şükela:  tümü | bugün
 • ekşi sözlükte yazar olan kişilerin, türkiye cumhuriyeti'nin başbakan'ı olma yolunda seçmenlerine verdikleri ve gerçekleştirmek için çaba sarfedecekleri sözlerdir.

  vaatlerim:

  * herkesin üniversite okumasının önünü kapatarak, ünivertsite mezunu işsizlerin istihdamına öncelik vereceğim. ihtiyaç haricindeki bölümleri kapattırıp kontenjanları daraltacağım
  * düz liseler yerine teknik liselerin daha yaygın olmasını sağlayacağım. düz liselerde de anadolu lisesi ayarında iki yabancı dilli eğitim verdireceğim.
  * tarım ve tekstil üzerine bir çok lise kurduracağım, buralardan mezun olanlara iş bulma konusunda en geç 22 yaşında (askerlik sonrası) devlet garantisi vereceğim
  * yeşil kart vs gibi uygulamalara ihtiyaç kalmadan, kişinin girdiği tc kimlik numarası vasıtasıyla gelirine göre sağlık gideri kesintisi yapacağım.
  * kadın erkek eşitlliği konusunda, istihdama kadınların da etkin şekilde katılmasını sağlamaya ek olarak kadınların da sözel açıdan askeri ve vatandaşlıkla ilgili bilgi edinmesini sağlayacağım.
  * ikiz-üçüz gibi sürprizler olmadıkça, üçüncü çocuğu yapan ana babadan, ikinci çocuktan sonraki her çocuk için "peşin" olarak para alacağım, inadına gidiyorsa katlyarak toplayacağım, vermeyene ciddi manada ağır sosyal hizmeti (park-bahçe temizlemesi, huzurevlerinde hizmet) mecburi kılacağım.
  * kpss atamalarında herkesin yalnızca kendi mezun olduğu alanlardan istihdamını sağlayacağım. mesela, hem p10 hem p3 puanı olan öğretmen, kendi branşı haricinde bu sınavdan atama alamayacak. 4001 kadrolarını da iki yıllık yüksekokul veya lise mezunlarına dağıtacağım.
  * doğudaki zorunlu hizmeti kaldıracağım, herkesin öncelikle 5 ve daha üzeri yıl olarak ikamet ettiği yerlerde istihdam edilmesini sağlayacağım. benim iktidarımda aile bağları cep telefonuna bağlı kalmayacak, yaşlılar ve yakınlarla irtibat kopmayacak.
  * belediye kadrolarının tamamını ösym'nin merkezi yerleştirmesi ile yaptıracağım. mülakat heyetinde ise o anda ülke genelinde kaç siyasi parti varsa, hepsinden birer uzman çağırarak, belediyeyi yöneten partinin adamının değil, yalnızca hakkı olanın alınmasını sağlayacağım.
  * şans oyunlarının reklam pano ve tabelalarını kaldırarak genç nesili iddaa ve milli piyango oyunlarından uzaklaştıracağım. yeni çağın vebası gibi gördüğüm iddaa oyununda, bayilerin dükkanlarında maç sonucuna dahi baktırmalarını engelleyeceğim, böylelikle bahisçi bayide kalmayacak ve oraya alışmayacak. diğer yandan yurtdışı kaynaklı tüm şans oyunlarını ülkeye açacağım, rekabetin gelmesiyle tekel anlayışının kalkması ve kazançların yükselmesini sağlayacağım.
  * herkesin maaşından aylık %5 kesinti yapacağım, bu kesinti ile işyerlerinin sunduğu hizmetlerdeki kdv'yi sıfıra indirip fiyatların otomatik olarak düşmesini ve sıcak para alışverişinin dönmesini sağlayacağım
  * gereksiz yerlerde gereksiz tesislerin yerine bol bol öğrenci yurdu, kimsesizler ve hayvanlar için barınak ve aşevi kurup sosyal huzuru sağlayıp sokaklardaki anarşinin durmasını sağlayacağım. güneydoğu bölgesi insanına herkes kadar bu ülkenin vatandaşı olduklarını sıkça hatırlatıp onları devlete küstürmeyeceğim.
  * itiraz hakkı doğan fatura, dava vb durumlarda öncelikle dava yolunu açtıracağım, paranın ödenmesini, itiraz öncesine değil, mahkeme sonucuna bırakacağım.
  * içerdeki toplumsal huzurun, işsizliğin ve aile saadetinin sağlandığı bu ortamda, kişilerin ya da kitlelerin kutsal değerlerine yönelik (ülke, din, kadın, namus vs) değerlere yönelik olgular haricinde düşünce özgürlüğünü tamamen sağlayacağım.
  * geliri belli bir düzeyin üstündeki insanlardan yılda 13 aylık elektrik ve su parası alacağım. diğer 1 aylık kesinti ise gerçekten muhtaç durumdaki kişilerin faturasına indirim olarak yansıyacak. sosyal devlet yapısı ve gelir gider yapısı dengelenecek.
  * enstitülerde petrol veya doğalgaz haricinde alternatif enerji üretimi için yoğunlaşacağım. arap veya doğu bloğu ülkelerine bağımlılık ortadan kalkacak. ülkede beyni çalışan br sürü fen uzmanı varken, neden ülkem kalkınmasın ki? hatta en iddialı cümlem o dur ki, enerji kousunda türkiye'yi dünya lideri konumuna getirmek için yoğun uğraş vereceğim.
  * devlet sektöründe çalışanların maaşları arasındaki fahiş farkları ortadan kaldıracağım. en düşük memur maaşı ile en yüksek memur maaşı (hizmetli ile cumhurbaşkanı örneği verilebilir) arasındaki fark en fazla %300 olacak. halihazırda çalışanların maaşlarına dokunmayacağım, yalnız; sağlam bir planlama ile, ilgili konuda uygulamaya geçmemin birinci gününden itibaren yüksek maaşlıların maaşlarında ciddi indirime gideceğim.
  * polis, doktor, asker gibi kamu çalışanları ile özel sektörde neredeyse tüm gününü işine ayırmak zorunda kalan çalışanlar ile öğretmenlik yapanlar arasındaki çalışma saatlerindeki dengesizliği, yaz tatilini 50 güne indirerek düşüreceğim. böylelikle eğitime verilen süre de artacak. okullarda öğrenimden ziyade "davranış bilimleri, psikoloji, sosyoloji ve etik" üzerine dersler verip ciddi anlamda eğitimin çıtasını yükselteceğim. liseleri üniversiteye girişi sınavı müfredatı verir şekilde tanzim edeceğim. dersanelerin tekelini ve böylelikle dersaneye gidemeyen fakir öğrenci ile dersaneye gidebilen zengin öğrenci arasındaki farkı asgariye çekeceğim.
  * kasten işlenen suçlarda cezsa indirimine gidilmesini engellemeye ek olarak, cezaların artarak caydırıcılığın oluşmasını sağlayacağım.
  * evlenmek, çocuğunu sünnet ettirmek vb uygulamalar için, belli bir miktarda vatandaşa 0 faizli uzun vadeli kredi vereceğim.
  * tüm şehirlerde şehiriçi ulaşımı 05:00-24:00 arası sağlayacağım. ayrıca ilin yoğunluğuna göre her gece saatte bir ya da iki dolmuşun belli güzergahlarda nöbetçilik yapmasını, insanların geceleri daha kalabalık sokaklarda eve nasıl giderim endişesi taşımadan huzurla gezmesini sağlayacağım.
  * internet, basın, tv ve radyonun tüm kısıtlamaları ve filtrelerini kaldıracağım. her hafta süper ligden bir takımın maçını canlı olarak devlet televizyonunda şifresiz yayınlatacağım.
  * devasa gelirler elde etmesine karşın, muhasebeci hilesiyle gelirini düşük gösteren esnafın canına okuyacağım.
  * her öğrencinin en fazla iki yerden burs almasını sağlayacağım. öğrenim kredisi geri ödemelerinin, mezun kişinin işe girişi sağlanana kadar durdurulması talimatını vereceğim.
  * devlet sektöründe çalışan herkese aile efradı sayısı kadar ayda bir kereye mahsus olmak üzere sinema bileti verdireceğim. bu sinema devletin kurduğu yalnız uzman kişilerce siyasi etkenlerden sıyrılarak yönetimde olan kişilerce hizmet verecek.
  * gençler, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkede yüzme ve diğer deniz sporlarına teşvik edilecek, doğu bölgesi için kış turizmi teşvik edilecek.

