şükela:  tümü | bugün
 • tarihin çöplüğüne gitmiş bir tur firması olan bien tur'dan aldığım 7 günlük venedik floransa roma turundan bir gün önce firmanın batması suretiyle gerçekleşen olaydır. üstelik batmadan önce bütün alacaklarını başkasına devrettiğinden kredi kartımdan çatır çatır tahsil edilmiştir. çok kötü koymuştur.
 • aslında tam olarak dolandırılma denemez. bir arkadaşımdan kredi kartı borcunu kapatmak için 1000 amerikan doları borç almıştım. gidip hemen kart borcunu kapattım ama heyhayt akşamında meşhur anayasa kitapçığını fırlatma sebebiyle ekonomik kriz patladı ve oldu mu dolar borcu anasının nikahı ? tıpkı daha önce arabayı satıp, üstelik parayı alman markı olarak almıştım, bozdurup borsada ereğli demir çelik hissesine yatırdım. tansu çiller döneminde ki ekonomik kriz patlak vermesin mi ? ben böyle talihin içine tüküreyim afedersiniz.
 • cebren ve hile ile degil ama nasil dolandirildigimi tanimlayamiyorum.vay arkadaş ben bile dolandirildiysam herkes dolandirilir.ne diyeyim.evlerine ateşler salsin...
 • yaş 23 çarşıdan eve giderken yolda seyyar satıcı gördüm. adam pişt pişt dedi durdurdu ''yarı fiyatına değil, çeyrek fiyatına satıyorum, şu çiçeklere, şu güllere bak abi, hadi al abi, buyur abi '' falan hacı yatmaz gibi sallanarak karşımda bağırıyor adam. iyi de dedim abi '' ne yapayım ben nevresim takımını '' dedim. evet adam sermiş bohçayı yere nevresim takımı satıyordu. tekrar sallanarak '' evliysen eşine sürpriz yaparsın, değilsen annene yaparsın, annen yoksa kendine yap, gözün gönlün açılsın abi, hem kalıcı gül kokusu var üstünde '' dedi, seriye takmış acemi asker gibi hedefe doğru, yani bana doğru saydırıyor şerefsiz. adam öyle bir işin ehli ki; '' ben para vereyim üstüne yeter ki al be abi '' bile dedi.

  öyle deyince ulan koy poşete alıyorum dedim. adam iknatör adam, etti ikna beni. verdim parayı aldım nevresim takımı gittim eve. sevinsin kadın. anama sürpriz yapmak için girdim odaya. annem de oturmuş yer sofrasına fasulye kırıyor '' dur dedim kadın, küçük oğlunun sana sürprizi var, bırak onları '' dedim. çıkarttım nevresim takımını gösteriyorum. annem çok sevindi üstünde çiçekleri görünce. çiçek delisi tabi kendisi. konuşuyor balkonda çiçeklerle '' nasılsınız bakim, susadınız mı heh '' falan der. ailecek deliyiz.

  neyse, çok iyi pazarlık yaptım anne dedim. bunu satan adam çok keriz bir şeydi, uygun fiyata aldım dedim. açsana bi bakayım dedi. bi açtım poşeti hasiktirrrrrrrrr.

  ulan kat kat bez parçaları var. en üste çiçek desenli olanını koymuş, altındakiler kesilmiş bez parçaları amk. kar yağar gibi dökülüyorlar, lan sanki evin içinde konfeti patlatmışım gibi her yer bez parçası oldu. nevresim takımıyla alakası yok. anamın elinde fasulye ağzı açık bana bakıyor, ben elimden yere düşen bez parçalarına bakıyorum. ulan resmen şok. dolandırılmışım.

  koşa koşa adamın yanına gittim adam yok. e olmaz da tabi, 3 tane almıştım. ablamla yengeme de aldım. 3 tane alana bi tane bedava demişti orospu çocuğu, dedim sar onları da...

