şükela:  tümü | bugün soru sor
 • binlerce uyesi olan sozlukteki kirk-elli yazarin girdigi entrylerden nem kaparak yapilan genelleme. nedir bu herkesin ayni fikirde olmasi ihtiyaci; herkes kendi gibi dusunsun istegi anlasilmaz. birakin herseyden, herkesten olsun biraz biraz...
 • sözlükte din düşmanlığı olarak adlandırılan şey, genellikle özgür irade ve mantığımızı kullanarak din hakkında eleştirilerde bulunmamız, kendimizce gördüklerimizi göstermeye çalışmamızdır. müslümanlarda dinsizlere ve diğer dinlerden olanlara karşı zaten yüzlerce yıldır bitmez tükenmez bir düşmanlık varken bizimki çok görülmemelidir, en azından farklı olanları yola gelmezlerse katletmeyi emreden bir inancın peşinde koşmuyoruz.

  evrende algımızın çok ötesinde olaylar döndüğünden eminim ama bu gerçek din karşıtı olmamı, hatta sözlükte "din düşmanı" olmamı engellemiyor. ancak "din düşmanı" olmam dindar düşmanı olmam anlamına da gelmiyor, inançları doğrultusunda dünyayı ak ve kara olarak gören çoğu müslüman arkadaşımızın algılayamadığı nokta bu.

  şahsen inandıkları şeyle onları birbirinden ayrı tutmayı tercih ediyorum.

  bu biraz da gs'li birinin fb'den nefret etse de sayısız fb fanatiği arkadaşının olabilmesi gibi bir durum.

  aynı şekilde insanları hayattaki her değer için "budur, nokta" diyerek şekle sokmaya çalışan ve en ufak bir bilgi vermeyen, sebep açıklamayan bütün diğer despot sistemlere de düşman olduğumu belirtmeliyim, eski - yeni bütün dinlerden büyük şirketlere kadar her şey girer bunun içine.
 • dogruluguna inanmadiginiz bir tur anayasanin, uygulanmasi konusundaki cahilce israr ve inata rasyonel bir insan olarak (ki asli fitrat bunu gerektirir) kar$i cikmaniz, bunun olmamasi icin mucadele etmeniz eylemlerinin sozluk gibi potansiyel bir propoganda ortamina ta$inmasi i$lemidir. muhtemel, olabilecek bir tanri'nin sizin dininize inanciniza bakmayacagi, tamamen insan olmanizdan kaynaklanan eylemlerinizi yargilamak gibi bir paradoksa du$meyecegi, kendinin bulunmasi gibi ancak insanca olabilecek bir egoist hataya du$meyecegi; -yine tamamen insanca duygulardan kaynaklandigi acikca belliyken- sinamak, odullendirmek, cezalandirmak, yakmak, yok etmek, lanetlemek ve intikam almakla tehdit etmeyecegi-kur'an'da ebu leheb'in hikayesini bilir herkes, korkunc bir ofkeye kapilmi$tir tanri'miz- ve hatta kutsal kitap gondermeye kalki$sa bile lanet ve intikam hikayeleri anlatmak* yerine ornegin insan psikolojisine* bir miktar yer ayiracagi a$ikarken; bu anlayi$in yer almadigi sistemleri ve bu sistemlerin dogruluguna olan kati inancin insanligin kirk bin yillik tarihinin her dakikasini etkilemi$ligini kabullenemeyi$iniz, bunun duzelmesi icin mucadele edi$inizdir. gayet yerinde bir mudahaledir.
 • sözlükte dindar düşmanlığının saklanmış biçimidir. din somut değildir ki ona düşman olunsun. dini somutlaştıran insanlardır. dine karşı savaş açın. nasıl açacaksınız? ortada birşey yok ki. tüm kutsal kitapları toplayıp yakın. ne elde edersiniz? hiçbirşey çünkü din akıldadır, insanların aklında. bu bağlamda din düşmanlığı dindar düşmanlığıdır apaçık. ne kadar aksi iddia edilirse edilsin ben o fikrin düşmanıyım demek o fikirdeki insanın düşmanıyım demektir. çünkü o fikrin devamını sağlayacak kişi odur. onunla savaşmadan (yan anlam) fikirle savaşılmış olamaz. ülkücülere karşı olmayıp ülkücülüğe karşı olan komunist, komünistlere karşı olmayıp komünizme karşı olan ülkücü, tarlasını basan çekirgenin cismaniyetine karşı olmayıp tarlasını basan çekirgenin ekinleri yemesine karşı olan çiftçi...kendimizi kandırmayalım.
 • provokatif olmaktan oteye gidemeyen bir soz grubu. soyle ki, bir insan istedigi yerde istedigi mekanda istedigi objenin, fikrin, ideolojinin dusmani olabilir. ha eger kisi diyorsa ki olmaz efendim benim inancima saygi gosterilmeli, o zaman ayni kisi bizzat sormali ki kendine ben bu adama alayci, kufurbaz falan diyerek, dini tek dogru gibi gostererek ona ve inancina saygi duyuyor muyum acep? baska bir sorun da bol miktarda sozlukteki x dusmanlari basliklarinin oldugu bir sozlugun akibetinin ne olacagidir, o zaman hep beraber baslasak mi her elestirilmisi yargilamaya, sozlukteki bulutsuzluk ozlemi dusmanlari, sozlukteki besiktas dusmanlari.. ayrica din ile dalga gecen kisilerin olasi bir halde kendi gotune girmeyecek midir dedikleri, o halde niye rahatsiz olunmaktadir ki? gulup geciniz efendim, gulup geciniz siz de.. ha eger ki bu ulkenin dini islamdir, ulke degerlerine saygi duyulmalidir falan iddialarina girerseniz orada dur derim, o zaman hosgoru kavrami altust olur: bir ulkenin dini olmaz, insanin dini olur, bu sebepten isteyen istedigini soyler, ilimli dindarlarin hosgorusune kimse siginmak zorunda da degildir..
 • (bkz: #8973507)
 • yanlış tanımlama.. sözlük içindeki yazarların hiçbiri din düşmanlığı yapacak kadar saygısız değildir.. sözlükte din sömürüsü yaparak siyaset yapmaya çalışan saygısızlara karşı bir düşmanlık vardır bu da son derece yerinde bir düşmanlıktır.
 • bazi insanlara gore oruc tutmayan ve 'islami gerekleri yerine getirmeyen' insanlar musluman olmadiklarindan, bu insanlar din dusmani olarak goruluyor... anladigimiz bu. ancak muslumanlik eger hosgoru dini ise, 'muslumanlik savunuculari'nin dinlerini kendileri gibi yasamayan, kendi icinde yasayan, dinin allah ile kendileri arasinda olup iclerinden gelmedigi halde gostermelik seyler yapmayan muslumanlara hosgoru ile yaklasmalari gerekmezmi... yoksa kimse musluman degil mi... evet.