şükela:  tümü | bugün
 • çok iyilik yapma, hatta pek iyilik yapma (bkz: iyilikten maraz doğar)
  kendine iyi bak, hatta çok iyi bak; sen bize lazımsın...
  eğlenmeye çalış, hayatın tadını çıkar; yarın ölecekmişcesine!
 • yağmur yağdığında sırf ıslanmak için dışarı çıkıp ıslanın. başınızı öne eğmeden. garip bir şekilde sıkıntıyı alıyor sizden
 • tanıdığın ya da tanımadığın hiç kimseye ama hiç kimseye orospu çocuğu deme. bu çok çirkin. kimseden nefret etme. kimsenin dünyadaki varlığından onun ölümü neticesinde kurtulmaya çalışma. insanlardan nefret etmek vakit kaybıdır. onları anlayabildiğin kadar anlamaya çalış ya da uzak dur. nefret edip, onların şahıslarına kimliklerine hakarette bulunmak çok barbarca. bakıyorum da nefret dolu ne çok insan var. lisedeyken benim de nefret ettiğim bir kesim vardı. öyle öğretilmişti evde ve okulda. başörtülülerden hazzetmezdim. sonra anladım ki bu onların hakkı, bu onların hür iradesi. beni ne enterese eder? benim bugüne kadar her kesimden arkadaşım oldu, cemaatçisinden, tkplisine, dgmde yargılananından, holding veliahtına, cb torununa, çobanına, ne bileyim her çeşit işte. kongolusundan, fildişi sahiline kadar değişik milletlerden insan tanıdım. insanları sevin ya. insanlarla konuşmak çok güzel.

  tamam karşıt fikirler vardır ama inan karşıt görüşlü biriyle bir odaya koysunlar seni. sohbet etmeye başlarsın şayet oradan çıkamayacaksan. bir de murphy yasası var, eğer yanlış idrak etmiyorsam beğenmediğin ve istemediğin şeyler senin hayatında olacak demek. sen nefretinle hayatına hoşlanmadığın şeyleri sokuyorsun. bunu yapma. naçizane tavsiyemdir.

  bir de gözünüzü seveyim duş jeli kullanmayın. şampuana mecburuz, sabunla saçımızı yıkayamayız ancak sabunla yıkanırsak yeraltı suları kirlenmemiş olur. ördekler, balıklar ve yeraltı sularından direkt olarak faydalanan canlılar kirli su içmesin. deterjanlara mecburuz ama duş jeli bir tercihtir. ben bulajık deterjanını bile sulandırıp kullanıyorum ki çevreye daha az zararı olsun. renkli kokulu duş jellerine kanmayın. antep sabunu falan kullanın, o da çok güzel. benim herhalde oldu 4 yıl kullanmayalı duş jeli.
 • birçok insan deneyerek , daha akıllı insanlarsa başkalarının tecrübelerinden yararlanarak öğrenirler. tavsiyelerimden faydalanan birileri olacağını bilerek yazıyorum.

  1. kendinize duyduğunuz saygıyı, kimsenin eline düşürmeyin; onu tekrar kaldırmak ve geri kazanmak çok zordur.

  karaktersiz insan, ikili ilişkilerde mesafe kalkınca şaşırır, şımarır ve sapıtır. bugün size bey/hanım diyen, yarın lan-lun der. o yüzden samimi olunacak kişiyi iyi seçmeniz lazım. herkesle samimi olunmaz. karakteri sağlam insan, hiçbir zaman kendini bozmaz.

  2. tipsiz olabilirsin; ama bir duruşun bir karizman olmalı! evet, tip doğuştan/genetik olarak gelen bir şey; ancak karizmaya sahip olmak başka... bir duruşunun olması senin elinde. önemli olan da budur: "bir duruşa sahip olmaktır.".

  çekingen, pısırık, bir köşeye çekilmiş kendi halinde takılan ya da üstüne başına özen göstermeyen, yorulduğu her an bulunduğu yerde semt oturuşu yapan yakışıklı biri olmaktansa sıradan bir tipe sahip olup saygı duyulan, dinlenen, sevilen bir insan olabilirsin.

