şükela:  tümü | bugün
 • çalıştığı işten sıkılan,

  artık her sabah kalkıp traş olmaktan, takım elbise giymekten, koştur koştur gelip park yeri aramaktan, sığır bir müdürün nazını çekmekten bıkmış.

  aldığı üç kuruşu üstüne başına mı kiraya mı, yeme içmeye mi vereyim diye düşünmekten anası ağlamış sözlük yazarlarına tavsiyelerdir.

  ufak - orta- yüksek meblağlı sermayelerle neler yapılabilieceği konusunda bir nevi fikir alışverişidir.

  sallayın gitsin, isterseniz taşkala yapın amk valla önemli değil.

  belki aramızdan bi iki kişi çıkar ciddiye alır konuyu. aklına olan bişe vardır sermaye yetersizliğinden gerçekleştiremiyordur, belki iş gücü eksiktir, belki organizasyon ile ilgili problemler yaşıyordur ne bileyim burda herkes birbirine yarar gibime geliyor.

  ankaradayım ve yaklaşık iki senedir araştırmadığım sektör kalmadı.

  kreş açayım dedim, kreşten çok çocuk var ama nasıl bir olaysa insanlar çocuklarını kreşe yerleştirmek istediklerinde 2-3 ay sıra bekliyor.

  yazın 3 ay sıçıştalar.

  bi sürü prosödürlü ve sorumluluk isteyen bi iş.

  250 bin tl ye kreşini devreden bir kadınla konuştum, hatun dedi ki en iyi zamanımızda 7 bin tl kazandık kar olarak.

  7 bin tl için 250 bin hava parası! mantıksız.

  ulan ceviz ekelim dedik, en az 3 - 5 sene içinde mahsul yok bi bok yok. benim yaş geldi 30-32, zamanım yok.

  salma tavukçuluk yapsak dedik, araştırdık, bir sürü hibe var, neredeyse cebinden para cıkmıyor ama yumurtaları satmak onlara pazar sağlamak sorun.

  büyük şirketler alıyor, onlar da en taban fiyattan öldürüp alıyorlar. parayı da çekle senetle 6 ay sonra vermeyi taahüt ediyorlar.

  ha parayı alırsın ama 6 ay sonra gelecek paranın hııaaamınaaaa diye ona da giremedik.

  ulan bi dükkan bullalım erzurum artvin taraflarında inanılmaz bir lezzet olan odun ateşinde yatık cağ döneri deneyelim dedik.

  kimle konuştuysam ağlıyor. gel kardeşim al bende bütün izinleri alınmış on numara ustasıyla, bacasıyla oturmuş düzeni olan dükkan var hemen sana bırakayım dıyor.

  senet yapalım para kazanınca ödemeye başlarsın diyen bile oldu.

  organizasyon işine girelim dedik. olmadı.

  tekrar bar işine gireyim dedim. bir anda en az hiç gitmese 150 200 arası bi meblağdan bahsediyorlar.

  hadi tamam dedim konuştum efes ankara bölgesi satış sorumlusuyla.

  adam dediki dostum daha önce de yapmışsın etmişsin bilirsin. 2006 dan sonra bu işlerin tepesine bindiler. dedikleri doğru.

  sigara yasağı, fıçı fiyatları, vergiler yasaklar baskılar derken o paraları riske atmaya değmiyor. düzensiz bir hayat da cabası.

  kusura bakmayın uzun tutuyorum yazıyı ama biraz daha bu işlere hevesi olan arkadaşların kafalarında bi fikir oluşsun diye yapıyorum.

  kredi çekerim, arabam var bi tane külüstür, onu da satarım. üç beş eşten dosttan da bişeler bulurum ama bulduklarımla ne yaparım? yada bulanlar ne yapıyor amk? yok mu lan şöyle sağlam bir başarı hikayesi arkadaş bizi biraz gazlasa falan.

  bildiğim tek şey şu lanet bankadan en kısa zamanda defolup gitmek.

  iki sene oldu, ha gittim ha gidicem derken iki sene önce kesin ayrılma kararı aldım ama bankaya başladığım sürenin üzerinden 6 sene geçmiş!

  of beaa, içimi döktüm lan resmen.

  varsa aklında mantıklı makul bi fikir çekinmesin olum, bakarsın biz de yardım ederiz. hatta birbirimize yardım ederiz belli mi olur.

  olur tabi amk bi sikim olmaz bizden lan. o kadar da yazdık tüh!

  edit:beyler bayanlar, şaka maka bi sürü fikir var mesaj olarak gelen, başlığa yazmayıp mesaj olarak geri dönüş yapan bir sürü insan var .
  kiminin zamanı var
  kiminin parası
  kiminin yeri arsası
  kiminin kırıkkale de kızılcahamam'da 400 dönüm yeri
  kiminin fikri.

