şükela:  tümü | bugün
 • 2020 yılında dünyayı çaresiz bırakan bu salgın için teknoloji daha etkin kullanılması gerekiyor.

  benim düşündüklerimi bir başka ekşi yazarı muhakkak düşünmüştür. ülkemiz için corona salgının hızını düşürebilecek alternatif çözümler :

  1. akıllı saatlerin teknolojisi gelişti. çoğu akıllı saatte nabız, oksijen düzeyi ölçülebiliyor. akıllı saatleri geliştirip ya da akıllı gözlükleri geliştirip içine ateş ölçer özelliği konulup bunu uygun fiyata insanlara dağıtarak kullanmasını istenilip sonrasında bu cihazların ateş ölçüm verileri hükümete anlık olarak ulaştırıp, ateşi çıkan insanın alarm vermesi ve sağlık ekibinin anında müdahale edebelir. 24 saat cihaz takılı insan ateşi çıkınca kendi anında kendisi ve hükümetin haberi olabilir.

  2. corona için telefon uygulaması geliştirilmeli :
  bu uygulama üzerinden tanı alan kişilerin yerleri, corona ile ilgili resmi duyuruları, bilgilendirme amacıyla sağlık bakanı işlevsel bir telefon aplikasyonu geliştirmeli.

  3. corona robotu üzerinde çalışma yapılabilir mi? kendi başına hastayı entübe edebilecek yapay zeka destekli gelişmiş bir robot yapılabilir. bu robot uzaktan kontrol edilebilir olmalı. içinde dezenfektan haznesi ve ultraviyole ışını olmalı. bu gibi ekstra özellikler dahil edilip sağlık çalışanı riskli hastanın odasına girmeden uzaktan entübe edebilir. serum hazırlayıp, ilaçları hastaya zerk edebilir.

  bu ve bunun gibi olası fikirleri olan yazarlardan destek entrylerini bekliyorum.

  ek : maymunluk yapıp, mizah kasmayın. belki bu teknoloji bu salgına yetişemez. belki de bu fikirler çok uçuk görünebilir ama salgın bu dünyanın gerçeği. ilerde tekrardan bu tür salgınlar için yazılım, teknoloji ve bilim buna daha çok ağırlık verip, ar-ge çalışmasını hızlandırmalı.