şükela:  tümü | bugün soru sor
  • evet efendim, 2002 krizinden sonra yüce haşmetlimiz bize bu günleri de gösterdi sağolsun. üstelik bu sefer kriz tüm dünyada değil yalnızca ülkemizde vuku buluyor ve çok yanlış politikalar, paranın alayını yola ve betona gömmenin sonucu çılgınlar gibi fakirleşiyoruz. hal böyle iken bazı şeylerden tasarruf etmemiz ve hayatımızı borç almadan, devam ettirebilmemiz gerekiyor. tabi türkiyeden siktir olup gitmek için de birikim lazım. bunlar için sözlükçülerin kendi planlarını duymak, aramızda bilgi alışverişi yapmak isteriz.

benim şahsi tasarruf eylem planım ise, geçen hafta sonu aldığım kararlara göre şu şekilde:

-cafelerde boş boş oturup, sohbet etmek için çay ve benzeri saçma salak ucuz meşrubatlara verilen paralara çok yazık olması yüzünden artık böyle yerlere gitmemek.

-araba alacaktım, benzin ve mazot fiyatlarında çok büyük artış beklediğimden dolayı bir süre daha erteleyip bu zevkime ayırdığım birikim ile de kazanç sağlamaya devam etmek.

-evdeki ampüllerin tamamını 6w ledler ile değiştirmek. sürekli ışık aç-kapa yapmamak.

-yarın markete gidip güzelce bir baklagil, su, deterjan stoku yapmak. baklagilin 2 ay, deterjanların 5-6 ay yetecek kadar olması.

- zam gelmeden almak istediğim tüm kıyafetleri, ayakkabıları ve elektronikleri bir çırpıda almak.
  • dolar 5 sinirini gectiginden beri kedinin icme suyuna cesme suyu karistiriyorum. hic anlamiyo keriz..
  • agresifce işimi büyütmek. kriz üzücü bir sey ama ayni zamanda bazi sektörler icin firsat. suan nakit girisi saglayarak veya ortakli buyumeyle bir cok firma bes yilda gelecegi yere alti ayda gelme sansina sahip. ayni kriz başka ülkede olsa batariz ama bu ülke memur zihniyetiyle degil de ticari esneklikle is yapanlar icin adeta cennet.
  • evde yoğurt yapımına devam.
    şarap yapımına devam.
    bira yapımına başla.
    ucuzken yazın kayısı, elma, erik kurut kış için.
    konserve dometes ve salça yap.
    tarhana hazırla.
    makarna kes.
    dışarıdan yemek yeme.
    kahvaltıyı evden götür.
    ticket ile alışveris yap.
    gereksiz ayakkabı, kıyafet, elektronik eşya alma.