  kısacası, i love sleeping hükümetinde halk çoğu anlamda huzura erecek.

  devamı gelecek...
 • gebeliği 9 aydan 6 aya indireceğim. hele bir de eğer öğrenciyseniz bu 6 altı ayı da, iki yaz tatilinde 3 ay ve 3 ay olarak tamamlayabileceksiniz.
 • üniversite son sınıf öğrencilerine mezuniyet sonrası iş bulma veya iş kurma konusunda nerelere-nasıl başvurulması gerektiği konusunda rehberlik dersi verdireceğiz.

  tahsili aynı memur ve işçilerin maaşlarını ve sosyal imkanlarını denkleştireceğiz.

  üretmeyen toplum muhtaç kalır, sanayiye ve özellikle üretime ağırlık vereceğiz. evimizdeki tuzluğumuza kadar yerli hammadde kullanılarak üretilecek ama önce bunları üretecek makinaların yapımı konusunda aselsan, tai gibi devlet elinde olan bir kurum oluşturacağız.

  sadece kira, döviz ve altın ile para kazanmaya son! toprak, yapı, para ve altın mülkiyetine sınırlama getireceğiz. yatırım yapmak isteyen devletin resmi üretim kurumlarında hisse sahibi olacak.

  sert parti medya tanıtım başkanlığı...
 • buradan söz veriyorum, hangisi benim işimi görücekse eğer 2000 oyla destek çıkarım.
 • eger basbakan olursam;
  herkese benden cay...
 • -normal şartlarda-
  türkiye'de başbakan değil, parti (ve dolayısıyla da hükümet) seçim sisteminin var olduğu düşünülürse eğer, beyhude vaatlerdir.

  zira türkiye'de başkanlık sistemi uygulanmamaktadır.
 • "hepinizin çükünü keseceğim !"

  kolbasti oynayan koala, ekşi sözlük seçim konuşmasından.
 • -her erkeğe 4 kadın her kadına 4 erkek verilecek!
 • sistemler çökmeyecek. sistemler hep olacak.

  ulan ne zaman bir devlet dairesine, bankaya veya eczaneye gitsem aynı laf, sistemler çok dolu, sistem yok, işlem yapamıyorum.

  ama fuzulee başkanınız sizi düşünüyor ve diyor ki:

  "sistemler boşaltılacak, daha büyük sistemler alınacak, sistem manyağı olacağız, ya sistem olacak ya da sistem olacak, işlemler gırla gidecek".

  seçim öncesi sadaka olarak da: hancı herkese benden bir içki
 • nutella 1 tl. olacak.