• her yazar hem kaç tane "şükela", "öeehh" ve "çok kötü" oyu aldigini, hem de kendisinin bunlardan kaç adet verdiğini özel bilgiler kısmından görebilsin.. fakat olayin abuse edilmemesi icin sadece yazarin kendisi gorebilsin bunlari.. ama kendisini mukayese edebilmesi için "genel istatistikler" bölümüne de ekşi sözlük ortalaması da koyulsun; örneğin yazar başına ortalama 36 şükela, 11 öeehh ve 29 çok kötü oyu kullanılmıştır gibi..

bir başlıktaki entryler şu an giriş tarihi sırasına göre okunuyor.. diğer bir seçenek de en çok şukela almış entryler en yukarda gelecek şekilde sort edebilelim.. örneğin 100 entry olan bir başlıkta belki en kaliteli ve en beğenilen entryler giriş tarihi açısından 43. ve 78. entryler olabilir ve bunları en yukarda 1. ve 2. sırada görmek mümkün olsa..

"yazar hakkında" 'ya yazarın hayvan ara'da diğer yazarlar tarafından aranma sayısı eklensin..
  • herhangi bir basligi arattigimda o nickte bir yazar da varsa, bunun ayrimina gidilsin. wikipedia hesabi yani. misal, the beatles basligina girmek istedigim vakit bana ayrimi "the beatles, the beatles(yazar)" seklinde sunsun, ikisinden birine tiklayayim. ne baslik icinde "lan bu adam hakkinda ne demisler" diye ugrasmak zorunda kalayim, ne de asil arattigim seyin arasina alakasiz "canim badisim" yorumlari karissin. hos olmaz miydi lan?
  • basliklar yeniden isimlendirilince entry'mizin yeni yerinden haberimiz olsun. mesela ben yazdigim entry'nin o isimdeki bir baslikta yer almasini istemiyor olabilirim, hatta haberim olsa muhtemelen basligi yeniden isimlendiren moderator'u de buna ikna edebilirim. ornegin "bilmemnerede kedi taklidi yapan got cocugu" basligina (bkz: komik olma ayten cocuk olmaz gotten) diye bkz vermistim. yakin bir tarihte bu entry besiktas duraginda korkutucu sesler cikaran adam basligina tasinmis. eh, gorulecegi uzere bu entry'min bu baslikla bir alakasi yok. ustelik soz konusu basliga soyle bir bakilirsa, benimkiyle beraber tasinan entry'lerin nasil sirittigi da farkedilebilir.
  • karmatransfer servisi oluşturulsun. karması kendine çok gelenler biraz eşe dosta dağıtabilsin.

sistemi hemen bir örnekle açıklayayım. diyelim ki ben kendi karmamın bir kısmını ssg'ye göndermek istiyorum. ek$isozluk nickine "ssg 25" formatında (nick + göndermek istediğim karma puanı) mesaj atayım ancak karma hemen transfer edilmesin. aynı kontörtransfer'de olduğu gibi onaylamamız gereksin ve onayladıktan sonra saniyeler içinde kendi karmamdan belirlediğim miktardaki puan ssg'nin karma puanına eklensin. hatta olayı iyice abartiyim, istatistikler bölümüne "geçen haftanın en çok karma puanı saçanları", "geçen haftanın en çok karma puanı toplayanları" gibi kategoriler eklensin, herkes birbirine paylaşım için teşekkür etsin, replesin, emeğe saygı duysun.

abartmakta sınır yok tabi... istemesi bedava diyor ve şöyle de diyaloglar oluşmasını bekliyorum:

-polatist- (#2866962) ahahahahah süper!! bu arada nickiniz a ile bittiğine göre bayan olmalısınız?
    shahinka -> polatist: evet neden?
    -polatist- asl?
    shahinka -> polatist: aslyi falan birazdan konuşsak olur mu canım? bak karmam eksilere geçti. senin de sağlam karman var hani... yetiyo da artıyodur sana... biraz yollasana?
    -polatist- ayıp ediyorsunuz. hatta istediğiniz miktarı da söyleyebilirsiniz?
    shahinka -> polatist: 50 fena olmazdı :)
    -polatist- tamamdır. artık karmanız eksilerde değil... neyse konumuza dönelim bayan. ben samsundan polat, ya siz?
    shahinka -> polatist: ben kaçtım! bye.
    -polatist- hey nereye?
    -polatist- size diyorum!!!

polatist başarıyla mallar sürüsüne eklendi.

