şükela:  tümü | bugün
  • fikir özgürlüğünün yılmaz savunucusu demokratik ekşi sözlük entelektüelleridir.

kudurmaları sözlükte giderek azınlığa düşmelerinden ileri gelir. yakında burada da azınlık olacaklardır.

ek: sizi de anlıyorum. reelde insan sürekli kuyruğu bacakları arasında gezince anonim bir yerlerde deşarj olma ihtiyacı duyuyor. acı olan şu ki ömrünüz böyle geçip gidecek.
  • (bkz: tamam)
  • - kuduydun mu çen?
  • bunlar var oldugu surece akp iktidardan asla kopmayacaktir.

ne zaman bu kitlenin duruldugunu, insan olmaya basladigini gorursem iste o zaman akp bitmis demektir.
  • bana entrylerinde küfür etme diyorlar usulsüz.. lan bu kadar orospu çocuğunu nasıl anlatayım küfürsüz.
  • sus lenn ak trollll. makarna kömür swh kömür swh swh.
    ayrıca tamam.
    ayrıca fikir özgürlüğü var ama ak partiye oy verenler gerizekalıdır.
    edit: bi dakka bi şey unutmuşum. gerizekalıdıraaaabi net. entel ve kendinden emin 5 sinemalarda.
    gene edit: dur lan bi bkz çakayım şuraya. hayret nasıl unutmuşum:
    (bkz: amlarına koyayım onların çok ayıp ediyorlar)
    ehehe çok komiğim lan.

edit: bu sözlükte basit bir ironiyi dahi anlayamayıp bir de anlayamadığı ironi üzerinden ciddi ciddi ders verenlerin olması ne kadar acı bir şey değil mi?

ulan bakıyorum, yazmış birisi: cahil bilgisiz insana denir diye girizgahı yapmış. ben şimdi bunun nesini düzelteyim. adam bilmemeyi cehalet zannediyor yahu. ulan bir insanın öğrenmesi bilmediğini itiraf etmesine bağlı değil midir sevgili arkadaşım? yahu bilmiyorum demek neden cahillik olsun be adam?

bu hayatta uzlaşamayacağımız insanlar da vardır. "ben onu okumam" türünden danalarla nasıl uzlaşabilirsin? heh işte geç onu. pasla o adamı çünkü asıl cahil o adam işte.
  • ulan dört bir koldan hesap satın alıp, yeni hesaplar açıp, türlü türlü ibinelikle sözlükte çoğunluk olmaya çalışıyorsunuz, yine de gram beyin olmadığından her başlıkta elinize alıp gidiyor sonra da böyle şebek gibi başlık açıyorsunuz hakaret filan diye.

(bkz: sözlükte aktrollere hakaret eden güruh)
  • mhp ve özellikle akp seçmeni ve idarecileri muhalif gördüğü kişileri, fetocu vatan haini ilan etmesine ne demeli, ben küfüre karşıyım ama bana vatan haini diyeceğine sırf muhalif olduğum için, küfür et daha iyi.
  • edit: yazı uzun diye okumuyonuz demi lan kevaşeler hehehe. bayılıyorum yeni sözlüğe ya. yiyin lan birbirinizi.

"yeşil ve morun tartışmasını bir süre seyrettim. her ikisi de doğru ve faydalı olanın kendilerinde bulunduğunu iddia ediyordu. bu iddiada bulunurken yeşil, sarıyı öne sürüyor, mor, kırmızı diyor başka bir şey demiyordu. yeşilin sarıyı, morun kırmızıyı esas alarak yaptıkları tartışma bir netice vermedi. tartışma kavgaya dönüşmüştü ama bundan hiç bahsetmek istemiyorum.

her ikisi de sinirli sinirli kendi yollarına yönelmişlerdi ki önlerine geçtim. önce yeşile sordum:

-sende mavi yok mu?
    sıkılarak cevap verdi:
    -var...
    mor'a döndüm:
    -sende mavi yok mu?
    kızdı:
    -var!

onlara artık "tartışmaya niçin mavideki beraberliğinizi vurgulayarak başlamadınız?" diye sormadım. hatalarını anlamışlardı.

sarı + mavi = yeşil
    kırmızı + mavi = mor

bu örneği yazdıktan sonra herhangi bir hataya düşmemek için kontrol amacı ile ansiklopedilerin "renk" maddelerini ve birçok ders kitabının "renk" konusunu tekrar okudum. ara renkler, ana renkler, renk tonları, kontrast renkler ve akromatizm tablolarını inceledim. gördüm ki sadece renklerin birbirleri ile ilişkilerini esas alarak iletişim konusunda elli-altmış sayfalık bir konferans metni yazmak mümkün. bunu belki siz yaparsınız.

ben şuna dikkat çekmek istiyorum: hiçbir düşünce birbirini tam olarak reddetmez. bir anlaşma yolu ararken bunu unutmamalıyız ve karşılıklı düşüncelerin kesişme alanlarından bir sempati bağı olarak faydalanabilmeliyiz.

düşüncelerimizi savunurken karşı düşüncenin içine sızabilmeliyiz. karşı düşünceyi dinlerken o düşünce içinde çabuk fakat ayrıntılı bir yolculuk yapabilmeliyiz. bu yolculuk yalnız savunmamızı güçlendirmez, bize hatalı olduğumuz noktaları da gösterir. anlatabilmemiz kadar anlamamızı da sağlar.

karşılıklı olarak mevcut renklerin gezilmesi ilişkinin devam etmesi için de gereklidir. fakat renklerinizin tonlarını, benzerlerini yalnız düşüncelerde aramayın. karakterlerdeki renk benzeşmesi de ilişkinin devamı için düşüncelerdeki renk kesitleri kadar, bazı durumlarda daha çok etkili olur. tam tersi düşüncelere sahip insanların karakterlerindeki uyum sebebi ile uzun soluklu ilişkiler sürdürebildiğini görüyoruz.

bir okulda okuyoruz, bir yerde çalışıyoruz, bir ailemiz ve akrabalarımız var, hergün hayatımıza yeni insanlar karışıyor. yaşadığımız sürece hep başka insanlarla yüz yüze olacağız. bütün bu ilişkileri gerilim altında sürdüremeyiz. bu çok yorucu ve yıpratıcı olur. yüz yüze her ilişkiyi yukardaki sebeplerden dolayı madem sürdürmek zorundayız, ortak noktaları bulabilmeli ve bu noktaları irtibat yolu olarak kullanabilmeliyiz."(alıntıdır.)

bu ülkede birileri kafir birileri hain birileri cahil avamdır.

asıl cahillik ise böyle kendinden emin bir şekilde ahkam kesmektir. bu kişilerin cahil olduğunu ise ben değil montaigne söyler. hain diyenden de uzak durun, düşüncelerinizi küçümseyenden de. birisi laiklik çağdaşlık maskesiyle bunu yaparken diğeri güya dindarlık maskesiyle bunu yapıyorsa bırakın o adamları. siz insan ortak paydasına genişletenleri dost edinin. gerisi iyilik sağlık.
  • mesai saatleri icinde belli bir entry sayisina ulasma zorunlulugu olanlari kizdirmislardir.

"kudurun" sozcugunu kullanmayi cok seven, hemen hemen her entrysinde de kullanan baslik sahibinin yasadigi celiskiyi yuzune vurup daha fazla uzmeyin cocugu.