• üç çeşidi vardır:

1- kendinize ait bir siteniz, blog sayfanız vs vardır ve bunu sözlükte de tanıtmak istersiniz.

2- arkadaşınızın sitesi, blog sayfası vs vardır onu sözlükte tanıtmak istersiniz veya sizden rica eder.

3- beş on lira gibi rakamlara sözlük içerisinde entry/başlık girer veya girdirir işin ticaretini yapmaya kalkarsınız.

en son ticaret faaliyeti haricinde diğer ikisi fikrimce çok normaldir. hiç öyle yadırganacak, çemkirilecek bir şey değildir.

oturuyorsun sözlükte tanımlar yapıyorsun, kişiler, ürünler, belli durum ve olaylar hakkında düşüncelerini yazıyorsun ve bu şekilde sözlüğün gelişimini sağlayanlardan biri oluyorsun. senin gibi binlerce yazar sözlüğü sürekli geliştiriyor, büyütüyor. tüm bunlar içinde kendi web sitenin, blog sayfanın veya firmanın başlığını açmışsın, üzerinde emek verdiğin kendi yaptığın bir işi sözlükte tanıtmışsın. zaten parçası olduğun bir platforma kendinden olanı eklemişsin bu gayet normaldir. sözlük yazarı olmanın o kadarcık bir artısı olsun artık.

fikrimce sözlük formatına uyduğu ve boku çıkarılmadığı taktirde yadırganacak eleştirilecek bir tarafı da yoktur.

diyelim ki bir e-ticaret sayfan var. internetten ürün satıyorsun. aç hocam sayfanın başlığını. google linkini algılasın, sözlükçüler görsün, sözlüğe okur olarak girenler tıklasın. amaa birinci kural reklamını yaptığın faaliyetini beğenmeyenlerin yazacaklarına açık olacaksın. ikincisi ise bokunu çıkarmayacaksın. bunu insanları rahatsız eder şekilde yapmayacaksın. her bulduğun başlığa ürünlerinin reklamını çakarsan sözlük yönetimi de sana çakar. normaldir.

her şey tadında güzel. dediğim gibi parçası olduğun, hiç bir ücret vs almadan gelişmesi için emek verdiğin sözlükte kendi ürününün, sitenin, blog sayfanın vs tadında reklamını yapmak, başlığını açmak son derece normal bir davranıştır. şahsen bu tarz bir başlık veya entry'de gördüğüm linke tıklıyor ve bakayım sözlükçü ne yapmış diye inceliyorum.

tüm bunlardan öte, hepsinden daha tatlı olan başka bir şey var. o da yaptığın işi çok ama çok iyi bir şekilde yapmak ve o başlığın, entry'nin senden habersiz, hiç tanımadığın bir sözlükçü tarafından açılması. bak onun lezzeti bambaşka. lakin söz konusu sayısız kişi ve sitenin olduğu internet ortamı olunca bunun için sadece iyi olmak da yetmiyor işte.

sözlükte kendine ait sitenin, firmanın "tadında" reklamını, tanıtımını yapanlara o kadar sert çıkmadan önce bir de bu şekilde bir düşünmekte fayda var sanırım.
  • sözlükte hiç reklam yapmadığım için, çok çok yakınımdan gelen öylesine bi teklifi de salla ya diyerek çevirdiğim için rahatlıkla yazabileceğim. reklam yapanlara tepki gösteren adam çok ezik görünüyor bana. sözlüğü deli gibi sahiplenen insanları hiç anlamıyorum.

günde binlerce her türlü saçma sapan entry girilen, sahipleri tarafından bile seviyesi hiç önemsenmemiş böyle bir yerde reklam yapan insanı linç etmek anlamsız geliyor bana. illa kanzuk'un cebine para girince mi rahat edeceksiniz arkadaş. üstelik sözlük kullanıcıları sayesinde para kazanıp yazarlarına hiçbir imkan sağlamayan bir yer olarak neden bunu yapanlara bu denli tepki gösteriyorsunuz? insanı yanıltan bir içerik yazılmışsa kendi görüşünü ekle ama ''aha reklam yapıyor linç edin'' mantığı acayip anlamsız ve itici geliyor bana.

sabahın 04.26'sında bu konu hakkında görüş belirtmek de hayatımı sorgulatacak bana. üzüldüm lan şimdi.
  • ekşicilerin bitmek bilmeyen nutella sevdası, bilinçli veya bilinçsiz reklamdır.
  • banu guvenin aramıza user olarak katılıp biraz uyguladığını düşündüğüm durum **
  • (bkz: #24821826)
  • reklam için açılan başlıkları ifşalayıp başlığı açanları ve bunların açtığı başlıkları engelleyelim diyorum. bu başlıklar doğrudan reklam için açılıyor aslında ama sanki reklam değilmiş gibi bir kalıba sokuluyor. bilmemkimin fotoğrafına yapılan skandal yorumlar, bilmemkimin bilmemne kadar göğüs dekoltesi, amı, memesi vs. şeklinde açılan başlıkların hepsi hem sözlüğün özüne aykırı hem de bazı geri zekalıların reklamını yapmaya hizmet ediyor.
  • bi siktir git dedirten olay.
  • ukte bölümüne "ukteye bakan bi çok insan var kimse de bunu doldurmaz" düşüncesiyle web sitesi adresleri koymak. ya da o tarz entry'ler açmak.
hesabın var mı? giriş yap