şükela:  tümü | bugün
 • işini iyi yapan bir sözlük.

  http://www.sozluk.net/
 • gerçekten hayretlere düşürecek derecede iyi çevirileri var. hiç beklemezdim, helal olsun.
 • gece gece kalbimi kıran sözlük. hayır arkadaş ne güzel kelimeyi yazıyorduk veri tabanındaki bütün dillerde bütün sonuçları çıkarıyordu. nereden çıktı bu değişiklik arkadaş. beş dakika içeri gittim. al işte bozmuşsunuz. hayır her aramada dili mi ayarlayacağım tek tek? son zamanlarda en çok işime yarayan sitelerden biriydi. artık başka bir sözlük bulmak elzem hale geldi.

  edit: hayır arkadaş, bu sözlüğü muadiilerine nazaran önde kılan en önemli özelliklerinden biri, başka dillerdeki sonuçları da göstermesiydi. yani türkçe karşılıklar yetersiz olsa da ingilizce karşılıkları arasından işe yarar tercihler bulunabiliyordu. neden demek istiyorum kendilerine sadece. neden?
 • işlevsel bir web sitesi nasıl berbat edilir son örneklerinden. mavi-pembe arası tam göremediğim bir arkaplan rengi ile ilk başta cidden site kapandı da domain iptal oldu diye düşündüm, placeholder klasik web sayfası sandım.

  stavroginin dediği gibi birden fazla çeviriyi aynı anda göstermesi bu sitenin en önemli artısıydı. almanca yazar ingilizcesini ve türkçesini görürdüm, ingilizce yazar ispanyolcasını görürdüm. böylece diğer sözlük sitelerinden hiç bir farkı kalmadı nazarımda.

  senelerdir kullanırdım, yazık olmuş diyorum. sitenin neden aşırı yavaş olduğunu ise artık ekşisözlükteki gibi adblock kullanmama bağlıyorum, bundan sonra pek uğramayacağım için de çok önemli değil artık hızı. tureng, zargan veya almanca için dict.leo.org gibi alternatiflerle hayata devam...
 • büyük bankalar yazılım altyapılarında bir güncelleme yapacaklarsa değil aylarca bazen yıllarca bile risk durumunu gözeterek değişimi ertelerler ve değişim yapılsa bile uzunca bir case listesi hazırlanarak belirli bir süre boyunca disaster ve regression testlerinden geçirilir, elbette ki söz konusu site bir banka gibi büyük ölçekli yazılım altyapısı olan riskli bir duruma sahip değil.

  ancak sevgili geliştirici ekip, proje yöneticisi ya da patron her kimseniz hiç mi bu değişimdeki riskleri düşünmediniz, ya da sizde test ortamı diye birşey yok mudur? build olan projeyi "oo tamam hacı çalıştı bu" diyerek prod ortamına mı aldınız naptınız da güzelim siteyi yerle yeksan ettiniz?

  tanım: vakti zamanında işimi çok görmüş ancak son durumda giriş bile yapılamayan ve buna rağmen eski haline döndürülmeyen site.