şükela:  tümü | bugün
  • edit2- yeterli talep oluşmadı. bu nedenle grup oluşumundan vazgeçildi. katılmak isteyen arkadaşlar yine yazabilirler. yeniden talep oluşması halinde başlığı tekrar canlandırabiliriz. ilgili olup mesaj gönderen yazarlara teşekkür ederim.

edit1-
    1. başvuru sayısının az olması halinde grup amacı gerçekleşmeyeceği için fikirden vazgeçilecektir.
    2. gelen mesajlardan anladığım kadarıyla kanıt konusunda sorular var. öncelikle kanıt şart değil, belirteyim. ancak mesleki bir grup olduğu için grubun esenliği adına meslektaşlar ve hukukçulardan oluşması gerekir. kanıt öğrenci belgesi- kartı, staj belgesi, stajyer ve avukat kimlik kartı gibi kanıtlardır. gizlilik açısından dilerseniz t.c. kimlik vb. şahsi unsurların üstü sansürleyerek gönderebilirsiniz. tüm bunlara rağmen kanıt gönderme konusunda çekinceleri olan yazarlar bana mesaj yoluyla ulaşsın.

öncelikle psikoloji whatsapp grubu ile esin kaynağı olduğu için diyezonbir adlı yazara teşekkür ederim.
    (bkz: sozluk yazarlari psikoloji whatsapp grubu)

istanbul'da mesleğinin 3. yılında serbest çalışan bir avukat olarak mesleki dayanışma ve yardımlaşmanın ne denli önemli olduğunun farkındayım. hukukta emeklilik yoktur ve bir hukukçu ölene kadar hukukçudur düsturundan hareketle gece- gündüz, hafta içi- hafta sonu ayrımı olmadan hayatın her anında ve toplumsal yaşamın her alanında sürekli adalet hizmetini yerine getiren tüm hukukçuların teknolojik imkanlardan da yararlanarak bir dayanışma içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum.
    sözlük, yazarların tüm eleştirilerine rağmen bugün hala türkiye'nin en önemli platformlarından biri olmayı sürdürmektedir. yazar alımlarındaki kıstaslara ilişkin haklı eleştiriler olsa bile ben sözlüğün, türkiye'nin en entelektüel insanlarını barındıran oluşum olduğuna eminim. sosyal hayatta tanımadığım ancak içerik ve yazılarıyla, bilgi birikimleriyle beni kendine hayran bırakan yazarlar mevcuttur.
    haliyle sözlük mensubu değerli hukukçu meslektaşlarımın da türkiye'deki en aydın, özgürlükçü, açık fikirli hukukçulardan olduğu düşüncesindeyim. (bkz: bir avukatin gunlugu) isimli 1000 entry'yi aşkın başlıkta da görüleceği üzere sözlük önemli sayıda hukukçuyu barındırıyor. bu açıklamalardan sonra whatsapp grubu ve içeriğine ilişkin kendi düşüncelerimi aktarayım, öneri ve tavsiyesilerinizi de bekliyorum.

gruba üye olmak isteyen meslektaşlarım kanıt ile birlikte mesaj yoluyla bana ulaşabilirler. hukuk öğrencisi, stajyer avukat veya avukatlar dışında üye alımı yapılmayacaktır.
    madem hukukçuyuz, bugün de free friday madem, biraz afili cümlelerle grup kuralları ve içeriğini belirtelim :)

ekşi sözlük yazarı hukukçular whatsapp grubuna ilişkin kurallar

amaç
    madde 1- amaç, mesleki dayanışma ve yardımlaşma ile aşağıda belirtilen alanlarda bilgi ve fikir teatisinde bulunmaktır.
    hukuk mevzuat ve içtihatları ile hukuk uygulama ve programlarına yönelik bilgi paylaşımı ve fikir teatisi,
    hukuki gelişmeler hakkında bilgilendirme,
    adliye işleri ve duruşmalara yönelik yardımlaşma,
    hukuki toplantı, konferans, panel ve sempozyumlara ilişkin duyuru,
    hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimine ilişkin bilgilendirme.

üyeler
    madde 2 - grup üyeleri; sözlük yazarı avukat, stajyer avukat ve hukuk fakültesi öğrencileridir. sözlük yazarı olmayan meslektaşların üyeliği, sözlük yazarı bir grup üyesinin referansı ile mümkündür.

içerik
    madde 3 -
    a. grup üyeleri gün ve saat fark etmeksizin paylaşımda bulunabilirler.
    b. türkiye barolar birliği reklam yasağı yönetmeliğine aykırı paylaşımlar ile ticari nitelik taşıyan paylaşımlar yapılamaz.
    c. adliyeler arası yardımlaşma ve yetki belgesiyle duruşma takibine ilişkin talepler konusunda mutabakata varan üyeler detaylara ilişkin görüşmeleri grup dışında, özelden gerçekleştirir.
    d. dini ve siyasi içerikli hiçbir paylaşım yapılamaz. yasama ve yürütme organı karar ve eylemleri hukuk kuralları çerçevesinde tartışılır.

yönetim
    madde 4 -
    a.grup yöneticileri 5 kişi olup, yönetici seçimi grup kuruluş tarihini izleyen 3. gün sonuna kadar gerçekleştirilir.
    b. grup üyelerinin onda birinin talebi halinde yeniden yönetici seçimi yapılır.
    c. grup kurallarına aykırı paylaşımlarda bulunan kişilerin üyelerin onda birinin talebi doğrultusunda veya yönetici tam sayısının katılımıyla gerçekleşen oylamada oy çokluğu ile grupla ilişiği kesilir.
  • beni bedava savunabilecek avukat bulabilirim umuduyla katılmak istediğim grup.

ben de hayvanseverler ws grubu açmıştım ama tutmadı. bir de hayvanları seviyoruz diyordunuz.
  • katılmayı düşünmediğim gibi faydasının da olmayacağını düşündüğüm, gereksiz bir grup girişimi.
  • bahse konu whatsapp grubunun kurulması halinde guruba kabülüme karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim.