• hemen sözlüğün açıldığı yıl başlamış, 2002'de soursummitz'in açılmasıyla altın günlerine girmiş, kabaca bir 4-5 sene kadar büyük popülaritesini koruduktan sonra 2007'de başta facebook olmak üzere sosyal medyanın yoğun kullanıma girmesiyle yavaş yavaş düşüşe geçmiş, takriben 2015'ten beri de bitkisel hayatta olan eskinin sözlük toplaşmaları.
    aslında bu konuda paragraflarca yazabilirim ama ne zamanım var ne de enerjim. ama söylemeden geçemeyeceğim şey, zirvelerin zamanında çok fazla kafa dengi insanın tanışıp arkadaş olmasına/ilişkiye girmesine vesile olduğu (bunlardan hâlâ devam edenleri hiç azımsanacak sayıda değildir). özellikle genç kuşaklar için bu amaca hizmet eden, zirvelerin başarısının yanına yaklaşan başka bir alternatifin artık olmadığını düşünüyorum naçizane.
    ha bu dediğim zirvelerin popüler olduğu dönemde sözlüğün-sözlükçülerin kalitesi neydi, şimdi ne, bu bağlamda zirveler o hızla yine devam etse ortam ne kadar düzgün olurdu o ayrı bir tartışma konusu.
  • şahsi olarak ''hayatta yapılacak en gereksiz şeyler'' listemin başına taşıyacağım aktivite.
    saçma buluyorum, çünkü yazarken bir nick kullanıyorum.
    saçma buluyorum, çünkü herhangi bir sözlük zirvesinde muhasebeci ayla ile denk gelme olasılığını anlamsız buluyorum.
    saçma buluyorum, çünkü fikirlerin tartışıldığı bir platformdan, bir anda ''lay lay lom galiba ehehhehe'' şekline geçişe anlam veremiyorum.
    saçma buluyorum, çünkü aslında karşımdaki yazarın kadın ya da erkek olduğunu bilmeyi de istemiyorum.
    fikirlerin cinsiyeti olmaz,
    ancak zirvelerde, fikirler de cinsiyete sahip olur o saatten sonra.
    o sebeple,
    luzumsuz işlerdir.
  • zamanında çok güzel zamanlar geçirdiğim, eğlendiğim, ancak galiba bitmiş sözlük etkinliği. bunun için bir sitemiz bile vardı, biletix gibi sözlük zirve etkinlikleri programları vardı. beğenir giderdiniz. hala sürdürdüğümüz sağlam dostluklarımız, aramasak da arayınca dost sesi geleceğini bildiğimiz telefon numaralarımız var. zaman zaman arıyorum böylelerini, üzerinden on yıl geçmiş, afallıyorlar, güzel oluyor..

mekan, peyote... en sık duyduğumuz cümlelerden biriydi amk.. ne ekmek yediler şu sözlükten o mekanın sahipleri.. şimdilerde hali nedir bilmiyorum tabi.. istanbul'u da bıraktık zaten, yaşlandık da...

neyse, yaşadıklarımızla idare edicez artık.
  • ne oldu bunlara çok merak ediyorum. bir zamanlar sol frame'den inmezdi "17 temmuz 20xx hede zirvesi", "hödö yapıyoruz zirvesi" falan diye.
  • "neresinden baksan ayrı güzeldir" demek istediğim zirvelerdir de, kazın ayağının öyle olmadığını gösteren zirvelerdir bunlar, bir $ekilde.
    zordur en ba$ta, özellikle sosyal fobiniz varsa, sözlükte yazıp, kimseyi tanımıyorsanız, ya da tanıdıklarınız sadece "meraba/meraba" dan ibaretse, mekana gittiğinizde 1-0 yenik ba$larsınız maça. tillahı gelse, kayna$amazsınız, hele de bir geç gittiyseniz. insanlar yerlerini almı$, konu$up kayna$mı$tır, tek yabancı olarak siz kalmı$sınızdır ortada dımdızlak. "dur $u kö$eye ili$eyim, bo$ galiba" dersiniz, tam kıçınızı sığdıracakken, " arkada$ım dolu orası, yarmagül oturuyordu orda" der birisi soğuk bir sesle, hea pardon diye kaçarsınız. alkollü bir mekandaysa zirve, "bari soğuk bi$iler içeyim, sosyalle$meye yarar" diyerek bara doğru seğirtirsiniz, çoktan orayı da i$gal etmi$ eğlence ku$ları, neredeyse barın üstüne de çıkmı$, zıp zıp zıplamaktadır. zar zor bir bira alıp, orada, barda durmaya çalı$ırsınız, omzunuzun üstünden bi$eyler alıp vermeye ba$lar garson, anlarsınız ki adamın i$ yaptığı yerdir orası, oradan da uzakla$ırsınız. "kimle nasıl tanı$malı" derken, nicklerin yazılı olduğu etiketlere çarpar gözünüz, ama kah gecenin ve mekanın karanlığı, kah gözlerin az miyop olmasından, sapık gibi göründüğünüzü hissedersiniz, milletin name taglerini okumaya çalı$ırken. öyle yalnız, sizin gibi kenarda kö$ede duramamı$ birilerini kestirirsiniz gözünüze, "siz de mi partiden sıkıldınız, ha ha ha" gibi salak bir espriyle tanı$maya kalkı$acağınız, ve bulursunuz belki de onu. "merhaba, ben i$targeyt" dersiniz, silik, boktan bir yazar olduğunuzu unutarak. adam gerek müzikten, gerek nickinizin iticiliğinden anlamaz, birkaç kere tekrar edersiniz, "belki biliyodur lan" diye. bilmiyordur, evet, en azından ayakta duran 2 ki$isinizdir artık, mutlu mesut, 5li 6lı sözlük gruplarının $en kahkahaları kulaklarınızda patlarken. $ansınız varsa, iyi insanlara denk geldiyseniz, o $en $akrak gruplarla kayna$ırsınız belki de, bilemiyorum. bir kö$ede birilerinin gözlerini, üzerinizde hissedersiniz, herkesi gözlemleyip dedikodu yaptıkları gibi, bunu sizin icin de yapıyorlardır, bilirsiniz. name tag inizi kapatmaya çalı$ırsınız bu kez de, "oo adama bak, kendi gibilerler sosyalle$ip komün kurdu" dedikodusuna malzeme olmamak için.
    "sözlüğün eski zamanlarından farklı bu zirveler artık, evet" çıkarımını da yapar, kalan biranızı fondipleyip, çıkarsınız mekandan, karanlık gecenin içine doğru. farklıdır hakikaten de...
  • sözlük zirvelerine aslında hep gitmek istemiştim, burada gerçek hayatta karşılaşmadığım iyi insanlara denk geldim. en azından sohbet eder, tanısmıs olurdum o iyi insanlarla.
    ama korktum maalesef, anonimliğin gitmesi korkusu hep engel oldu :(
  • hatun düşürürüm umuduyla giden babayiğitlerin birbirlerine sarılarak coştuğu pek neşeli eğlence.

pakistan'da ki muadili için:

http://www.youtube.com/watch?v=w7did_3-3pe
  • çok güzel aktiviteler bütünü.
    sözlükten tanıştığım kişileri rehbere kaydederken, "isimx ekşi" şeklinde kaydediyorum.
    karaokeli olanına katıldıktan sonra, sanki ekşioğulları beyliğinden bir sülaleye mensup gibi oldum. ama hepiciğini çok fazla sevdim. iyi ki varsın ekşi*
  • bir sonrakine entry sayısı limiti konması gereken aktivite...
hesabın var mı? giriş yap