• uçakta yolcunun biri sol elimle su içtiğimi görüp; " günah, haram sol elle su içilmez" deyip kolumu tutmuştu. bende sağ elimle onun suratını tutup koltuğuna yapıştırmıştım. bu da böyle bir yobazlık anımdır.

edit: musallat olan yobaz, yemen vatandaşı olup yolculuk ettiğim uçakta suudi hava yollarına aitti. henüz türk vatandşı bir yobazla herhangi bir diyaloğum olmadı.
  • bayram. annemler pileli diz üstü bir etek ile güzelli bir bluz almışlar. giydim, sabah ailecek kahvaltı yapalım, keyif çatalım dedik. gazete almaya gönderdiler. yolda eteğime bakıp söylenmedik söz bırakmadılar. yaşım 12 idi.

ramazan. okuldan çıkmışız, dershaneye gidiyoruz. üniversite sınavına gireceğim sene. çok susadım, hemen çıkartıp bir yudum su içtim. "cehennemde yanacaksın." dediler.

arkadaşım facebook üzerinden birisi ile tanışıp çocuktan hoşlandı. aynı şehirdeydi ikisi de. fakat ailesi kızar, olmaz öyle şey der diye facebook'ta tanıştığı çoçuğu nasıl ikna ettiyse etti ve 6. gün istemeye geldiler kızı. nişan oldu.
  • çok eskiden annemle, yaz günü yolda yürürken sakallı bir adam annemin kolsuz tişörtüne bakıp yanacaksınız falan diye seviyesiz seviyesiz konuşmuştu. ona neyse.
    hatta burada da başlığı varmış. (bkz: kolsuz tişört giyen kadınların asıl niyeti) ne desek boş.
  • üniversitede ev arkadaşımın babası bizi ziyarete gelmişti. adana'nın haziranında sıcak ve yol dayıyı çarpmış. şöyle öksüz doyuran bir bardakla soğuk su getir de içeyim yiğenim dedi. mutfağa gidip bulduğum en büyük bardağa su doldurup verdim dayıya. şöyle bardağa bir baktı ben bunu içmem başka bardakta getir dedi. üzerinde tuborg yazıyormuş bardağın.
  • yer : izmir/gültepe

arada sırada karşılaşıp selam verdiğim komşum evden çıkarken "sen çok efendi düzgün çocuksun ama o küpeler o sakal sana yakışıyor mu? erkek gibi gezsene?" dediydi. bir anda gözüm döndü sesimi yükseltip "sanane küpemden, sakalından erkekliğimden?" diye çıkıştım. o sıra alt kattaki arada sırada dükkanına gidip geyik çevirdiğim marangoz olaya müdahil olup "katil bezelye'ye karışma. kimseye zararı yok. istediğini de giyip yapar." dediydi de olay büyümeden yatıştı.

yer: ordu

ailemin evimdeyim. merkeze gitmek için evden çıkıp aşağı doğru yürüyorum. başka bir komşu "kız gibi saçın uzun. sen utanmıyor musun meliha'nın oğlu olmaktan. annen gibi saçını uzatacağına baban gibi sakalını uzat dedi."

ben yine çıldırdım. "git be şurdan manyak kadın. istediğimi yaparım. annemin de saçları çok güzel onun gibi uzatırım. sanane." dedim. o sıra balkondan hamur yemekten beli 20 kilo yağ bağlamış oğlu atar yaptı sen annemle nasıl konuşuyorsun diye. "annen önce başkasına karışmasın gitsin kendine baksın." dedim. dur ben sana soracağım gibisinden kapıya yöneldi. direk sokaktan "bu binada dışarı çıkarsan gözünü hastahanede açarsın." diye bağırdım. o sıra başka komşu çıktı aman oğlum yapmayın etmeyin gibisinden. balkondan atar yapan tavuk da döndü götünü söylene söylene içeri girdi.

