şükela:  tümü | bugün
  • özellikle son zamanlarda sözlükte sıklıkla karşılaşılabilecek durumlardan birisi. sözlük yazarlarına göre: isveç, norveç, danimarka vb. ülkeler medeniyetin beşiği ve insanlığin yüz akı ülkelermiş. bu açıklamayı yapan sözlük yazarlarını açıkçası şuradaki iki elemana benzetiyorum (5.dakika ve sonrası).

öncelikle buraya medeniyetin zirvesi diye sunulan ülkelerin yaptığı ve hala yapıyor olduğu sayısız sömürü, soykırım vb. gibi medeniyet dışı istatistikleri ekleyebilirdim. lakin bunların görülmeden de bu durumun gerçekliğinin düşünülebileceğini zannediyorum.

açıkcası dediğim şu:

evet refah denilen sosyal statü seviyesinin bu ülke halklarında yüksek olduğu söylenebilir. ancak bu, o ülkeleri asla medeniyet sahibi ya da insancıl yapmaz. oralardaki ekonomik, siyasi göstergelere bakıp bu ülkelerin medeniyet sahibi olduğunu söylemek kendini kandırmaktan başka bir durumla açıklanamaz. bu özenilen sözde medeniyet ülkelerinin hepsi şuan ki ekonomik refah koşullarını masum insanların emekleri ve kanları üzerinden sağlamıştır, sağlıyor olmaktadır.

ayrıca ne kadar bencil oldukları, vurdumduymazlıklarına ve soğukkanlılıklarına bakılarak görülebilir yani medeniyet ve insancıl bu ülkeler hangi yaraya merhem oldular? mesela isveç: yüzlerce milyar dolar bütçe fazlasını nasıl değerlendireceğini tartışıyordu en son ama bu seçenekler arasında; kıtlık, açlık ve yoksullukla mücadele yoktu. yine bu ülkelerin hepsi dünya genelinde ihracata açık, ithalata olabildiğince kapalı ülkelerdir. piyasaları ülkeler düzeyinde monopolleştirerek ekonomi politiği kendilerine esir kılarlar. ama yazarlarımız bu gerçeklerle karşılaşmak istemez ve yalnızca edinilen zenginliklerle ilgilenirler.

açıkçası bu durum: parasını uyuşturucu, fuhuş, kaçakçılık vb. yöntemlerle kazanan bir mafyanın sırf lüks evlerde oturduğu, elit bir hayat yaşadığı için övülmesinden farksızdır.

sahi medeniyet neydi?

medeniyet: "insanı yaşat ki devlet yaşasın"dı.

medeniyet: "yaradılanı severim yaradandan ötürü" idi.