  3. buram buram cehalet kokan insanlar gibi, her nur yüzlü kadını melek her beyaz sakallıyı da hacı sanma! ön yargı ile cehalet arasında bir ince çizgi aranmaz.

  kendini geliştirmek için bol bol oku, ama bunu sosyal faaliyetlerin olduğu zamanda yapma. şu kitabı oku tavsiyesi vermeyeceğim. kişisel gelişim, psikoloji, tarih, klasikler ya da fasa füso, artık her ne konuda okumak hoşuna gidecekse, git kitapçıya onu seç ve al. kitap okumaya yeni başlıyorsan 100-200 sayfalık ince kitaplardan almanı öneririm, böylece kolayca sıkılmazsın.

  4. ezik ve sinik insanların karakteristiğinde yere bakarak yürümek ve kollarını masanın üzerine koyup başını üzerine gömerek uyumak vardır.

  yorgun, uykusuz, keyifsiz olabilirsin, bu demek değildir ki ezik ve sinik bir mahluk gibi davranmalısın. sen başını her zaman dik tutmalısın kardeşim. her zaman dik...

  5. dışarıda yağmur, kar, fırtına varken işsiz olmak güzeldir; lakin güneş açtığı zaman gerçeklerle yüz yüzesin: işsiz olduğun!..

  para(iş) ile kendine güven arasında doğru orantı vardır. elinden geleni yap, hak ettiğin işi bul. bazı insanların şans yanında olmayabilir. dışarıda çok fazla işsiz insan olduğunu ve yaş ilerledikçe iş bulma olanağının da düştüğünü unutma. gözünü yükseğe dik ancak harika işi arıyorken de kendine güvenini yitirmiş, ortada kalmış biri olmamak için çokta seçici olmamalısın. fırsatları değerlendir.

  6. ayakkabı, bir insanın kişisel temizliğinin ve daha özelde genital temizliğinin aynasıdır.

  ayakkabılar insan hakkında çok şey anlatır. onları yeni ve daima temiz tutmalısın. çoğu insan yüze bakar, o kişi hakkınızda ön yargıya sahip olur; bazı insanlar da ayağa bakar ve onun ne kadar özenli bir insan olduğunu anlar.

  7. kontrolsüz heyecan tedirginlik ve unutkanlık yaratır; heyecanı kontrol etmekse başarıyı getirir.

  bir topluluk önünde konuşacak olabilirsin ya da ilk defa bir kadınla/erkekle buluşacak da olabilirsin. hiçbir şeyi gözünde büyütme, kendine güven, işlerin istediğin gibi gitmemesi dünyanın sonu değildir. "en fazla ne olabilir ki?" diye düşünmelisin, ne olursa olsun sonuçtan korkmadığını kendine söylemelisin. bu şekilde düşünürsen heyecanını kontrol altına alabilirsin.

  8. insanın ufacık bir ters bakışı bile kalp kırabilir; sonra o kişiyi kazanmak için çok çaba harcamak gerekebilir.

  bu duruma neden olmamak için, duydukların hoşuna gitmeyen şeyler dahi olsa, konuşacaklarını tartıp söyle, mimiklerine de dikkat et. akıllı insanlar böyle yapar. aklını kullan, sen kötü olma! ne demiş yunus emre "söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı. söz ola zehirli aşı, bal ile yağ ede bir söz."

  iletişim için: yazarstrong@gmail.com
 • o de'yi ayır.
 • sevin veya sevmeyin birşey demiyorum, ne yapıyorsanız yapın sadece çok fazla şey yapmayın karşıdaki kişi için, tüm birikiminizi, zihninizin köşesinde duran tüm surpriz planlarınızı, tüm marjinalliginizi bitirmeyin sonra geriye yapacak pek bi bok kalmıyor
  toplasan kaç tane şey var ki zaten yapılacak.

  örnek: alışveriş arabası ile eve götürdünüz diyelim bunu yaptıysanız okul yemekhanesinde rakı bardağından ve ehlikeyten rakı içmeyin.