özetle yobazlık sadece kadınlara değil, topluma benzemeyen herkese.
  • yer izmir narlıdere sene 2002

yemin törenimiz vardı 2.5 aydır ailemi görememiştim ve annem başörtüsü taktığı için törene alınmamış yemin törenimi izleyememişti.
  • universitede bisiklet furyasi var ciftler bisiklet kiralayip kampusun icerisinde dolasiyor , katildik zevcemiz de bir diger arkadasimiza soyledi gelin beraber dolasalim falan diye , kiz olur vs deyip kapatti sonra mi ?

sonra erkek arkadasi ben kiza bisiklet surdurtmem haci ayip dedi , seni tanidigim gunun ?mina koyim dedim , harbiden dedim ama utanmadi.
  • karşı apartmanın üst kata kalabalık bir aile taşınmıştı. sanırım 5 yada 6 çocukları vardı. annemler aynı apartmanda oturan bir komşuya oturmaya gidiyorlar, birkaç komşu ile birlikte. apartmandan içeri girince yeni taşınan ailenin 8-9 yaşlarındaki çocuğuna denk geliyorlar. diyorlar ki; annene söyle o da gelsin hem tanışırız, hem çay içeriz. oğlan koşa koşa annesine çıkıyor ve bağırarak "anaaağ, karşı apartmanda ki orospular seni çağırıyor! " bizimkiler haliyle şok geçirmişler ve tabiki evde kendi aralarında başı açık kadınlarla ilgili bu şekilde konuşulduğunu anlamışlar. ama annem peşlerini bırakmadı, inatla kadınla dost olmaya çalıştı. kocası da babam, dayım falan terasa şortla çıkıyor diye güya intikam alırcasına beyaz slip donuyla balkona çıkmıştı. babam in lan aşağı utanmaz diye bağırdı da adam inmedi, bizimkilerden orospu diye bahsettiklerini duysa ne olurdu hiç bilmiyorum, çok barınamadılar 1 sene içinde başka bir yere taşındılar.
  • 2008 kışında gazi hastanesinde öksürükten bitap düşmüş küçücük kız çocuğunu nöbetçi doktor erkek diye muayene ettirmeyen sakallı gördüm.
  • 2007(bkz: erzurum)'da eşimi yanağından öper gibi yapmış ve "allah belanı versin" diye bir laf yemiştim yaşlı bir amcadan.hem de yanımda kızım ve kuzeni varken.

bu yıl 7 yaşındaki kızımın arkadaşı" annen niye örtülü değil, onlar cehenneme gidecek" diye ağlamaklı aktarışına şahit olmuştum.

-tahmini 1994-çocukken arkadaşımın evine gittigimde tv yoktu nedenini sorduğumda şehir efsanesi değil gerçek olan cevabı aldım:gavur icadı.

çok şükür her şeye rağmen atatürk önderliğinde kurulmuş dinamikleri olan,hala bağnazlığı islam ülkelerinden daha alt seviyelerde olan bir ülkedeyiz.hala.

değişen şey pisliğin olabildiğince öne ve üste çıkması,yeni nesillere sirayetinin giderek artması ve bunun artık "muhafazakarlık" boyutundan toplumsal bekçiliğe varması,işte asıl tehlike bu.

köpek balıkları ile yada aslanlarla iyi gecinebilirsiniz ta ki onların tabiatlarının gereğini yapması elzem olana kadar.
    abd bile -felaket anlarında-olan yağma ve hırsızlık olayları buna en net örnektir.ya tabiatın iyidir ya da hukuk.her ikisi de iyiyse biz ona avrupalı diyoruz(üzülerek söylüyorum öyle) gönlüm aklı ve vicdani hür türkiye cumhuriyeti vatandaşı demek istiyor.

kısacası türk toplumunun çoğunluğu kötü değil,çokluğa sahip(meşhur kitle),baskın ve dış destekli olanı safi kötü veya cahil.geri kalanlara zulüm tabii bunlar.
    aynı oran sözgelimi sıradan bir avrupa ülkesinde sistemi bozacak nitelikte zarar veremiyor.cünkü pilot otomatik, kaptan değişir rota değişmez.
hesabın var mı? giriş yap