şükela:  tümü | bugün
  • çakmak gazının çakmakta neden sıvı gibi gözüktüğü?
  • anlamadığım pek çok şey var.

mesela; insan olmak için pek çok şey gerekir. bunlar zor şeylerde değil üstelik. hayır yani iyi, naif ve nezaket sahibi bir insan olacakken nasıl bir orospu çocuğuna dönüşüyorsunuz anlamıyorum.

mesela; size hergün tek söz etmeden selam veren insan taşınsa yokluğu günlerce belli olur. gözleriniz onu arar. sizin hayatınıza bir merhabadan fazlasını katan birini hayatınızdan çıkarınca nasıl hemen alışıyorsunuz anlamıyorum. mal mısınız siz ya?

mesela; şu devirde bir insana değer vermek hele bu değeri safça göstermek bulunmaz birşeyken ve siz değer verilen olarak sevinecekken, havalara uçacakken neden değer vereni aşağılayıp küçümsüyorsunuz? hatta onu değersizleştirip, yok sayıyorsunuz anlamıyorum. geri zekalı mısınız siz ya?
  • bir ara bir ülkede regl günü izni gibi bir şey çıkınca türkiye'de de olay olmuştu. şimdi biz kadınlar olarak çalıştığımız yerlerde hep geri plana itilmekten yakınıyoruz. kadınlar duygusaldır düzgün karar veremez diyenlere sinirleniyoruz ama kalkıp siktiğimin regl günleri için izinli olmayı normal görüyoruz? niye? tamam biliyorum bu ağrıdan bayılanlar var ki onların sebebi başka hastalıklar zaten. fakat niye sırf ağrı çekiyorsun diye izinli olasın? sırf regl gününü sinirlenmek için kullanıyorsun diye izinli olasın? lafa gelince kadın erkek eşit ama böyle durumlarda kadın daha eşit? cidden anlamıyorum. hayır belki erkek olanın da bel fıtığı var ama ayda 4 5 gün kanaması yok diye o ağrı da çekse işe gelmek zorunda ama sen kadınsın tabi ki ayrıcalık istersin. sonra niye kadınlar ikinci plana atılıyor niye acaba?
  • ürün görselleri neden gerçeğinden bambaşka? hamburgerin görseli ile restorandaki hali arasında uçurum derecede fark var. aynı şey pizzada veya başka ürünlerde de geçerli.

göz göre göre insanları salak yerine koyuyorlar kimse de çıkıp "bu reklam görseli ne amk?" demiyor. onların bizi salak yerine koymaları normal mi? sanki normalmiş gibi... millet alışmış herhalde.

ben neden beni salak yerine koyan yere gidiyorum? bu kadar mı muhtacım onlara?
  • haritaların nasıl çizildiği. bugün için zor birşey değil. her yer uydu vs. lakin bunu 100-200 yıl önce nasıl yapıyorlardı?

yok mu bu işten anlayan bir arkadaş, kutumu yeşillendirsin?