şükela:  tümü | bugün
  • karpuza vurarak yaptığı titreşime göre seçerdim, ancak bir arkadaşımın tavsiyesiyle arka kismi (sapi olmayan kisim) ne kadar kucukse o kadar iyidir tavsiyesiyle aldığım 3. karpuzda şahane çıktı
  • tıklatmak.
  • vurursun bi titreme geliyorsa iyidir ama oduna vurur gibi herangi bi tepki yoksa uzak durmak gerek aynısı göte şaplak atarkende geçerli
  • sözlük başlıklarını okutarak seçerim.

eğer çatlarsa iyi bir karpuzdur, çünkü sol frame dediğimiz yerin hali belli.
    fakat çatlamaz ise kötü bir karpuzdur, o sizi bulur.
  • karpuz eksperi geldi çekilin kenara.

öncelikle karpuzun boyutu ve boyutuna oranla ağırlığı çok önemli(evet, aynı boyuttaki karpuzlar eşit ağırlıkta olmuyor). orta boylu diyebileceğimiz 8-10 kiloluk karpuzlar çıtır çıtır, daha tatlı ve sulu oluyor. daha büyükleri daha tatlı ama içi geçmiş, daha küçükleri ise daha kıtır kıtır ama daha tatsız oluyor.

karpuzun çizgileri belirgin, toprağa temas ettiği yer iyice sarı olmuş olmalı. sapı kuru olanlar tam erişmiş karpuzdur.

bu şartları yerine getiren bir karpuzun kötü çıkma ihtimali yok.
  • herkes vuruyor diye vururum, sonra da iyidir herhalde diyip alırım.
  • manava yalakalık yapıyorum, karpuzlarını ve onun seçme yontemime güvenimi belirtiyorum.
    bugüne kadar hiç yanıltmadı.
  • karpuzun toprakta kalan yetiştiği sarımsı kisma bakarim,o kisim ne kadar sari/koyu ise ve karpuzun cizgi kalınlığı ne kadar genişse o kadar olgunlasmis ve iyi karpuzdur

hata sansiniz 0 olur.
  • sesi tok olmali. toprağa değdiği yer sarıya yakın olmalı. sapı yaş değil de kuru olmalı. bu kombinasyon iyi bir karpuz yakalama şansınızı artıran etmenler.

geçenlerde uzun ince karpuzlar daha sulu, yuvarlaklar daha tatlı olur diye okudum. arka arkaya iki tane yuvarlak aldım, tatmin etmedi. tekrar uzun inceye döndüm, daha iyi çıktı.
  • 9 kiloluk almaya çalışmak.

9 kilo en verimli hali karpuzun. sadece 3 kişilik bir aile olmamıza rağmen, 9 kilodan şaşmıyorum.

bu taktiği kullanın bana çok dua edersiniz.