  ulan ya, diğer üç nevresimi anneme göstermeden çöpe attım sonra. büyük alay konusu olurdu. 20 lira falan dolandırılmıştım ve üç gün sıçamadım. bu da böyle bir tecrübemdir. adam kısmının nevresim takımıyla işi olmaz aga!
 • aylar sonra edit:

  ben bu entry'i yazarken neyin etkisi altındaydım bilmiyorum. entry kötü bir yazım dili ve bunun getirdiği anlatım bozukluklarından ibaret. çok uzun bir entry, düzeltmeye değecek bir yanı da yok açıkcası. yazar tavsiyesi bu entry'nin okunmaması yönünde.

  -

  zamanında abimin girişimci fikirleri yüzünden telefon dükkanı açmıştık. alt taraf dükkan, üst taraf ise yaşam alanı gibi takılacağımız ve yapılan son şeyin de ticaret olduğu cinsten bir şey. 4 ortağız, dükkana gelen üste kız arkadaşını atıyor. amaç, kendi kendini döndürebilen pansiyoner.

  (bkz: sürdürülebilir pansiyoner)

  en önemlisi de, kimse esnaf değil! herkes müşteri. gelen bir müşteri ile nasıl ilgilenir, ne yapılır en ufak bir fikri olan yok. kocaman da dükkan, kiminle nasıl ilgileneceksin?

  yine böyle bir gün, hepsi kim bilir nerede ve dükkanı yıkmışlar benim üstüme, arazi olmuşlar. tam da dükkanın 69 olduğu saatler! yaşlıca bir adam girdi. müşteriyle nasıl ilgileneceğimi bilmiyorum ama hürmet diye bir kavramın varlığından en azından haberdarım. bunu oturttum, diğer müşterilerle ilgilenirken beklemesini söyledim.

  diğerleri gitti ve yaşlı amcayla ilgilenmek için yöneldim. 2. el dandik bir telefon almak istediğini söyledi. verdim buna şimdinin 50 lira edecek cihazlarından birini, hattını taktı ve denemeye başladı. adama da biraz üzüldüğümden dolayı yemek ısmarlamak istedim. yedi yemeğini ve bu sırada da müşteriler girmeye başladı yeniden.

  amca; çok ses var, dışarıda bir konuşma yapayım dedi. hani 50 lira lan, ne olacak? dedim ve rahatına bakmasını söyledim. gayet rahatına bakarak siktirdi gitti. bildiğin gitti adam. rahatlık anlayışının bu denli geniş olabileceğini düşünmemiştim.

  gerçekten adama üzüldüm, 50 lira istese verebilirdim ve pek umursamadım. 50 liralık telefona tenezzül eden bir kişi işte, dolandırılmış bile sayılmazdım.

  aradan yine belirli bir zaman geçti ve bu a.k amcası yeniden dükkana geldi. yeğenim kusura bakma, acil işim çıktı ve gitmek zorunda kaldım falan dedi. insanlığımdan utandım, yaşlı başlı adama nasıl da öyle yaftalar yapıştırmıştım ben? insan mıydım ben?

  250 kontör istedi, yükledim telefonuna tam da o esnada dükkanın kalabalıklaşmasını fırsat bilen bu göt amca allem etti, kullem etti ve yine kaçtı. aklıma geldi yine sinirlendim! göt, maden sandı beni :)

  gerçekten diyorum, 250 kontör-50 liralık telefon falan umurumda olan şey değil ama 2 kere olunca da insan bir sinirlenmiyor değil. adamda da öylesine bir tip var ki, ekini yanmış ilyas salman çaresizliğinde bakıyor sana ve inanmamak için tüm değerlerini aldırmış olman gerekiyor.

  kızayım mı? küfür mü edeyim? ne yapacağımı şaşırdım...

