şükela:  tümü | bugün
  • neredeyse her okuyucunun ve yazarın bildiği ve maalesef kapsamını genişletmesine müsaade ettiği sebeplerdir.

burası kutsal bilgi kaynağı. tartışma kültürüne hakim, okuyan ve okuduğunun paylaştıkça daha değerli hale geleceğine inanan farklı düşüncelerin bir araya geldiği bir platform. git gide bu kült duruşunu kaybetse de, buraya emek ve gönül vermiş insanların inandığı ve o malum formatı korumak için çaba sarf ettiği nezih kutsal bilgi kaynağı. gel gelelim genel toplum bakışı ve sözlüğün yarattığı algı bile 'entel dantel fularlı tipler'ken herkesin şikayet ettiği bariz bir şey var. saldırganlık.

tabii ki farklı fikirlerin bir araya geldiği, özellikle türkiye gibi tartışma kültürünü hala edinememiş bir ülkede bu saldırganlığın görülmesi son derece sıradan. giderek de sıradanlaşıyor maalesef. fakat öğrenmeye ve paylaşmaya aç bir insan buraya girip iki satır bir şey okumak ve bir yargı üzerine seviyeli bir münakaşada bulunmak istiyorsa burada gördükleri sokaktakinden farklı olmalı. nihayetinde okudukları bir kahvede duyulabilecek muhabbetten farklı olmayacaksa neden burada zamanını harcasın ki? elbette bu farkı yansıtmayı sürdüren eskiler ve benimde dahil olduğum sürdürmeye çalışan son kuşak yazarlar var, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. biliyorum böyle şikayet edip bir şeylerin değişmesini dilemek fayda sağlamıyor ama bu fanatizme ve tutarsızlığa bir son verilmedikçe ekşi sözlük daha da alçalıyor.

benim gözümde kişisel gelişimine önem veren ve bu gelişime düşüncelerini paylaşarak katkıda bulunmak isteyen sıradan bir sözlük yazarının en büyük problemi kendi içinde yatan ve burada uyanan kontrol edemediği hırsı. yahu tamam; biliyorsun, okuyorsun, en çok sen gezdin gördün, en çok sen deneyimledin tamam. ama ne bu hararet? neden genel olarak ortak düşünceleri paylaştığın insanla bir noktadan sonra kendi düşüncelerine ters düştü diye rekabet rotasına sapıyorsun? bakın bunu deneyimlemek çok kolay. fanatizmin kol gezdiği futbol, din ve siyaset başlıkları dışında herhangi bir nesnel yargıyı tema alan başlığı açın okuyun. çomar diye etiketlediğimiz insanlardan farkı olmayan 'ilerici' pek çok genç beyin göreceksiniz. yaşamını odtü, boğaziçi gibi ülke standartlarının üzerinde okullarda geçiren genç beyinler bunlar üstelik. bu okulları örnek vermemden iyi bir eğitime veya statüye sahip insan ile tartışma kültürünün doğru orantılı olduğu algısı çıkmasın lütfen. her genelleme gibi bu da fire veriyor fakat okuyan ve eleştiriye açık güzel insanlar yurt dışına yerleşemediği müddetçe buralarda kolektifleşiyor.

her neyse. konumuza dönelim. bir diğer sözlük içi sebep tahmin edebileceğiniz üzere: aktroller. burada da bahsettiğim üzere namı değer "sözlüğün son yıllardaki ev sahipleri". mevcut düzenin ücretli yazar ordusu. bakın ben bu sözlüğü hatırı sayılır süredir okuyorum ve birkaç ay önce de yazarlığım onaylandı. üstelik çok kısa bir sürede. kimsenin nasıl çalıştığını çözemediği çaylak onay listesi algoritması toplu bir güzellik de beni de kadroya dahil etti. peki neden? ben biliyorum ki bu bir yazar alımı değil üzeri süslü aktroll alımıydı. çaylaklar sekmesine göz attığınızda son derece içi dolu ve sözlük formatı'na uygun işlenmiş girdiler göreceksiniz eminim. ve üzülerek bildiriyorum ki bu insanlar arasında yıllardır okunmak için bekleyenler var. onlar bu gizemli kuyrukta bekletilirken bunu anana sorsana delikanlıcı, maç günü rakip taraftarın yenilgisine ithafen hahahahahahahahahaha diye entry giren çocuklar yazar. evet kusura bakmayın ama çocuklar. tüm bunlar yetmiyormuş gibi binbir türlü kadını aşağılayan başlık yaratıcısı ve ortalığı karıştırmaktan öteye gidemeyen komik olduğunu sanan insan artıkları mevcut. sayıları da giderek kemik kitlenin önüne geçiyor. işte ben bu muhalif ve 'düşünebilen' arkadaşları birbirinin üzerine çıkma savaşı yerine bildiği konuyu seviyeli bir ölçüde yorumlayarak vikipedi'ye (doğrudan) erişimin olmadığı bu ülkede daha sade ve bilgilendirici içerikler üretmeye davet ediyorum.

kimseden sevgi çiçeği kesilmesini talep etmiyorum elbette, olamayız ve olmayalım da zaten, ama lütfen çeşitli sosyal sorumluluk projelerine imza atmış ekşi sözlük bu yolda ilerleyip hakimiyeti tamamen ayrılıkçı ve gözü dönmüş bir kitleye kaptırmadan önce herkes biraz olsun şapkayı önüne koyup düşünsün.