz bırakırlar. bazen de pasif agresif gibi hakaret ederler. oysa karşı çıktığınız kişiden her anlamda zaten kat kat daha üstünsünüzdür ve kıskançlık sizin karakterinizde hiç yer almayan bir şeydir; sadece görgüsüzlüğe "görgüsüzlük" deme, yanlış bir şeyin yanlışlığını belirtme ihtiyacı hissetmişsinizdir; ama kezban bunu asla anlayamaz. kimi sapık barzo/kezo takımı da eğer sizin karşı cinsten olduğunuzu düşünürse ona "bak bu öyle değil çünkü..." şeklinde yaptığınız açıklamayı "ehehe bana ne çok şey anlattı, benimle tartıştı, demek ki bana bir ilgisi var ehehe" diye yorumlayabilecek kadar ahmak olabilir. kolay kolay kimseye mesaj atmam fakat attıklarımın çoğu maganda çıkıyor, çok garip. kısacası çeşitli alt kategorileri olan tüm bu magandalar, her karşı çıkışınızı ve açıkladığınız her şeyi kişisel olarak onun için yaptığınızı sanırlar.

- ortaya attıkları o saçma sapan görüşü çürütürseniz hemen ya "ayy, seni dinlemiyorum tmm mı?" seviyesine düşerler ya konuyu değiştirmeye çalışırlar ya da size mahalleden adam toplar gibi diğer kıro arkadaşlarıyla beraber küfretme ve seri eksileme operasyonu yaparlar. hiç üşenmezler, saldırmak magandalığın tabiatında vardır çünkü.

- bir önceki maddede seri eksilediklerine değinmiştim, onu açayım biraz: kendileri dursa fake hesaplarından devam ederler veya kendileri gibi maganda badilerini seri eksilemesi için üstünüze salarlar. bu magandaların ocd'den muzdarip olduklarını veya en azından ocd'ye yatkın olduklarını düşünüyorum. bunu küçümsemek için söylemiyorum, kendi ellerinde olmayan sıkıntıları nedeniyle insanları aşağılamam; sadece ocd'den şüphelenip tedavi olmalarını öneriyorum; çünkü sözlük'e girip "ben" butonuna her tıklayışında seri eksilenmiş çok sayıda entry görünce "hala mı devam ediyor, nasıl bir obsesyon var bunda?!" diye düşünüyor insan. hani sen unutuyorsun o tartışmayı, ertesi gün sözlük'e bir giriyorsun yine kendini kaybedercesine seri eksilemiş seni. eksilendiği için değil de bu denli nefret topladığı, birini bu denli delirttiği için üzülüyor insan. hayır, o seri eksilemeler spam sayılıp dikkate alınmıyor, bunu bilse biraz sakinleşecek ama nerde... keşke şunu bir okusa (bkz: #32833648)

başka özellikleri aklıma geldikçe eklerim. onlarla karşılaşan olursa ne olduklarını hemen anlayıp ona göre tavır takınsın diye bu entry'yi buraya bırakıyorum. belki bir gün birinin işine yarar.

peki ne yapacağız? bunca saldırgan, gerizekalı, cahil, maganda yaratığın arasında nasıl hayatta kalacağız? cevap tabii ki (bkz: engelle butonu)