şükela:  tümü | bugün soru sor
  • herkesin merak ettigi bir seymis gibi yazalim.

icisleri bakanliginda cayci olan kazinim sabah mesaj atmis.. kulislerde 2006 tl olacagi konusuluyormus. benim kazinim yalan soylemez ben gercekligine inaniyorum. ha 2006 tl yeter mi? hayir. en az olmasi gereken 2600 tl.
  • 2000 tl diyerek banko arap atına parayı basıyorum. geçen sene beni hayal kırıklığına uğratan asgari ücretten bu sene de çok şey beklemiyorum. memleket bu sene de iyi çomar yaptı. handikaplı olarak 2060 lira diyorum. ekürisi 2100 olabilir. oransal olarak ruh hastası sayısı çok fazla olduğundan, ganyanın 1.25'den daha fazlasını tahmin etmen valla 155'i ararın..
  • 3200tl ideal olacaktır. bu sayede geçmiş dönemde ürünlere gelen zamların etkisi minimuma iner.
    enflasyonu arttırmaz, çünkü zaten enflasyon arttı. eğer asgari ücret sağlam zam görmezse, talep daralır, firmaların ciroları düşer. ücretler iyi düzeye gelirse, talep canlı kalır, şirketlerin satışları düşmez. herkes memnun olur.
    şimdi birileri diyecek ki, patronlar o maaşları nasıl versin. vermek zorundalar. ayrıca şirketlerin toplam giderleri içinde maaş kalemi yüzde 10 civarıdır. yani bir firma yüzde 100 oranında bütün çalışanlarına zam yaptığında, gider içindeki payı yüzde 20 olur. o aradaki da mallara zam olarak yansıtsa bile, genel ekonomi talebin seviyesini koruması nedeniyle etkilenmeden yoluna devam eder.
  • 1800 diyerek zaten olmayan umudu daha da arttırmaya gerek duymuyorum.
    enflasyona göre belirlenecek bir artış olması bekleniyorken.
    son dönemde otoriter tedbirlerle enflasyon bastırma yöntemleri enflasyonu düşük gösterme çabaları neticesinde yapılmak istenmeyen artıştır.
    hem die denen kurumda enişteye bağlandığına göre enflasyon mu yok öyle bir şey dense yine kafasını kaldıracak kimse yok ,
    o nedenle umudunuzu yüksek tutmayın ki düşüşünüz sert olmasın.
  • (bkz: 2019 tl)
  • 1850 tl civarı bekliyorum.
  • 1707.24 tl diyorum kesin bilgi yayalım
  • 1850 tl'yi geçmeyecektir ne yazık ki. umarım yanılırım.
  • su anda bizde 260 eur.
    bulgaristanda 260 eur.
    romanya 407 eur.
    ukrayna 110 eur.
    yunanistan 683 eur.
    siz secin kac kurusluk degerimiz var.