şükela:  tümü | bugün soru sor
 • neyi baz alarak yapıldığını merak ettiğim rekabet. gün içinde girilen entry sayısı mı? ziyaretçi sayısı mı? yazar sayısı mı? medyada en çok hangisinden bahsedildiği mi? bir karşılaştırma yapılacaksa eğer ölçülebilir değerler üzerinden yapılması gerekir değil mi?
 • aidiyet duygusunun bir yansımasıdır. ayrıca hiç büyümeyen ergenlerin ''benim babam senin babanı döver'' hususunda verdikleri beyanatlarla bu işi şiar edinmişlerin beyanatları arasında fark bulunmamaktadır. mesela çoğu insan ''ekşi sözlük ilk çıktı orcinali o'' diyerek böyle bir tartışmada narsizmini de ortaya koyar. mesela ssg bu sitenin sahibi olarak çıkıp böyle bir şey diyor mu? bunu diyebilecek olan kendisi çünkü sitenin sahibi o. siz değilsiniz. sakın ''bu siteyi biz var ettik yazdıklarımızlaaa'' diye bik bik lenmeyin. iki dakka sonra uçup uçmayacağınız bile meçhul ondan sonra da ehşi söslüh çok bilmem neysi.
 • daha fazla hatun düşürme temennisi temelli'dir. sözlük kalitesi artınca ceylanların sayısı da rafinesi de artar.

  -erkeklerde bir değişme olmaz orda da burada da, yüzde doksanı tokoromboz zaten.-
 • insanın içinde bulunduğu ortamı (virtual, real, sürreal, hyperreal her neyse) kişilik edinme amaçlı benimsemesi sonucu oluşan bir kavram. yeni dönem postmodern peygamber tyler durden'in buyurduğu gibi "things you own, owns you" (popüler kültürden bir örnek vereyim ki anlaşılsın). aynı şekilde bireyin kendini özdeşleştirdiği topluluk, kurum ve kuruluşlar da kişinin parçası olduğu bir bütün olmaktan çıkıp bireyin varlığının bir parçası, bir süre sonra nerdeyse bireyin varlığı oluyor.. ne de olsa insan bu evrende kendi varlığına yer arayan bir hayvan.

  dışardan bakınca -gerçi içerden de baksan aynı- futbol klübü taraftarlarının rekabetiyle sözlük kullanıcılarının rekabeti arasında pek bir fark yok aslında, hepsi aynı deterjanla yıkanmış gibi.

  kapitalist yaşam biçiminin insanın içindeki rekabet duygusunu körükleyip, insanın benlik kazanma çabasını nasıl yönlendirdiğinin de bu konuyla yakın dirsek teması vardır muhakkak. ama bunu anlatacak olan sosyal bilimler eğitimi almış bir sözlük yazarı çıkar elbet.
 • bu rekabette ben de varım diyor!
  (bkz: eşit sözlük)
  https://youtu.be/6ajzg-_8j8s