şükela:  tümü | bugün
  • sığırlara not: olaya "erkeği feminenleştiriyorsunuz" gözü ile bakanlar (ki bu konuda tek bir örnek bile vermedim), "etek" mevzusu dışında verdiğim iki adet cinsel istismar başlığındaki girilerin farkını yorumlamıyorlar nedense. orada "cinsiyetsizleştirmeye çalışıyorsun" taktiği tutmuyor çünkü. orada olaylar, toplumun durumu ortada.

sözlükteki akp'li, chp'li, hdp'li (özellikle akp'liler ve aşırı milliyetçi delikanlılar olmak üzere) farketmeden, her kesimin katkısı ile son dönemde iyice göze çarpan durum. sözlük aşırı erkek aslan parçaları ile doldu.

teröriste laf edecek adam geliyor "eteklerinizi giyip karı gibi kaçın, sizi sikecez" yazıyor.

hatta direkt zeytin dalı harekatı başlığından hiç dokunmadan edilen laflardan örnekler verelim:

- "şimdi enikler gibi ciyaklamayın da eteklerinizi çıkartıp adam gibi savaşın"
    - "etek ve abiye stoklarını arttırılmıştır..."
    - "zeytinin dalını bir hamlede afrin’den taa sözlükteki fistanlı sürüngenlere kadar soktuğumuz harekat."

bu ve bunun gibi bir çok örneği, başlıkta "fistan", "etek" yazıp aratarak bulabilirsiniz. sözlükteki çoğu başlıkla muhalif olsun, yandaş olsun neredeyse 10 girdiden biri "sikmeli, sokmalı" temaya sahip. 50 yaşında herifler, benim 18 yaşında edindiğim farkındalığı edinememişler. gençlerin zaten durumu malum...

köpeğe cinsel istismar uygulayan genç kız başlığı ile köpeğe tecavüz ederken yakalanan ihtiyar başlığına girip girdileri okuyun. aradaki tepki farkını görün.

ülke muhalifi ile, yandaşı ile boka batmış durumda. cinsiyetçi, homofobik, sapına kadar erkek delikanlılarla doldu. herkes birilerini sikiyor, birilerine sokuyor, etek giydiriyor, makyaj yaptırıyor, sakso çektiriyor, götünü patlatıyor falan. böyle devam gençler. bu toprakların sizin gibi beyinlere ihtiyacı var.

not - 1: her zaman olduğu gibi beğenmediği gerçekleri yutamayıp "bebe" yaftası yapıştıranlar olmuş. 28 yaşındayım. evliyim. entry içeriğinde bahsettiğim dönem 10 yıl öncesi. 10 yıl önce ben hödüklüğü bıraktım. siz hala devam.

not -2: bunun sebebini kesinlikle "erkekler" olarak görmemek lazım. ülkemizin kadınlarının, kızlarının da çok büyük etkisi var. kılıçdar çıkıp "kadından korkan erkek olmaz" dediğinde, erdoğan çıkıp "bir adam gibi ölmek vardır, bir de madam gibi" dediğinde alkışlayan, erkeği otorite olarak gören ve bu durumu kabullenmiş, 2018 yılında hala bir erkeğin koruması altında olması gerektiğine koşullanmış kadınların da etkisi var bu durumda. erkekler kendi işlerine geleni yapıyorlar. sizin bu duruma ayak uydurmanız apayrı bir konu...

yazık notu: içindeki cinsiyetçi ile barışık bireyler gelip "bunlar erkeği kadınlaştırma girişimi" falan yazmış. üstüne yaşımı belirtmem ile dalga geçmişler. erkeği kadınlaştırma girişimi falan yapmadığım açık bir şekilde ortada, kasmayın. verdiğim örneklerde "erkek etek giyer, normaldir" demediğim çok açık. bu apayrı bir konu. tam tersine etek giymenin aşağılık bir durum olarak görüldüğü de belli. lafı çevirmeye gerek yok. etek giymek bu milletin büyük çoğunluğu için, içten içe aşağılık bir duygu. bunu da hafif bir gazlamayla dışa vurabiliyorsunuz. bu kadar basit. kaldı ki feminenleşmek ile ilgili tek bir cümle bile yazmadım, örnek bile göstermedim, "makyaj yapan erkeğe laf ediyorsunuz" demedim. "etek giymeyi aşağılık bir durum olarak görüyorsunuz" dedim. verdiğim iki adet cinsel istismar başlığında feminenleşme ile ilgili ne alaka var, onu da anlamadım. apayrı konuları getirip hedef değiştirmeyin. konu cinsiyetçilik. yaşımı siz bilgilenin, türkiye kurtulsun diye vermedim. gelip burada boşu boşuna "bebesin" muhabbeti çevirmeyin diye verdim. çünkü söyleyecek bir bokunuz olmadığı için bunu yapacağınız kesin. sözlüğün klasik "bok atma" girişimlerinden biri.

not - 3: çözüm önerisini ben veremem. sosyal bilimler ile uğraşmıyorum. çalışırken bize gelen "şu sayfa hataya düşüyor" raporlarına "çözüm üretin" diye cevap vermiyoruz. çözümü de işi bilen biri üretsin. ben "şu sayfa hataya düşüyor" diyen oluyorum bu durumda. yapabileceğimin en iyisini yaptım, kendimi bu konuda bilinçlendirdim. şu rezalet gençliği, toplumu düzeltebilecek olsaydım, gelip burada yazmak yerine işe koyulurdum zaten.
  • sebebi için (bkz: sömestr tatili).
  • internette hiç karşınıza çıktı mı bilmiyorum ama, sevgilisini/eşini aşağılamak isteyen kadınlar ne yapıyorlar biliyor musunuz? onlara etek giydiriyor, ağda yapıyor, seksi iç çamaşırı, sütyen, jartiyer giydiriyor, makyaj yapıyor, kısacası feminize ediyor. yani kadın, adamı feminize ederek, kadınlaştırarak aşağılıyor.