  aradan ne kadar zaman geçti, pek bilmiyorum ama bu orospu çocuğu yine geldi. yanımda da abimler falan var ama ben bu dolandırılma hikayelerini falan anlatmadım. nasıl anlatacağım ki? adamın biri geldi dolandırdı, sonra yine geldi dolandırdı mı diyecem? yetmedi aha bak, müşteri memnuniyetini çok sevmiş 3. sefer yine geldi sevimli dayımız mı diyeyim?

  yok, ben bu dayıya bilendim! işin kötüsü abim var, bir şey de yapamıyorum. kaşım gözüm seyriyor. otur dayı bir çayımızı iç, özlemişsindir dedim... abimlerin gitmeyeceği tuttu, adam karşımda durdukça merhamet beslemeye başladım iyice ve usturuplu bir şekilde siktir ettim dükkandan.

  gerçi iyi oldu, 50 lira yüzünden babam yaşında adamla saçma sapan mevzulara girecektim. hiç gerek yok ama yine de hatırlatmak isterim ki, dayı bildiğin süzme orospu çocuğusun.
 • hanımla markette dolanırken kampanya var diye yufka aldık. eve geldik küflenmeye yüz tutmuş öylece çöpe attık.

  nitelikli dolandırıcılığa girer mi bilmiyorum.
 • (bkz: #70518361)
 • site site dolaşıp 720p sini bulamadığım film takıntısına bir siteye yönlendirildim izlemek için telefona üyelik için mesaj yolladılar kabul ettim film izledim mesajın en alt benim bakmadığım kısmında 60 tl yazıyormuş.
 • mmm türkiye adında bir ponzi sisteme bulaşmam neticesinde gerçekleşen dolandırılma durumu. sistemin işleyiş şekli: para yatır, yardım sağla, ay sonu %30 yardım al, kazanç elde et. sisteme para yatırmayı; ister banka üzerinden havale/eft yoluyla yap, istersen bitcoin olarak gönder. ilk olarak 500 tl ile başladım btc alarak. sistem biri ile eşleştirdi ardından btc yi adrese transfer edip mavro olarak paranın büyümesini bekledim. ay sonu 650 tl olarak geri çektim parayı. aa süper lan deyip 1000 tl daha yatırdım 650 tl de içerde var. 1650 tl lik yardım sağladım. diğer ay 2145 tl olarak geri çektim ardından tekrar yatırdım,sonra 1,2,3 ay bekledim eşleşme yok desteğe yazıyorum:lütfen bekleyiniz siparişiniz yakında gerçekleşecek derken gitti 1500 tl. sonra ana para ödenecek falan sisteme reset atıldı kimseye para ödenmedi. sistemin asıl dolandırıcılık kısmı şu şekilde; sistemde kayıtlı kullanıcılar kime yardım sağlarsa sağlasın çıkan eşleşmede para tek bir havuza toplanıp yöneticiler tarafından cebe indiriliyor birkaç kişiye de göstermelik ödeme yapılıp milleti yemliyorlar bu sayede.geçen facebook da dolaşırken denk geldim. mmm mağdurları adında bir gurup oluşturmuşlar ağlaşıyorlar evini arabasını satıp sisteme basan bile var. yöneticiler ise yurt dışına kaçmış çok sağlam vurgun yaptıkları kesin yalnız.şimdi hala devam ediyorlar milleti soymaya. sakın ha çevrenizde bu, buna benzer ponzi sistemlerle uğraşan varsa uzak dursunlar 1-2 ay ödeme yapıp sonra vınn sisteme giriş az reset falan deyip çöküyorlar milletin parasına. 1500 tl gidince götüm buz gibi oldu tabi. bu arada sisteme para yatırmak için açtığım btc hesabıma bakıp lan bu btc neyin nesi derken açtım sözlükte bitcoin başlığını, sayfalarca enrt okudum. baktım gelecek var btc de biraz yatırım yapayım siktiğimin sistemindeki zararımı çıkarayım dedim.bir miktar btc alıp başladım 2017 aralık ayında kaptırdığım 1500 tl nin 7 katını btc de arada ltc de alarak kazandım. aklım hala giden o 1500 tl de ama.