şükela:  tümü | bugün
  • 7 haziran: tkp

1 kasım: ldp

(oynanan oyunları gördüm)
  • 7 haziran mhp (nickten de anlasiliyor sanirim)

1 kasim chp

arkadas.. sustuk sustukta artik buramiza kadar geldi. sen kiytirik halinde hicbir sey yapmadan 3. parti olmussun, milletvekili sayin 4. partiyle ayni.

kilicdar ayagina gelmis, basbakanlik teklif etmis, 1 sene sursun 6 ay sursun onemi yok. yapsana ya koalisyonu, al bakanliklari ac eski defterleri. kimin ne yolsuzlugu varsa acima birak yargiya hesap versinler.

bu kadar pislik aciga cikinca don millete, yeniden oy iste.

ama yok. sen ne yaptin haci? anca kulustur arabada ferdi tayfur dinle.

sirketim olsa ve benim calisanim olsan 50 kere kovmustum seni.

3 nesillik gelenegi bozma pahasina da olsa oy moy yok sana. kusura bakma.
  • 7 haziran: hdp barajı zaten geçer benim oyuma gerek yok diye chp.
    1 kasım: chpnin oyları iyice düşmesin diye chp.
  • 7 haziran : chp, ama hdp ihtimali de vardı sandığa gidene dek
    1 kasım : chp, bu kez net
  • 7 haziran: hdp

1 kasım: chp

hdp malesef terör ile arasına yeterli mesafeyi koyamadı. pkk'nın eylemlerine yeterli tepkiyi vermedi. ayrıca kemal kılıçdaroğlu çok iyi bir insan. iyiler kazanmalı.
  • aslında başlık karakter sınırı yetseydi şöyle olacaktı.

(bkz: sözlükçülerin 7 haziran 2015 ve 1 kasım 2015 seçimleri oy tercihleri)

2011 -2015 seçimlerin arasında tercihler oldukça değişken olanbiliyordu. peki yaklaşık 5 ay aradan sonra sözlükçülerin oy tercihlerinde değişiklik olabilir mi? en azından benim olmayacak.

akp'siz bir iktidar olabilmesi için chp'nin en az %30 oy alması gerekiyor. %30 alamasa da son seçimden daha fazla oy alması sonraki bir koalisyon hükümeti görüşmelerinde chp'nin elini güçlendirir. 7 haziran sonrası en yapıcı siyaseti yapan chp'nin oyunun artık artması gerektiğini düşünüyorum.

7 haziran: chp

• 7 haziran :cumhuriyet halk partisi
    1 kasım :cumhuriyet halk partisi

ne öyle ne böyle. insan gibi yönetecek kadrolar iktidara gelsin. hiç değilse bir umut. diğer partilerin hiç biri bu umudu bana ne yazık ki sağlamıyor.

ayrıca muhalefetteki diğer partilerin iktidara gelme gibi amacı yok.

chp iktidarda olsa hiç değilse, onu eleştirebilecek bir ortam olmuş olacak. chp yanlış yaparsa dahi eleştirimizi özgürce yapabileceğiz yani.

kaldı ki koltuklara yapışıp inmemezlik yapacaklarını hiç mi hiç zannetmiyorum.

akp'ye oy verecek olanları ise anlayamıyorum. 13 yıl geçmiş be arkadaş. yapacağını yaptı oturdu. daha memleketin ne hale gelmesini istiyorsunuz? illa iç savaş çıksın mı istiyorsunuz?

13 sene nedir yahu? dolu dolu bir gençlik çağının tamamı. şimdi bu kadar seneden sonra hala mutsuz insanlar var. bunlar tek kişi de değildir. büyük kitleler. her şeyi geçtim. sen bu insanları nereye koyacaksın?

belli iyi yönetilmiyor türkiye. yoksa 13 yılda memnun edemediğin insan mı kalır?

hala neyin hayalindesin arkadaş? yokuş aşağı giden bir otobüsün içindeyiz. senin derdin gerçekten yaşamak mı? yoksa başka bir şey mi? gerçekten anlayamıyorum.
  • 7 haziran : vatan partisi

1 kasım : chp

chp'nin oyu potansiyelinin altında, toparlayalım biraz.
  • 7 haziran: akp

bir dava uğruna mücadele ettiğini sanıyordum. inancım vardı. ancak gördüm ki hizmet ettiiği dava bizim inandığımız dava değilmiş. varsın chp gelsin, mhp gelsin, hdp gelsin. sorun değil. ben kandırıldığım için kızgınım. ilk kez inandıklarım için değil, tepki olarak inandığımın zıttına oy kullanacağım.

bundan önce sadece bir kez tereddüte düşmüştüm oyumun haleli hakkında. o da soma'ydı.