• voltran da denilen ek$i sozluge yazan super guclu insanlar..
  • an itibariyle yazar olan 10.768 kişi baz alındığında %0,00928'i ssg'dir. * *
  • -ne ile meşgulsünüz evladım?
    -sözlük yazarıyım efendim.
    - sözlük yazarına kız vermezler!
    (bkz: kız vermek)

edit: bu entry i yazmama kaynak olan rentboya referans vermezsem içim rahat etmeyecek. kendisi bir oturum esnasında yaptığı espriyle vesile olmuştur efendim.
  • 1- felsefe/duygu adamı yazarı
    2- siyasi/dini platform yazarı
    3- tematik çok yazan yazar
    4- başlık açmayan çok yazan yazar
    5- liseli yazar
    6- eski forumculardan mehmet usta
    7- sarkastik entry uzmanı
    8- her düşünce ile dalga geçen/siklemeyen yazar
    9- sempatik/naif entry yazarı
    10- karma kasan yazar
    11- zöge kasan yazar
    12- troll

türleri özellikle daha rahat gözlemlenebilen bir varlıktır.
  • iki gün önce hayırlı bir kısmet olduğu söylenerek tanıştırıldığımız, oldukça hoş bir beyefendiye düşüncelerini ve tepkisini öğrenmek için söyledim bu iki kelimeyi. ilk önce anlamadı, açıklamak zorunda kaldım. "ekşi sözlük yazarıyım. gerçi henüz yazan sayılırım; ama evet adımız bu. sözlük yazarı." dedim.

durdu ve dedi ki: "olsun. ona da saygım var."

bir iki daha sohbet edip, sonra da uygun bir lisanla uyuşamadığımızı ve vaktini almak istemediğimi söyledim; ancak iki gündür aklıma takıldı. o arada bulunan da'nın amacı nedir ya hu? ve ne demek olsun?
  • 'entry'lerine baktım zaten çok boş yazıyosun, seni okumamakla bi şey kaybetmicem', 'bilim, tarih, müzik vs. vs. kanallarında çok az entry'in var zaten, boş bi insan olduğun belli', 'bu kadar entry'yi ne zaman yazdın, işsizsin sanırım, ben x yıllık yazarım anca y kadar yazdım'... ve böyle sürüp giden triplerine hasta olduğum yazar. bi de bu tipler millete 'kezban' diye saldırmıyor mu, çok eğleniyorum gerçekten.
  • aralarında "biz" olduklarını sanan ya da sözlükte yapılan işin (her ne ise, diyelim ki yazarlık) onları bir arada tuttuğuna inanan iyimser ve hatta bu bizlik mevhumunu sevmedikleri diğer sözlükçülere karşı kullanan, "biz adama böyle yaparız, ya da biz sözlük yazarları böyleyiz" şeklinde aforizmalarla durumu kıllattıran tiplerin barınıyor olması karşısında hayrete çok da düşmediğimi söyleyebileceğim bir üst güruhun kadr-i şinas, yetenekli, farkındalık düzeyi yüksek vb. ya da tüm bunların ve yeniden ve benzerilerinin değili olan insan evladı üyeleri.
    (bkz: siz kimsiniz)
  • üzerine cok sey soylemek isteyip de bir türlü toparlayamadigim sekilsiz kalabalik. sekil vermek isteyen insanin zorunlu ayrima girmesi gerekir. sozluk yazarlarindan "altinci nesil olanlari" ya da " bakiniz ile ayar verenleri" gibi ayrim olmaksizin tek bir kelam etmek mümkün degil. ben altinci neslin actigi basliklara bakiniz ile ayar veren bir kisim sozluk yazarindan baslamak istiyorum.

bir moderatörün bu gibi eyleme neden 'gicik' oldugunu henüz cözemedim. silinen basliklarin arkasinda kalan bakinizlari temizlemek gibi arti bir is getirisi oldugu icin olabilir diye dusundum ama yeterli goremedim. öncelikle bu ayar amacli bakinizlar oldukca güzeldir. iki kelimeden olusan bir bakiniz kimi zaman onlarca kelimenin bir araya gelip olusturdugu etkiden daha siddetli olup keyfli anlar, uzun kahkahalar yaratabiliyorlar.. tamamen hatali kelimelerden olusan bir basliga sirkencubin yazarinin verdigi bakiniz benim en cok güldügüm entrylerden bir tanesidir. ya da benim verdigim bir bakinizli ayarin onlarca entry arasindan bir dönem en begenilenlerimin tepesine oturdugu da ayni sekilde bir gercektir. ssg'nin bkzla verdigi ayarin haftanin en begenilenlerinde birinci olmasinin da disinda bu ihtiyacdan dolayi siklikla kullanilan hanim kos/bir sey getir ekolü ciddi bir güzelligidir, artisidir sözlügün. baska acidan bakacak olursak, eski nesiller bir bakima dogruyu sozluk diliyle altinci nesle gosteriyordur. ayni zamanda su an ve kosullar itibari ile altinci nesil eski nesil ayrimi kalmadi. daha cok bu isi bilenler, sözlügün ruhuna, ortalamasina hakim olanlarin yenilere, henüz ortama isinamayanlara dogruyu gosterme seklidir ki sozlugun ruhuna dairdir. bu kadar hassasiyeti ve duyarliligi da pek anlamis degilim. bir bakinizdan yara alacak olan yazarin burada isi zaten olmasin. (kendi sagligi ve sozluk ortaminin kisiligine olasi yansimalarindan dolayi). pek cok insanin bu bakinizlardan ya da verilecek olan ayarlardan dolayi absürd baslik acmadigini, icinden gecen o mükemmel fikirleri(!)gerceklestirmedigini de biliyoruz süphesiz..

diger bir sozluk yazarina gelecek olursak;

" entrylerini sildirip sözlüge veda eden ve edecek olan yazarlar "

az önce benimsemedigim görüsleri iceren moderator entry'si önemli bir cümleyi iceriyordu . "yillardir bu ortamin tum sosyal nimetlerinden yararlanmis " peki karsilidiginda ne vermis.? koca bir "hic". entryleri silen yazarlarin hepsinin kendisine göre gerekli bir nedeni var. ama bu basit gercegi degistirmiyor. bir seyler aliyorsun, karsiliginda bir seyler vermelisin. yazilarin burada kalmasinin kisiye zararlari da olabilir. lakin bu bir keyfi bir karar degil ahlaken zorunluluktur. ayni zamanda farkli bir yerde entrylerin kullanim alani olmadigini düsünürsek eger; (kitap haline getirip basmayi veya benzer fikirleri olanlari disarida birakarak) emegine ihanetten baska türlü aciklamasi da olamaz

(bu iki gün önce gerceklesmis bir diyalogdur )

-sozlukten ayrilmissin, yazilarini silip..
    -oyle oldu biraz.. zaten alacagimi aldim, cok iyi insanlari tanidim. artik gitme vakti..
    -git tabi..

son olarak; birey birey, tek tek , en asil duygunun insani olan ki$ilerdir bunlar.
  • yazılarında olabildiğince geniş mezhepli olan, ama yazılara verdikleri oylarda son derece taassuba gönül vermiş oldukları gözüken insanlar. hele birisi dine alternatif bir yorum getirmesin, hele ki birisi takımlarını eleştirmesin, aman aman ki bi yerinden kendilerini ait hissettikleri değerlere değdirilmesin.. ama yazarken canavarlar maşallah.
hesabın var mı? giriş yap