(bu yazışmadaki tüm kişiler hayal ürünüdür, ikisi de malın önde gidenidir.)
  • "rastgele yazar" gibi bir düğme olsun. ona basınca sözlükten rastgele bir yazarın entryleri listelensin sol tarafa. yeni birini tanımış olalım, hoşumuza gitsin.
  • "ara" botunu "getir" butonun 3 kati buyuklukte olsun ki inanmayanlar imana gelsin.
  • logoya tıklanınca çıkan ve sözlük emekçilerini gösteren akışkan yazıya, bütün sözlük yazarlarının listesi eklensin. bizim emeğimiz yok mu lan ?
  • engellediğimiz insanların entryleri şukela modunda okurken de görünmese ne güzel olur. hatta badilerimiz favorilediğinde vs de görünmese, yok olsa yani o kişi. benim gibi balık hafızalı birisi gider favorilerine ekler, sonra olaylar gelişir.
    çünkü çok saçma bir şey öğrendim.
    ben birini engelleyince o kişi bana mesaj atmak istediğinde "üzgünüz bu kişiye mesaj atamıyorsunuz" gibi bir yazı çıktığını düşünüyordum. meğer hiç öyle olmuyormuş, mesajı atan taraf mesajının gittiğini sanıyor, oysa ben mesajı hiç almamış oluyorum.
    tamam, kendi isteğimle mesajı almıyorum ama karşı taraf da bunu bilme hakkına sahip olmalı.
    aynı şekilde beni engelleyen insanlar için de geçerli bu. birine attığım mesajın gidemediğini bilmek isterim. engelli olmanın mantığı bunu gerektirir.

birine kabalık edeceksem derecesine ben karar verebilmeliyim.
    çünkü bana göre engellenmek < mesajına dönüş almamak.
  • içinde "altıncı nesil" geçen başlık açılamasın.
    açanın kıçına ayağım girsin.
  • onay bekleyen 18bin küsür çaylak adına isteğimdir: ssg çaylakların entry'lerini onaylama işlemini diğer yazarlara devretsin. yani: gammazlar da çaylak entry'lerini onaylayabilsinler. nasıl mı? şöyle ki: "şukela entry getir" butonu ve "şaibeli entry getir" butonunun oralarda bir yerlere, bir tane de çaylak entry'si getir butonu koyulsun. bu butona tıkladığımızda, tarihe göre sıralı olarak veya random bir şekilde çaylak entry'leri huzurumuza gelsin. dediğim gibi, sadece gammazlar onaylayabilsinler bu entry'leri, ancak entry'yi yazan çaylağın nicki, entry'yi oylayacak olan gammaz tarafından görülemesin. böylece işe hülle, arkadaş kayırma, vs... de karışmamış olur.

hali hazırda ssg bu işlemi nasıl gerçekleştiriyor bilmiyorum ama, normalde entry numarasının ve entry'yi giren kişinin nickinin yazdığı yere bir tane tick, bir tane de çarpı (x) işareti konulmasıdır dileğim. entry'yi okuyan gammaz, eğer bunun doğru dürüst bir entry olduğuna inanıyorsa ticklesin ve bu entry onaylanmış olsun. şayet entry'de kimi hatalar olduğunu düşünüyorsa (çaylak döneminde sadece bakınızdan ibaret olan entry'lerin kabul edilmediğini de unutmayarak) çarpıya bassın ve entry, yazarının çöp kutusuna doğru yol alsın. evet, budur isteğim.

eklemeden edemeyeceğim: 18bin çaylak ne demek efendim? nereden baksanız 200bin entry demek. iyimser bir ihtimalle, ssg'nin günde 200 çaylak entry'si okuduğunu düşünürsek, ki bu insanüstü bir çaba olacaktır, 200bin entry ancak bin günde (3 yıl!) okunabilir. ancak eğer bu isteğim kabul olur da, gammazlar da entry onaylama işlemine başlarsa, her bir gammazın günde 10 entry onayladığını düşünürsek, bu, 900 gammazdan günde 9bin entry demek olur. 200bin entry / 9bin entry = yaklaşık olarak 3 hafta eder efendim. evet, 3 hafta sonra onay bekleyen tüm çaylakların durumu* ortaya çıkacaktır. böylece hem çaylaklar işkenceden farksız olan bekleme evresinden kurtulmuş olur, hem de her gün çaylak entry'leri ile uğraşan ssg'nin gözleri şişmez, kalbi daralmaz, sağlığı da bozulmaz.

sanırım ssg bu konuda gammazlara güvenebilir. kimsenin sözlüğün kötülüğünü istediğini zannetmiyorum; zaten kendisine bir hak olarak verilmiş olan formata uygun olmayan entry'leri ispiyonlama yetkisini kullanmakta olan gammaz, sanırım bu işlemi de aynı çeviklik, özgüven ve hevesle yapacaktır.

evet evet, bir hayalim vardı...

edit: ssg'nin yanı sıra moderatörlerin de uzun bir süredir onay bekleyen çaylakların durumuyla ilgilenmekte olduğunu yetkili ağızdan* öğrendim. pek güzel, böylece hız birkaç katına çıkmış oluyor. ama hala çok yavaş ilerliyor gibi gözüküyor bana, bilmem yanlış mı düşünüyorum?

bir yıl aradan sonra gelen edit: migferdibi çaylak alımları bu isteğimin kabul edilmediğine dair bir kanıt. ancak en azından kayıtlı okur olgusunda bir daha düşünülebilir sanırım bunun üstünde.
hesabın var mı? giriş yap