şükela:  tümü | bugün soru sor
 • guncel konularda girilen entrylerde yapılan yorumlarda, siyasi yaklaşımları doğrultusunda yazan yazarların tarafsızlığını kaybetmesinin doğurduğu sonuç.
 • gayet normaldir. gün subjektif olma günüdür. hrant dink cinayetinden beri, "aman tarafsızlığımı koruyayım, yiğidi öldürsem de hakkını yememem lazım" kaygısı, en azından bende ve tanıdığım bir kısım çevrede sona ermiştir. herkesin bahsettiği kutuplaşma, ikili değil üç yönlü olmakta, taraflar saflarını almaktadır. gerilim olmasın diye geri çekilme devri bitmiştir.
 • istenildigi kadar objektif olunsun, her zaman birisi icin tarafsinizdir, taraflisinizdir.
 • sözlük yazarları fotoğraf makinesi mi objektif olsun? dedirten cümle...
  objektif ne? objektif kim? objektif kimin gözünden? köpeğin siyah beyaz gözünden gördüğü mü, insanın bakışı mı, teleskobik mi gösterir, mikroskobik mi bu objektif?
  sözlük yazarları ve cümle alem sadece dürüst ve içten dile getirsin kendini, objektif kimseye lazım değil!
 • insanlarin gelişim süreçlerine elde ettikleri birikime, edindikleri duygu ve düşüncelere, yaşadiklari olumlu , olumsuz, travmatik deneyimlere bakilmadan edilmeden terazi gibi davranilmasinin beklenmesi halidir.

  bir fikir hakkinda objektif davranilmasi diye birşey zaten mümkün değildir. son dönem bilim felsefesine pozitivizmi reddeceğiz derken bambaşka ultra pozitivist yaklaşimdir.

  bu yaklaşim ideolojilerin sonu geldi der, müzakereci tartişma ve karar alma süreçleri derler ve bir anda bakarsiniz ki aslinda neo liberalizmin tüm düşünce biçimleri egemen ama "objektif" ve esas oglan haline gelivermiştir.

  bundan dolayi tüm dünyada karar alma süreçlerinde insiyatif teknokrat denen üst kurullara teslim edilmektedir. sankim buradakilerin belirli bir dünya görüşü ve yönelimi yokmuş gibi davranilir.

  amma velakin şair burada bayrak sevgisini anlatmakta ise o başka tabi..

  empati mempati mi ? yerim onu ben.. empati mempati derken kafada cop, ensede kurşun, makatta biçak, otelde yangin gidiyor bu ülke..
 • sözlük yazarları açısından yitirilmiş bir durum değildir.
  sözlük ve dolayısıyla yazarları her zaman subjektiftir zaten.
  edit: subjektiflik sözlüğün doğasında vardır ve iyidir.
 • sozluk yazarları hakem ya da hakim olmadıklarından, gayet normal durumdur.
 • şarkısını da yapmışlar bunun:

  moderatör değilem,
  objektifçe eğilem..
  nice fikri arzeyleyen sade yazaram ben..

  la la layyyyyyyy...

  edit: pardon ya, türküsünü....