• yemek tarifi yazanlar sadece yazmakla kalmasinlar. ben de yazarim oturduğum yerden. yapsinlar da yiyelim.
  • "en sevdiğim film", "biricik kardeşimin adı", "almayı düşündüğüm alet", "nefret ettiğim yiyecek" gibi sadece kendilerini ve/veya yakınlarını ilgilendiren, okuyan kişiye hiçbir bilgi vermeyen entry'ler yazmasınlar; yazmak istedikleri şeyin sözlük kavramına uygunluğunu her daim düşünsünler; yasal boşluklardan faydalanmasınlar.

başlık: tüzüklerin efendisi
    entry: en sevdiğim film.

hedecan, 05.08.2004 19:27

oldu mu? elbette olmadı. evet, ekşi sözlük'ün kurallarına uygun; ama okuyan insana hiçbir bilgi vermiyor. peki şöyle olsaydı:

başlık: tüzüklerin efendisi
    entry: yönetmeni olan pitır ceksın'ın, heyecanı perdeye yansıtma ustalığının tavan yaptığı, bu sebeple de en sevdiğim film olan sinema şaheseri.

hödöcan, 05.08.2004 23:49

evet, bu sefer oldu; bir işe yaradı. yine bireysel beğeniyi aktarmış olsa da, en azından filmin yönetmeni hakkında bir ayrıntı vermiş oldu.

aynı yaklaşımla; hedecan isimli yazar hakkında "kedi sever insan" yazılmasını kabullenebiliyorum; zira, üçüncü şahıslara bilgi vermiyor gibi gözükse de, hedecan'ın kedi sever olduğunu belirttiği ve bunu okuyan kedi severlerin hedecan'la kedi üzerine konuşabilmesini sağladığı için bir bilgi vermiş oluyor; fakat hedecan için "canım arkadaşım" yazılması, bu arkadaşlığın üçüncü şahısları ilgilendirmemesi sebebiyle anlamsız kalıyor.

tdk sözlüğünde 'ironi' kelimesi için "ne işe yaradığını anlamadığım sözcük" yazdığını farz edelim; "bundan rahatsız olmam" diyecek sözlükçülerden bir isteğim yoktur.
  • sozlukteki kan araniyor duyurulari başlığına forward marifetiyle entry girmeyiniz, girdirmeyiniz.
    biribirinin aynısı duyurularla her iki üç güne bir olay ışığını yakıp adamı zıplatmanın alemi yok. zaten mail yoluyla gelen duyurular genelde kandırmaca oluyor. arkadaşına şaka yapmak isteyen malların sizleri ve dolayısıyla sözlükçüleri kullanması hoş olmuyor. aranan numaralar ya kapalı ya da alakasız kişilere ait oluyor. hatta çoğu zaman kayıtlı bile olmuyor. en azından ben aramadan önce, siz arasanız daha hoş olacak.
    tabii rahatsız oluyorsan "haberdar olmak istemiyorum" kutucuğunu işaretle diyecekler için de evde bir laf hazırladım. buyrun: "kan arayanlardan haberdar olmak istiyorum, size gelen maillerden değil!"
  • spoiler içeren bilgi verirken yazdıklarını görünmez bkz ile renklendirmemeyi akıl edebilecek kadar ince düşünebilsinler*.
  • ek$i sozluğün bel kemiğini oluşturan değerli yazarlar gitmesinler.
    (bkz: 2005 eksi sozluk yaprak dokumu)
  • (bkz: farkındalık)
  • bizim gibi yemek tarifi yazanlar, yazdığımızla kalmayalım. herkes yemek tarifi yazabilir oturduğu yerden. yapalım da birileri yesinler. bu bağlamda soluğu hemen sözlükçülerin aslında demek istedikleri başlığında alabilirsiniz. bu entry size ana sütü gibi helaldir, alın istediğiniz tarafa çekin.

edit: maddeler halinde yazalım (zira herkes anlamayabilir)
    1. herhangi bir entry refere ederek "ayar" verme gibi bir işe kalkışmadım. ayar vereceğim insanlarla vermeyeceğim insanlar arasındaki kesin ayrımı bilmeyen kişilerin bu şekilde düşünmesi oldukça rahatsız edici.

2. benim yazdıklarım oldukça düz, doğrudan ve dolaysızdır (her zaman olmaa da burda öyle).

3. "yemek yapayım, yeriz beraber" demişim, daha ne diyeyim eşşşşek sıpaları. "sadi'ye yazabilirsiniz" dediysek, başka alt mesajlar verdik. "aha yazıyo" diyebilirsiniz, "aha asılıyo" diyebilirsiniz, takmam, içim rahat diye öyle dedim.

4. niye bu açıklamaları yaptığımı soranın... alnnını karışlarım...

5. mangal yapmak istiyorum.
  • begenmedikleri baslığı bkzla sikmek yerine begenmedikleri entry veya baslığın yazarına mesaj atsınlar.. örneğin:(bu örnekteki kişiler ve baslık tamamen hayal ürünüdür)

baslık: yanlız kovboy

1. amerikan klişesi
    (bkz: redkit)
    (sdhskjf , 19.12.2005 13.31)

2.(bkz: imla özürlü personel kontenjanı)
    (ayarcan, 19.12.2005 13.32)

3.(bkz: yalnız kovboy)
    (ayarmatör,19.12.2005 13.33)

4. (bkz: türkçeyi bilmeden sözlük yazarı olmak)
    .
    .
    .

burada yazarı topa tutarak egosunu tatmin etmeye calısan yazarlara bir hatırlatma mesaj butonunu kullanarak düşüncenizi iletmekle yolla butonunu kullanmak eşit zamanınızı alır.. imla hatası,yazım yanlışı yapan yazara, veya düşüncesini beğenmediğiniz yazara kininizi mesajla da kusabilir ne kadar iğrenç bi insan olduğunu söyleyebilirsiniz..
  • bazen, biraz empati*.
  • şu ana kadar 100 kadarmesaj aldıysam 95'inde selam-sabah yok. keşke, sözlükçüler mesajlarında "selam, merhaba, hello, selamun aleyküm, iyi akşamlar..." falan yazsa. o zaman, her şey daha da güzel olabilir.
hesabın var mı? giriş yap