  yazın, çekinmeyin. hepsini birleştirip birşeyler çıkarabiliriz. sermayeleri birleştirip yeri olan adamın yerinde , fikir ile gelen yazar arkadaşlarla birşeyler yapabiliriz. uzmanlık alanları var bazılarının. bildiğim iş, anladığım sektör diye yazanlar var. hepsini not alıp, kimler ile neler yapabiliriz bakıyorum. hatta beraber de bakabiliriz bi gurup falan kurup.
  bir sürü insanmışız lan yaşadığı hayattan işinden nefret eden. belli mi olur aga bakarsın şu işten 3 kişi bile kendini kurtarsa o 3 kişi de 9 kişinin hayatını değiştirir şans bu. sabahtan akşama siyaset spor tartışana kadar arada hayatlarımızı değiştirmeye yönelik de birşeyler yapabiliriz herhalde. denemekten zarar gelmez herhalde ...

  edit2: okulu bitirmiş elinde diploması olan bir doktor az önce "yapabileceğim birşey var mı bana göre"diye mesaj attı! devlette direkt işe girmek istemiyorum falan dedi.
  durun bakalım enteresan bir hal aldı...

  edit3:onca zamandır şu sözlükte yazarım, bi sürü farklı entry için mesajlar almışımdır ama ilk defa bu kadar çok mesajı bir arada görüyorum. herkese cevap vermeye çalışıyorum, gecikirsem kusura bakmayın.

  iyi dinleyin şimdi;

  •birisi diyor ki arsam var yerim var,
  •diğeri ziraat mühendisiyim ben yardımcı olabilirim size diyor,
  •diğeri ben kosgeb'de kurs veriyorum diye mesaj atıyor.
  •diğeri hibe alma programlarında bilgiliyim diyor ben hibe ayarlarım,
  •diğeri sermayem var diyor,
  •bir diğeri sermayem yok ama işinizin başında dururum, okuyorum zaten ek gelir olur diyor,
  •biri açtığı wafle dükkanını nasıl adam ettiğini ve etmeye devam ettiğini küçük bir meblağı nasıl değerlendirdiğini anlatıyor,
  •biri küçük bir tatil beldesindeyim fikir varsa ufak bir sermaye ile bişeyler yapmak istiyorum ortak da olunabilir diyor.

  tek tek toplayınca aslında şöyle bir olay çıkıyor ortaya, aslında muhtaç olduğumuz kudret ekşisözlükte saklı lan!

  bi ekip kurucam valla, ne iş yaparsak hayvancılığa girecekler bir gurup

  sermayedarlar bir grup

  iş arayan çalışacak zamanı olanlar

  işten anlayanlar , hibe ayarlayanları buluşturucam az daha bekleyin. aha ben de kendime iş bulmuş oldum o arada ahahah bu birleştirmeler ile kurulan işletmelerin yüzde 2 'sine ortak oluyorum:) durun durun şaka maka olacak gibi bişeyler.

  edit3:(bkz: #63062278)

  edit4:(bkz: #63086427)
 • (bkz: en güzeli merkezi bir yerde büfe)
  (bkz: en güzeli merkezi bir yerde oto yıkama)
  (bkz: en güzeli memurluk sırtını devlete dayayacaksın)

  bunlar ekşi sözlük semalarında bulunan fikirler. aşırı yaratıcıdır.
 • bir dünya iş fikri vardır lakin iş fikirleri sizin kişisel deneyimleriniz ve sermaye yapınızla ilgilidir.
  ne yazık türk insanı ortaklık fikrinden uzaktır. özsermaye yapısı yeterli olmasa da kendi başına iş yapmak ister. alanda deneyimi olmasa da tek başına iş yapmak ister.
  küçük sermaye ile tek başına iş yapmaktansa aynı iş kolunda sermayeleri ve tecrübeleri birleştirmek en makul davranış şeklidir.
  üstelik tarımsal alanda yatırım yapacaksanız %70 oranında hibe içeren gerek ab fonlarından gerekse gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı fonlarından faydalanabilirsiniz.
  lakin yatırımı yapacak alanla ilgili en az bir üretim tecrübesi olan, en az bir satış tecrübesi olan ortağınız olmasına dikkat edin.