örnek:

https://www.finalcall.com/…eminizing_02-07-2017.jpg

şimdi böyle bir durum varken kalkıp "öö cönsöyötçölök" demek biraz ilginç geliyor bana, zira "yükselen" şey cinsiyetçilik değil, bulunan durumun ortaya çıkması.

kadınlar bile kendi aralarında konuşurken, sünepe buldukları erkeklere "karı gibi", güçlü kadınlara da "taşşaklı kadınmış" derlerse erkekler ne yapsın, sorarım size.

not: feminen şeyleri de seven, 100% kadın-erkek eşitliği savunucusu bir erkek.
  • başlığı açan kalem de dahil olmak üzere, sözlük, cinsiyetçi, kendisi gibi düşünmeyen her fikri yaftalayan, küfrü, tehdidi, hedef göstermeyi, hatta ihbar etmeyi iş edinen kendini bilmez diyeceğim ama el birliğiyle oluşturdukları memleket atmosferinin pis, puslu, cadı avcı kalemleriyle doldu. öyle pis, öyle puslu, öyle cinnet hali bir atmosfer var ki, hukuksuzluk artık ülke insanının beynini yiyor... yedi. kadını da erkeği de, hatta çocuğu da, hayvanı da bu cehennemin ellerinde ve zavallı..

başlıkların içeriklerine bakmaya dahi gerek yok, isimleri dahi ülke insan iklimini anlatıyor.

neydi o eskilerin en bilindik sorusu?

ne olacak bu memleketin hali?
  • cinsiyetçilik değil erkeklerin uyanış hareketidir. yetti artık pembiş baskılarınızla erkekleri iğdiş ettiğiniz.
  • bu yaşta bu farkındalık çok biraz az farkında ol da bize de farkındalık kalsın yav.

not : genç yaşta farkındalık yaşayarak homo sapiense güvenmeyen, homo sapiens hatunlara daha da güvenmeyen kişiyim.
  • işte bunlar hep eğitim sistemimizin ne kadar berbat olduğunun göstergeleri.

28 yaşındaymış da şöyleymiş de böyleymiş de... ilkokul sıralarında doğru düzgün türkçe eğitimi verilmeyen çocuklar sonraki yıllarda okuduğunu anlamayan ama siyaset konuşulan tv programlarındaki konuklara özenip sosyolojik değerlendirme kasan tipler olarak karşımıza çıkıyor.

~~~~

yazılanları okuyorum da ekseriyetle erkeklerin kadınlaşmasını normalleştirmeye yönelik söylemler bunlar.

kadın olmak ayıp değil tabi, kadının etek fistan giymesi de son derece normal ve kadının kadın gibi olmasına bir şey diyen de yok ancak ayıplanan, alay edilen, aşağılanan, köpeğin götüne sokup sokup çıkarılan şey bir erkeğin etek / fistan giymesi, ağda yapması, sütyen, jartiyer giymesi, makyaj yapması, daha geniş anlamıyla feminize olması.

ha şimdi çıkacaktır tabi homoluk şöyle güzel böyle güzel erkeklerin feminize olması çok iyidir güzeldir ipnelik çok zevkli filan diyenler ancak konumuz bu değil.
  • (bkz: dedi entel adam)

peki bu tespiti buraya yazınca türkiye'de ne değişti?

en azından bir çözüm önerisi getirseydiniz. sizce de söz yerine aksiyon daha büyük ve hızlı bir etki yaratmaz mıydı?

bir de başta "28 yaşındayım ve evlendim. 18 yaşından beri de sizin gibi hödüklük yapmıyorum." demenin bu ortama nasıl bir katkısı var açıklayabilir misiniz?

cinsiyetçilik pek çok sıkıntının sonucu ortaya çıkan kötü özelliklerden sadece bir tanesi midir? yoksa cinsiyetçiliği aradan ayıklayıp çözsek, arkasından her şey düzelir mi? bunlardan da bahsedebilirseniz en azından sözel bir katkınız olmuş olur.

edit: başlık sahibi yaş mevzusunu kaldırmış. not olarak da çözüm üretemem, ben sadece hata tespiti yaparım demiş. hatayı sanırım herkes biliyor. buraya yazılması güzel tabi, ama en azından basit bir tavsiyeyle desteklemeden bırakmak olmaz. ben destek olayım o zaman:

çocuklarınızı en küçük yaştan ahlaklı, adaletli ve saygılı insanlar olarak eğitip yetiştirin de, en azından torunlarınız bir nebze rahat etsin. bu saatten sonra kişiliği bozuk insan çok zor düzelir. içinden gelmesi lazım. sihirli bir değneğin insanları pamuk gibi yapacağını düşünmüyorsunuz umarım.
  • iki seçim sonra barajı aşarak meclise girmeleriyle sonuçlanacaktır.