şükela:  tümü | bugün
  • sözlükçülerin biber gazının tadına vardığı ilk andır.

yıl 2008, 1 mayısta taksime gideceğim, şişli camii'nin önünde buluşulacak. mecidiyeköy, cevahir avm'nin önünden şişliye doğru yürüyorum. arkamda bıraktığım yüzlerce polis. içimde bir sevinç var, oh lan bu polisler arkamda kaldı diye. yanlarından geçerken bile gözüm yaşarıyordu, üzerlerindeki gazdan. neyse, daha camiiye gelmeden şişli tarafından 2-3 toma ve çevik kuvvet canavar gibi, su sıka sıka, gaz ata ata geliyordu. tam arkaya kaçacaktım ki arkam da aklıma geldi. kaçış yok zevk almaya bakacaksın mantığıyla soludum o gazları. o gün bu gün müptelasıyım. 2013 gezi parkı olaylarında da nirvanaya ulaştım.
  • 31 mayıs. gümüşsuyu.

askeri hastanenin önü. yukarı doğru yürüyorum, yürüyoruz. herkes yürüyor. deli gibi bir kalabalık var. biraz ilerliyoruz sloganlar eşliğinde, hava kararmaya başlıyor, biber gazı çok önde faal ama etkisi arkalara kadar geliyor. ilk başta genziniz yanıyor, bir acı duyuyorsunuz. sonra gözünüzün kenarları kaşınıyor ve sulanıyor, ileri gitmek istiyorsunuz ama dayanamıyorsunuz, gözünüzü ve ağzınızı kapayıp bir yer bulmaya çalışıyorsunuz, sersemlemiş haldesiniz. ilk defa gaz yiyorsunuz ve yaşadığınız şey karşısında afallıyorsunuz. gözleriniz yanmaya başlıyor, burnunuz akıyor ve siz çaresizliğine bakıp gülüyorsunuz. elinizde limon ve sarı bir bezle.

[http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/…84702163cd24b1fbba89 http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/…84702163cd24b1fbba89]
  • geziden 1 sene kadar evvel, taksim meydanı'nda, ne eylemi yaptıklarını bilmediğim eylemcilere sıkılan biber gazından 50 metre uzaktan da olsa nasiplenmem sonucu yaşadığım deneyimdir.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
  • geziden 3-4 yıl evvel ne gelirse ya meraktan mottosuyla yaşadığım deneyimdir.

yeğenim üniversite sınavını kazanıp, okumaya başladığı ilk yıl. ikinci öğretimi kazandı. akşamları gidiyor okula. konya. bilen bilir işte akşam vakti konya'da kız başınıza çok rahat hareket edemezsiniz. tecavüzcüsü, hırsızı kol gezer. eniştem de yeğenime ne olur ne olmaz diyerek nato marka biber gazı alıp çantasına koymuş.

bir gün oturuyoruz evde. yeğenim çantasını boşaltıp eşyalarını yeni aldığı çantaya koyuyor. çantasından çıkardığı şeyleri bahsettiğim üzere "ya" meraktan inceliyoruz diğer erkek yeğenimle beraber. kız çantası içindekiler her zaman ilgi çekici olmuştur. bir adet küçük boy deodorant gibi bir şey çıktı. meraktan öleceğiz nasıl kokuyor diye. kız yeğenim odadan çıkar çıkmaz erkek yeğenimle beraber bileklerimize sıkıp test etmeye başladık. koku yok. sonra boyun bölgelerimize sıktık. takribi 1 dakika sonra salya sümük ağlamaya başladık. nefes alamıyoruz. bir yandan deli gibi ağlıyoruz.

işte o gün bağışıklığı kazandık. 3-4 yıl sonra da gezi zamanı "sık bakalım sık bakalım biber gazı sık bakalım" diye dolandık durduk.
  • -fişlenen çıksın beyler sözlük kasıyor.
  • ilk lise yıllarında göz kırpmıştı bana biber gazı, ankara'da, kızılay'da. bir gülmeyle beraber salya sümük gözlerimden yaşlar gelmişti. o gazı atan polise sövüyordum bir yandan da.
  • geziye fenerbahce sayesinde idmanli gitmistim ben, zira play-offlarda galatasaray a kaybedilen mac sonrasi tek basima caddeden eve (ki ev de stadin karsisindaydi o zaman) yururken, moral bozuklugu ve sarhoslugun da etkisiyle galatasaray bayrakli arabalara falan laf atan guruhun icine karismistim (bu kelimeyi kullanmayi hic sevmem ama cidden ''kiz basima'' olacak is degildi).

daha sonra o meshur arabanin ters cevrildigi opet istasyonunun orda cici polisimiz biber gaziyla tanistirmisti beni, sonra birilerinin beni o zamanlar orada olan kent pastanesinin bodrumuna goturdugunu hatirliyorum, gozume limon surmek istemelerini dehsetle karsilamami falan..

isin komigi kendini bu halde sokan ben, sonrasinda annemi arayip ''gilip bini birdin ilibilir misiniz icibi'' diye kuyrugu araya almistim.

genclik cidden sacma bir sey, benim cocugum yapsa agzina sicarim herhalde.
  • kendi kendime yaşadığım deneyimdir. aldığım biber gazını etkili mi diye yüzüme gözüme sıkmıştım. saatlerce gözlerimden yaş gelmesi, nefesimin tıkanması falan. gören de dayak yemiş zannederdi. biber gazı etkiliymiş evet.
  • spor olsun diye kapalı alanda biber gazı+ portakal gazı yediğim elbiseleri poşete koyup bavula attım. eve gelince de bavul ihalesini anneme sattım. garibim kirlileri yıkamak isterken benim biber gazlı elbiseleri de ellemiş, bilmediği bu yeni madde öksürtünce yapılan en büyük hatayı yaparak ellerini yüzüne sürmeye başlamış. banyodan yavru fok balığının doğum sesleri gelmesi ilgimi çekmiş olacak ki klavyeyi yavaşça masaya koyup olay mahalline gittim. manzara içler acısıydı. çilekeş anam iki gözü iki çeşme çamaşır makinesine sarılmış hem ağlıyor hem sövüyor. 1 hafta bavulda bekleyince mayalanıyor kesin bilgi.
  • yeni aldığımız biber gazını bakalım
    nasıl bir şeymiş diye denerken oldu ilk kez.
    hiç zevk vermedi.