şükela:  tümü | bugün
 • ozellikle enis baturun sozluge hain saldirisi ve daha bir cok genclik heyecani basliklarinda gorebileceginiz olgu.
 • toplumda ayıplanabilecek bir olaydan bahsediliyorsa ortaya çıkan durum. herkes "ah şöyle ah böyle, bunu yapmamalıyız etmemeliyiz" derken bir anda bir kahramanın çıkıp (sözlük ünlüsü olması tercih sebebidir) "hayır kardeşim ne ayıbı ben yapıyorum, siz de yapıyorsunuz gizlemeyin" kabilinden entry girdikten sonra yine çoğunluğun "evet ben de yapıyorum. ayıpsa ayıp" diye ortaya çıkması buna örnektir. hemen bir başlığı da örnek olarak verelim (bkz: azeri türkçesiyle dalga geçmek) *
 • bir "suru" olu$turmaya musait herhangi bir diger topluluktan (1+ sayida insan) farkli degildir.
 • sozlugu var eden olgudur. suru halinde hareketler olmasaydi sozluk mutlak guduk kalacakti. sozluge ulvi anlamlar yuklemek guzel ama gerceklikten de fazlaca uzaklasmak insanin gozune filtreli perde indirebilir. 20 bin insan yalniz kendilerine ait internet sitesinde yazmiyor ise sebebi biraz da bu olabilir. (yamuluyorsam duzeltin)
 • - "affedersiniz, ne kuyruğu bu?"
 • gerçekten de boku çıkmıştır, çoğalmıştır. berbattır.
 • sürü psikolojisi, günümüz toplumlarının oluşum süreçleri içerisinde göz ardı edilemez bir öneme sahip olan temel güdülenmedir. toplumlar gelişimlerinin temel dürtüsü olan sürü psikolojisi sayesinde liderlik kavramı, genel kabul edişler ve ret edişler, belirsizliğin şekillendirilmesi ve netleştirilmesi mümkün olmuştur. yadsınamaz bir gerçek olan ekşisözlük'ün türk toplumun, her yönüyle, modeli olduğu gerçeğini de göz önüne alarak diyebiliriz ki; ekşisözlük'ün süreç içindeki şekillenmesi aynı esasa dayanmaktadır. bu kaçınılmaz ve mutlak olandır.

  pek tabidir ki sözlük bu sonuca, tıpkı toplumlar gibi, belirli aşamalardan geçerek gelmiştir. seligman'ın * öğrenilmiş çaresizlikkuramı'nı oluşturan deneylerde de gözlemlediği gibi toplumsal öğrenme ve öğretileni diğer bireylere aktarma süreci tamamen güdülenmelerle ilgilidir.

  farz-ı misal; sözlük'teki smiley kullanımı ile ilgili… (bkz: #8611326)