şükela:  tümü | bugün
  • bir ucu pınarbaşı pazarören, bir ucu kadirli'li, recepli avşarlarının araphasanlı kolundan bir avşar olarak benim de dahil olduğum gruptur.
  • hem anadan hem babadan ve dahi onların bilinen tarihinden; oğuz'un boz ulus'undan, boz ulus'un avşar uşağı'ndan, avşar uşağı'nın sis havalisi'nden, sis avşarları'nın doyranlı'sından, doyranlı'nın herikli'sinden bir avşar tanıyorum.

iran'da da afganistan'da da türkmenistan'a kadar atalarının izlerini takip etmiş, her iklimde aynı karayağızlığı, her coğrafyada aynı serdengeçtiliği, erkeklerinde aynı ses tonu kadınlarında aynı münbitliği görmüş

'vazgeçmenin' , 'babasına bile eyvallah etmeme'nin kitabını yazmışlığın kendinden menkul değil de genetik olduğunu anlamış

yurtlanamayışının bir kusur değil bir yazgı değil, varoluşunun sujesi olduğuna inanmış bir avşar.

bize en çok gitmek yakışır.

ahan da şu dağların ardına..
  • toplumuzdaki terbiyesizce ötekileştirme ve kıskançlığa binayen "at hırsızı" diye tabir edilen türk boyu. çekrezlerin en güzel,çekik gözlü, buğday tenli,sırma saçlı avşar kızlarını kaçırdığını kimse söylemez ama kıçı kırık atını avşar çalmış da çalmış diye herkesin diline pelesenk etmiştirler.at avrat silah diye tüm türk boyları söyler .atlar doğanın malıdır kimsenin tekelinde olamaz efendim, burdan atları ötekileştiren tüm leğen çeneli ve mucuk gözlü malum ırka sesleniyorum, atlar sizin babanızın malı değildir lütfen her gördüğünüz ata atlamayınız.
  • baba tarafından dahil olduğum liste. kozan-bucak kökenliyiz.