• bütün-beyinli çocuk
    daniel j. siegel-tina payne bryson
  • mevlana - rubailer
  • livaneli - serenad
  • denk geldikçe okuduğum bir başlık bu. bunları paylaşınca ne oluyor ki diye sitem edenler oluyor ki kendi açılarından haklılar, bir şey diyemem. sadece ben neden okuduğumu ve neden bu tarz başlıkları sevdiğimi anlatabilirim.

''okuyom ben ya'' diye ti'ye alınan bu tarz paylaşımlar gerçekten de reklamdır, kabul. peki neyin reklamıdır? kişinin kendi reklamı kadar okuduğu kitabın ve bunun ötesinde okuma eyleminin de reklamıdır. her şeyin reklamının yapıldığı bu dünyada ben okumanın, bir kitabın reklamının yapılmasına karşı değilim. kaldı ki bu tarz bir reklam, bir yayınevinin hedef kitlesine yönelik yaptığı billboard reklamlarından çok daha samimi ve güvenilir. sosyal medyadan ya da sözlükten takip ettiğim; fikrilerini, paylaşımlarını sevdiğim insanlar benim için kitap konusunda sağlam referanslar oluyor genelde. tabii tersi de mümkün. örneğin simyacı kitabını öven birini gördüğümde başka kafalarda olduğumuzu anlıyorum.

tabii ki burada kitabın bir dekor olarak kullanılmasını savunmuyorum. sözlükte de internetteki başka mecralarda da tutunmayanlar'da, yüzyıllık yalnızlık'ta, sevda sözlerinde yer almayan saçma sapan şeylerin bu kitaplar referans gösterilerek paylaşılmasına en çok kızanlardan biriyim hatta. ancak bunun kitabın ve kitap okuma eyleminin arasında bir ilişki olduğunu düşünmüyorum.

ben bu başlığı savunmakla kalmayıp bir adım ileri giderek sosyal medyada kitap fotoğraflarının paylaşılmasını, hatta ve hatta bu yapılırken cinselliğin kullanılmasını da savunuyorum. kitap/bacak kombinli fotoğraflar benim için hem estetik açıdan gayet güzeller hem de dondurmanın bile cinsellik, aşk temalı reklam yaptığı ve kabul gördüğü bir dünyada bu tarz bir kompozisyonla kitabın bir çekicilik unsuru olarak sunulması beni rahatsız etmiyor ve bunu işe yarar buluyorum.

izlediğim bir filmde bir rock grubu üyesi şöyle diyordu; ''kızlar bizi sever, bu yüzden de erkekler bize benzemek için albümlerimizi alıp konserlerimize gelirler.'' yine ergenliğimin sonlarında üzerinde siyah tişört olan bir arkadaşa ''sen böyle giyinir miydin?'' demiştim de ''kızlar bunu seviyor abi.'' demişti.

bugün ben pek sevmesem de kalburüstü denilebilecek elif şafak gibi bir yazar bile erkekler pembe kapaktan çekiniyor diyerek siyah ve pembe diye ayrı iki paket halinde bastırıyorsa aşk isimli kitabını, biz okurlar da okuduğumuz kitabın reklamını yapalım, ne olur yani? o yüzden reklama devam.

(bkz: sosyal medyada kitap fotoğrafı paylaşmak)
  • şu anda kitap okumuyorum kardeş, 4 saate mesai bitince okuyacağım kitabım; geroge orwell-1984
  • dorian grey'in portresi - oscar wilde
  • elif şafak -araf
  • totem ve tabu/ sıgmund freud
  • kar, orhan pamuk. beş aya biter, tur döndürüyorum.
hesabın var mı? giriş yap