şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • ilkokulda çeşitli kulüpler olurdu. ben hep kütüphane kulübüne seçilmek isterdim çünkü öğretmen en başarılı öğrencileri o kulübe koyardı. ne yazık ki ortalama bir öğrenci olduğum için ya yeşilay ya da kızılay kulübüne kalırdım.
    spor kulübü de pek havalıydı diye hatırlıyorum. bir arkadaşım çevre kulübüne seçilmişti bahçede ne kadar çöp varsa her hafta bunlar topluyordu.

edit: kol ve klüp kavramı karışmış sanırım. tam yılını bilmiyorum ama belli bir yıldan sonra kol kavramı klüp kavramına dönüşmüş. aslında ikisi de aynı şey.
  • bizde "kolu" denirdi.
    kızılay kolu vs...
    bi'de önlüğün yaka düğmesine takılan rozetleri vardı her kolun.
    kulüp, çok güncel bir tanım gibi geldi bana...

edit: dahil olduğu kulüpler,kollar başlığına taşınmış.dolayısıyla anlamından uzaklaşmış benim girdi...
  • kollara takılan kolluklarla, herhangi bir kola mensup olmayan bebelere artistlik yapılırdı. şahsen kaptanlık pazubandını taşıyan francesco totti gibi kasım kasım kasılırdım, kooperatif kolunun bir ferdi olarak. teneffüslerde de koşa koşa gider kantini açar, simit ve sirkeye benzeyen bir cola satardık şu anda ismini hatırlayamadığım. yılsonunda da kooperatifin karından üye olanlara pay dağıtılırdı. sene 90ların başı. vay anasını. yaşlandık monaco..
  • izcilik, denizcilik, havacılık diye bir klübümüz vardı minnoş ilkokulumuzda. okul müdürümüz sayesinde kampa gittik, izcilikle tanıştık, doğaya daha çok yaklaştık. teşekkürler naci doruk hocam. daha sonrasında üniversitede de devam ettim.
  • izcilik kolundaydım.
    o dönemde kemal sunal filmleri her gün ayrı ayrı kanallarda verilirdi.
    kulüpte herkes birbirine oda başı-oynak beyi falan derdi, sikimsonik gelebilir ama o zamanlar tv'den gördüklerimizi birbirimize iletmek güzeldi.
  • (bkz: yeşilay) sebebi de spor kulübüne hiç seçilememiş olmam. halbuki sınıftaki en uzun boylu ve atletik yapılı adamdım ama kaç kere başvurmama rağmen bir kere bile spor kulübüne almadılar beni.

spor kulübüne aldıklarından biri şimdi profesyonel futbolcu, fenerbahçe'de bile oynadı bikaç sene önce.
  • bir dönem yaptığım sınıf başkanlığından sonra öğretmenimiz sürekli beni ya kızılay kulübüne ya da kütüphane kulübüne seçiyordu.
    zor bir başkanlık dönemim olmuştu. diktatörlüğün kötü bir şey olduğunu ilkokulda deneyimlemiştim.
  • kulübü mü?
    bizde kolu denirdi ona. kütüphane kolu filan gibi.
  • sigaradan nefret ettiğim için yeşilay kolundaydım.

20 yıl sonra artık alkolden de nefret ediyorum.
  • yeşilay kulübündeydim sanırım. kulüplere gittiğimizi bile unutmuşum. haftada belli bir gün üçüncü ders herkes kulüp toplantısının olacağı sınıfa giderdi. okulun o tenefüsü tam bir cümbüş olurdu. çil yavrusu gibi herkes bi tarafa dağılırdı.
222 entry daha