  sermaye ve tecrübeleri birleştirmek en akıllıca işlemdir.
  yine bir uyarı olarak bu tip girişmlerde çırak çıkmamak için şirket ana sözleşmesine ortaklığın tüm şartlarını yazın.
 • birçok sektörü araştırıp, kısa vadede para kazanilmak istendiği için vazgeçilmiş.
  şimdi bilirkişi edasıyla konuşmak istemiyorum ama arkadaşım öyle kolay para yok! riske gireceksin.. o iş öyle tutmuyor.
  ha illa risksiz bir şey istiyorsan al sana birkaç yok lan bir öneri;
  - kulustur arabani doblo tarzı bir şeyle degistiriyorsun. ya da değiştirme sonra bakarsin duruma gore. önce bir sahis şirketi kuruyorsun, temizlik vb. bir suru uzantısı olan. home office. koltuk-yatak vs yıkama firmasi kuruyorsun. gidip 2-3 bin liraya profesyonel bi makine aliyorsun. sonra 5-10 bin tane (en zor kısmı burası) el ilanı broşür bastırıp, kapı kapı , dükkan dükkan dolaşıp dagitiyorsun (bunu h.sonlari da yapabilirsin). 1-2 hafta içerisinde tek tuk aramalar başlar, sen de randevulari mesai saati bitimine verip (zaten hepi topu 1-1.5 saatlik iş) gidip halledeceksin. artık bulunduğun şehir/semt kaç lirayı kaldırılırsa ona gore fiyatlandırma yapacaksın. brosur işini boşlamadan devam edersen zaman geçtikçe güzel bir portföy olusturursun ve güzel paralar kazanmaya baslarsin. çok az sermaye, çok az risk ve bol kazanç. hatta bi zaman sonra ofis acip patronculuk bile oynarsin. ama kendi işinin amelesi olmayan , patronu olamaz diye bir dustur biliriz biz. neyse iyi forumlar.
 • profesyonel ot sarıcısı.

  amsterdamdaki turistler için uydurduğum bir meslekti ama zaten herkesin profesyonel olduğunu görünce patlayan iş kolu.
 • askerlik bittikten sonra kendime iş kuracağım diyordum. askerlik biteli 3,5 sene oldu hala aynı işte çalışıyorum. ticaret adamı olmadığımı biliyorum ama arkamda biraz destek olsa birşeyler yaparım. tek başına zor. hele bir de elimdekileri kaybetme korkusu kımıldatmıyor.
  etrafımdaki kişilere bakıyorum hep bir destek görmüşler. çoğu baba mesleğini devam ettiriyor ya da babasından maddi manevi destek görüyor. ben ise babaya destek oluyorum.
 • ben,kazım koyuncu'nun kardeşi, kavak yelleri'ndeki efe, hababam sınıfında kapıda durup "arkadaşlar mahmut hoca geldi" diyen kıvırcık saçlı adam ve bir iki tane daha biraz ünlü kişi birleşerek; ot,kafa gibi dergilere alternatif bir dergi çıkarmak. ha bir de futbolu çok öven, futbolun bizim gibi kazmaların anlayamayacağı incelikte mükemmel bir oyun olduğunu söyleyen, emenike'nin elazığspor maçında kullandığı bir taç atışı için bile şiir yazabilecek adam lazım. ben de hem editör hem de yazar olurum. ilk yazımın başlığı bile hazır "ağlardım bazen..."
 • korkmayın lan dalga geçmez kimse, valla yazın. gerekirse taşkala yapın, hikayesi olan vardır belki, öncü olur neden olmasın? ufkumuzu açar belki bilen söylesin.

  bir dalı tutmadan diğerini bırakma diyorlar, işin iyi maaşın iyi güzel yerde çalışıyorsun ortamın iyi diyorlar ama bu değil aga istediğim şey. bi bankanın genel müdürlüğünde hep aynı işler aynı yüzler değil! vardır birileri, illa ki vardır benim gibi düşünen. yaşlandım resmen, sağlığım bozuldu lan. bu lanet işte çalışmak için yaşıyorum resmen, yaşamak için çalıştığım falan yalan. bu işte çalışmasam ankarada kalmam 1200 tl kira
  ile gelip gitmem için benzin koymam 400-500 lira
  üstüne başıma giymekten nefret ettiğim gömlek takım ot bok almam bi sürü para!

  ulan valla köye yerleşecek götüm olsa kalkıp köye yerleşip hibe alıp arıcılık hayvancılık falan yapayım diyordum, bayramda gittim köyde çocukluğumda beraber ya tatillerinde oynadığım ismet amcanın oğullarına rastladım. yahu neden destek teşvik almıyorsunuz yazık devlet veriyormuş, herkese dağıtıyormuş dedim. herifler yıllardır hayvancılık işi ile uğraşan tipler, imam dedi aldık aldık da bir hastalık vurdu 10 tanesi gitti! insanın içinde heves kalmıyor öyle olunca da. kolay iş değil.
  dedi lan hayatlarında köyden çıkmamız 30 yaşında hayvancılık konusunda ihtisas yapmış adamlar . köye de gidemiyorum o yol da kapandı:/.