şükela:  tümü | bugün soru sor
 • renault scenic marka aracıma fabrika çıkışlı orijinali olduğu için elf evolution koyduruyorum. daha iki ay önce değiştirdim. 10 bin kilometreyi beklemiyorum. 8 bin civarında değiştiriyorum.
 • (bkz: sole)

  tabanvayda muazzam randıman veriyor. saatlerce dağ tepe yürüyüp bana mısın demiyorsunuz.
  her hangi bir bim' de 1, 2, 5 litrelik olarak istediğiniz ölçülerde bulabilirsiniz!!
 • yıllarca castrol kullanan biri olarak, yağ denilince ilk seçimim her zaman castrol olur.
  fakat shell' in de madeni yağları çok güzel. hem fiyatı uygun, hem de temiz yağ.

  tabi şu an garanti kapsamında olduğum için yetkili servis hangi yağı koyarsa.. umarım magnetic yağ koymuyorlardır :(
 • baba tarafindan sektorun icindeyim diyebilirim. ne idugu belirsiz bir marka kullanmadiginiz surece hepsi ayni diyebilirim. mutlaka ufak tefek farklar vardir ama siradan bir otomobilde bu farki anlamanin mumkun oldugunu zannetmiyorum. yagin arkasinda bir kod vardir api..... diye gider, bu kod ayni ise marka fark etmez. eski arabami 11 yil kullandim elf, castrol, shell, mobil, total o an ne varsa koydum hepsinde ayni performansi aldim.
 • memleketten ayı yağı getirttim onu kullanıyorum ben.

  benim tosunuma da o yakışırdı.

  bu arada kastamonuluyum.

  beyler :(
 • benzin istasyonuna giderim, orada ilgili kişiye, şu kaça? bu kaça? diyorum yahut bakıyorum fiyat etiketine. hangisi iyi, ne tavsiye edersin? dedikten sonra, arasından en pahallı olanı alarım, ya arabama bir şey olursa korkusuyla, en son kullandığım castrol'dü.
 • (bkz: motul)

  5-30 eco-nergy kullandım

  şimdi aldığım ve yaptıracağım yağ ise;

  (bkz: petronas)

  sytnhium serisi.

  araç: 2010 mitsubishi colt
 • motul un motul 8100 eco-lite 0w20 ni kullanıyorum. yeni nesil japon aracınız var ise, şiddetle tavsiye ederim.

  aracım 3. nesil 2014 1.3 honda fit.
 • yağ kullanımında marka, son yıllarda oto ve yağ üreticilerinin ortak çalışması ya da ortak çıkar çalışması sonucunda önemli olmaya başladı.

  gerçekte markanın bir önemi yok, önemli olan rakamlar.

  markaların serii üretim yağları, bir iki katkı ile zenginleştirilir ya da hiçbir fark olmadan ambalajlanır ve ortak çalışma anlaşması yapılan otomobil üreticisi markası ile logolanır, yüksek fiyat ile size ulaşır.

  kullanıcı, ne idüğü belirsiz olarak varsayacağı çeşitli tanınmamış markalardan uzak durabilir. sonuçta değerli bir makineye kullanacak bu yağı. içi rahat etsin isteyen, işi petrol ürünleri üretmek olan şirketlerin yağını kullansın. shell, selenia, bp, castrol, po bunlardan birkaçı.

  motor yağı ile ilgili başka bir başlık altında, araçta etiketlenen marka ve numara yağ kullanılsın demiştim. marka olmasa da numara önemli.

  lakin aracınız çok eski ise, yağ numarasını araçta tavsiye niteliğinde bulunan etikettekinden yüksek tutmanızda fayda var.

  motor eskidikçe aşınır ve parçalar arasındaki yağ aralığı mesafesi artar. hafif vuruntular ve titreşimleri engellemek için yağda kalınlık aranır. aşınma başlangıç seviyesinde ise yağ kalınlaştırma işe yarar. aşınma arttıkça kalın yağ da kurtarmaz olur.

  kendime soru olarak kabul ettiğim başlıkta ayrıca yağda markaya önem vermediğimi de belirteyim. 2.1 turbo diesel renault 25 motorunda rektifiye öncesi 20w 50 kullanıyordum. rektifiye sonrası 10w 40 oldu.

  hayalim hep castrol magnatec oldu ama ekonomi yüzünden hiçbir arabama bu yağı kullanamadım. uygun be bulduysam o.
 • alfa romeo aracım için:

  (bkz: motul)