şükela:  tümü | bugün
  • dahon mariner d8 2018 model.

çok sevdim kendisini. daha önce merida scultura 400 ve carraro sportive 330 kullanmıştım.

edit: bisiklet almayı düşünen suserler için kısa bilgi verelim bari.

bisikletler genel olarak şu gruplara ayrılırlar ve özellikleri aşagı yukari şoyledir:

1. yol-yarış bisikletleri: genel olarak aşagı dogru boynuz şeklinde gidonları daha fazla egilip ruzgar direncini azaltmaya yarar. incecik tekerlekleri ise asfaltta surtünmeyi azaltir ve daha hizli gitmenizi saglar. yüksek viteste arka disli oldukca kucuktur ve bu da daha hizli gitmenizi saglar. genelde performans ve fitness amacli kullanılır. bacak gucunuze gore 70-80 km/s hızlara cikabilirsiniz. hafif olanları, özellikle 9 kg asagisi tercih edilmeli. 12 kg bisiklet her ne kadar yol bisikleti diye size satilmaya calisilsa da almamalisiniz. ben şahsen 8.5 kg dan yukari bisiklete yol bisikleti demem. param olsa 6.5-7 kg arasinda alirim. yol bisikletleri de kendi içinde birkac farkli tasarima sahip.

2. şehir/tur bisikletleri: bunların gidonları genelde düz ve bazı biniciler kelebek gidon satın alıyor. tekerlekleri yol bisikletine gore bir tık daha kalın ve biraz daha fazla surtunmeye sebeb oluyor bu olay. amortisorlu veya amortisorsuz modelleri var ve bu tamamen tercih sebebi. bana kalirsa tur bisikletinde amortisor gereksiz bir agirlik. bu bisikletler sehir ici veya sehirler arasi turlarda kullanmaya musait. guzel oturuz ve tutus pozisyonuna imkan veriyor. yol bisikleti kadar hızlı gitmez fakat uygun boyda ve uzunlukta alirsaniz rahatca saatlerce binebilirsiniz.

3. dağ bisikleti(mtb): kalın tekerlekli, pek hızlı gitmeyen, biraz hantal, ağır ve oldukça yorucu bisiklet türudur. kalın kadrosu ve amortisorleri olabilir. apartmanda ust katlara tasimak zordur. downhill yani dagdan asagi inilmeyecekse veya ormanda-kırda surulmeyecekse sehir icinde alinmasi mantiksizdir. yine de ucuz fiyatlariyla oldukca populer sekilde sehir icinde kullanici bulabilmektedir.

bu ustteki bisikletleri hızlı trene sokamazsiniz, otobuse, tramvaya, metroya belli saatlerde sokabilirsiniz.

4. katlanır bisikletler: sehir içinde kullanıma cok uygun, katlandiginda cok az yer kaplamasiyla hem toplu tasima araclarinda rahatca yolculuk edersiniz hem de eviniz kucuk ise yer ihtiyaciniz olmaz. kullanimi sehir bisikleti-mtb arasindadir. kaliteli bir model edinirseniz sehir bisikleti konforunu ve hizini yakalarsiniz.

yukaridaki bisiklet turlerinden benim tercihim 8.5 kg alti yol bisikleti veya dahon, tern veya brompton marka katlanırların üst modelleridir. diger bisikletlerden eger sehir bisikleti alirsam yine hafif ve amortisorsuz olmasina dikkat ederdim.
  • claud butler oxford 700

kendisi şık bir şehir bisikleti. eski görüntüsü benim hoşuma gitmişti. tek eksisi 6 vites oluşu

2 yıl önce yaklaşık 45 km uzun yol deneyimimden sonra yol bisikleti almak için sattım. daha sonra arada kaynadı ve alamadım. geçtiğimiz ay sattığım adamı aradım ve kullanmıyorsan geri almak istiyorum dedim ve geri aldım. evet sattığım bisikleti geri aldım :)
  • (bkz: beldesan mirage)

çook eskiden.
  • kron tx100
  • carraro sportive 230
  • taa şaypa'dan aldığım bir bisiklet var. o kadar eski bak. piyasada şaypa diye bir yer kalmadı ama bisiklette lastik harici sıkıntı yok ki onun sebebi de bisikleti nerede dağ nerede taş varsa orada sürmem.

markası dandirik bir şeydi. geçen sene ufak bir tadilat yaparken boyadım gitti. markası şuan için gri. seneye mavi yapmayı planlıyorum markasını.
  • ng650
  • bisan ihlas mountain cat pek çok sözlük yazarından daha yaşlı zamanında türkiye gazetesi tarafından kuponla verilmişti o zaman ki türkiye cumhuriyeti nüfusunun yarısı bu bisikletten almıştı
  • bianchi ares 26 jant 21 vites 2003 model